В Іраку назрівають нові протистояння
Ірак оголосив про остаточну перемогу над бойовиками "Ісламської Держави" в Мосулі, який протягом трьох років служив їм оплотом. Здавалося б, настане довгоочікуваний мир, але насправді розпочнеться черговий етап боротьби – уже за звільнені території.
Мосул перейшов до рук іракської армії. Відповідно, відтепер його контролює Багдад, в якому більшість населення – шиїти. А ось у Мосулі – суніти, тому не виняток, що на тлі звільнення міста від бойовиків може розгорітися конфлікт між шиїтськими угрупованнями-визволителями та сунітським населенням Мосула. Такі протистояння не нові, тому в майбутньому шиїти можуть розпочати політику приниження щодо сунітів.
Варто не забувати і про курдів, які також брали участь у звільненні Мосула і отримали контроль над районами на північ від цього міста. З огляду на те, що курди анонсували проведення референдуму про незалежність від Іраку, вони розпочнуть складний торг із центральним урядом у Багдаді. І в ньому як розмінну монету вони можуть використати саме захоплені території.
Читайте також: Катарский кризис: политические расклады и экономические последствия для Украины
Курди й між собою конфліктують. За першість змагаються, насамперед, Патріотичний союз Курдистану на чолі з екс-президентом Іраку Джалалем Талабані і Курдська демократична партія на чолі з Масудом Барзані, лояльним Туреччині лідером Іракського Курдистану. Однак під час торгів з Багдадом вони, певне, узгоджуватимуть свої дії на рівні курдського національного руху. Як саме – важко сказати. Але те, що курди взяли курс на незалежність – прояв узгодженості. Далі питання стосуватиметься розподілу ресурсів і територій, але воно поки не на часі.
Ще одна сторона протистояння – звісно, "Ісламська Держава". Так, вона вже не є такою впливовою в Іраку, як була протягом останніх трьох років. Цей проект можна вважати закритим, проте разом з тим ключові гравці-терористи, імовірніше за все, будуть намагатися повернутися до місць свого походження. А отже, не виняток, що через це в цих районах збільшиться кількість терористичних актів.
Читайте також: ИГИЛ взял на себя ответственность за теракт в Лондоне
Водночас вплив США, які очолювали військову коаліцію на підтримку іракської армії, навряд посилиться. Штати і без того втомлені від Іраку. Якщо хтось таки запропонує посилити американську присутність у цій країні, то малоймовірно, що цю ідею підтримає істеблішмент США. Усі більше розраховують на те, що розв'язання проблем регіону – це справа суто його мешканців. Цю політику заклали ще 2014 року, коли активізувалася "ІД", і відтоді мало що змінилося.
Протистояння між силами, які звільняли Мосул, – найгірший сценарій, але він є одним із найбільш реалістичних. Групи почнуть вимагати дивідендів за цю перемогу. Так, після вигнання бойовиків з міста сили Іраку продовжать звільнення й інших територій країни від терористів. Але це не означає, що питання сунітського трикутника, тобто земель із сунітським населенням в Іраку, залишиться в тіні.
Не слід забувати, що шиїтсько-сунітське протистояння в Іраку тривало протягом останніх десяти років, і поява "ІД" – часткова відповідь на нього. Тож якщо намагатися боротися з симптомами, а не власне з хворобою, то можливі рецидиви.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки