MENU

"Путінські" миротворці на Донбасі. Про що нові плани Кремля

2551 0

Росія запропонувала Раді Безпеки ООН  розглянути резолюцію про введення миротворчої місії на Донбас. З такою пропозицією Володимир Путін виступив за тиждень до Генасамблеї ООН (відбудеться 12 вересня у США), на якій Київ планував представити свою ініціативу щодо участі миротворців у врегулюванні конфлікту на сході України.

Ініціатива російського президента складається із трьох ключових пунктів: 1. Миротворці мають знаходитися лише на лінії розмежування; 2. Їхні функції мають обмежуватися охороною спостерігачів ОБСЄ; 3. Рішення про введення миротворців необхідно погоджувати з ватажками «Д/ЛНР».

На реакцію очільників самопроголошених «республік» щодо пропозицій ВВП не довелося довго чекати. Вже через кілька годин після завершення прес-конференції Путіна, ставленики Кремля одноголосно заявили, що готові обговорити появу на Донбасі миротворчої місії. В українському ж МЗС реакція на слова Путіна була протилежною. Там заявили, що Україна готова запропонувати в ООН власний варіант резолюції із пропозиціями, які суттєво відрізняються від кремлівських.

Чому «план Путіна» не знайшов підтримки в Києві? Чому Москва, яка ще донедавна обіцяла блокувати прийняття в ООН рішення про розміщення на сході України миротворців, неочікувано змінила свою позицію? Чи підтримають в ООН резолюцію Кремля? Відповіді на ці питання UAINFO спробувало знайти у коментарях, дописах і статтях політиків, військових експертів та аналітиків.

Читайте також: Ігри довкола миротворців на Донбасі: що задумала Росія?

Київ проти «плану Путіна»

Миротворці мають реалізовувати свою місію в першу чергу на непідконтрольній Києву ділянці українсько-російського кордону, а не на лінії розмежування, як цього хоче Кремль, переконаний військовий експерт Олексій Арестович.

«Якщо миротворці на кордоні (українській варіант) - це вирішення конфлікту. Миротворці на лінії розмежування (російській варіант) - це замороження конфлікту», - вважає він.

На думку іншого військового експерта Олега Жданова, миротворчий контингент не може займатися на Донбасі тим, що охороняти співробітників ОБСЄ. «Охороняти місію ОБСЄ немає необхідності - це наглядова місія», - сказав він у коментарі виданню «Апостроф».

Також, за його словами, неприйнятною є пропозиція щодо обговорення питання миротворців з «Д/ЛНР», оскільки самопроголошені «республіки» - ніким невизнанні утворення.

Заява Путіна означає, що Кремль хоче відмовитися від виконання мінських угод, щоби потім «узаконити» статус ОРДЛО, вважає доктор історичних наук Андрій Зубов.

«Заява, яку Путін зробив на засіданні Брікс, зроблена не випадково в річницю перших мінських угод. Це спроба Путіна переглянути ці угоди і відмовитися від найголовнішого в них - відновлення контролю над кордоном між Україною і Росією українськими прикордонними силами», - пише він у блозі на «Обозревателе».

Пропозиція РФ щодо миротворців ООН, продовжує історик, фактично передбачає визнання «Л/ДНР» міжнародною спільнотою.  

«Це не відступ, це маневр, який навпаки передбачає закріплення статусу «ЛНР» і «ДНР». Про цей статус взагалі нічого не говориться, крім однієї фрази, яку виголосив Путін, що питання про розміщення сил ООН і відведення військ з лінії конфлікту, треба буде вирішувати з керівництвом «ЛНР» і «ДНР». Це передбачає їх визнання вже не однією Росією, а саме міжнародною спільнотою і ООН», - пояснює він.

Чому РФ змінила свою позицію щодо миротворців на Донбасі?

Арестович переконаний: Кремль боїться, що незабаром, скориставшись слабкістю ворога, українська армія піде у наступ і звільнить окуповані території. Миротворці ООН зможуть стати на заваді таким планам ЗСУ.

«Навіщо Путіну реальні миротворці на реальному полі бою? Усе дуже просто - боєздатність «армійських корпусів» падає такими темпами, що головним завданням миротворців у цьому разі стає захист «ЛНР» та «ДНР» від військової поразки з боку ЗСУ», - наголошує він.

У зміні позиції РФ доктор Зубов вбачає куди підступніший задум, ніж страх втратити контроль над ОРДЛО.

«Виступ Путіна - це реакція на те, що український парламент зараз близький до ухвалення закону про оголошення Росії країною-агресором, яка окупувала частину території України. А агресор тепер каже – ми навпаки за миротворців і т.д.», - відмічає він.

На думку ж народного депутата Ігоря Луценка, Путін заговорив про миротворців, бо хоче «заморозити» конфлікт на Донбасі.

«Миротворці вводяться традиційно тоді, коли в країні йде громадянська війна і офіційний уряд не здатен її приборкати, оскільки уряд існує суто номінально. І лише з єдиною метою – заморозити конфлікт та розвести сили. Типовий приклад введення миротворчих сил – Придністров'я», - написав він у соцмережі. 

Читайте також: "Прямий" – це покращена версія "5-го каналу", – експерт

Яким буде рішення ООН?

Тут думки експертів сходяться: російська резолюція не буде підтримана в ООН. Щоправда, причини вони називають дещо різні.

Резолюцію не схвалять, вважає Жданов, бо миротворчі місії відправляють лише в ті країни, де йде війна, а в Україні факт війни офіційно не визнаний.

«Відповідно до Статуту ООН, миротворча місія виділяється тільки в разі, якщо в державі є факт війни - причому не важливо, громадянської війни або зовнішньої агресії. У нас слово «війна» офіційно не звучить: у нас антитерористична операція, яку повинні проводити спецслужби і максимум - Національна гвардія, але ніяк не Збройні сили. Тому ООН місію не дасть, навіть якщо Росія дійсно внесе в Раду безпеки відповідну резолюцію», - пояснив експерт.

А російський політолог Андрій Піонтковський переконаний, що схваливши резолюцію, Захід дозволить РФ продовжити анексію українських територій, чого неможливо уявити.  

«З огляду на сьогоднішню позицію США щодо українського питання, озвучену Волкером, - навряд чи Радбез ООН готовий на це (на прийняття резолюції, - ред.) погодитися. Я нагадаю його формулювання: «Це не громадянський конфлікт, це війна Росії проти України, там присутні російські війська». І Волкер говорить це відкритим текстом, а значить, якщо визнати ці реалії, то мова піде про подальшу анексії території України. Мені важко уявити, щоб США і західні держави проголосували за це в Раді безпеки», - написав він у статті для «НВ».

Марьян Ощановский


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини