Як не піддатись спокусі: три експерименти із силою волі
Всі ми часто ставимо перед собою завдання, які ніяк не можемо виконати. «Я буду пити менше кави / не сперечатимусь через дурниці з друзями / відмовлюсь від шоколаду….». Знайома ситуація? Втім, не лише вам. Проблеми з силою волі є у всіх нас. Це погана новина. На щастя, є і хороша – силу волі можна тренувати.
Так, психологиня та викладачка Стенфордського університету Келлі Макґоніґал розробила спеціальний курс з сили волі, на основі якого потім написала книжку. Пропонуємо звернути увагу на кілька тезисів з її курсу.
Експеримент №1. Не думати про білих ведмедів
Якщо ви намагаєтесь про щось не думати, то напевне не зможете викинути цього з голови («не думати про білих ведмедів-не думати про білих ведмедів», але в голові чомусь одні ведмеді). Це призводить до іншої проблеми: безуспішно намагаючись відігнати якусь думку, ви доходите висновку, що так і має бути. Ми віримо, що наші думки – це важливі джерела інформації, а тому коли думка виринає все частіше, ми розцінюємо її як важливе послання.
Читайте также: Чому у нас немає волі вийти зі стану лузерів?
Що робити, якщо якась гнітюча думка вас не покидає? Не намагайтеся одразу переключитися, пропустіть цю думку через себе. «Я невдаха / Що було б, якби….»… Як правило, ці думки – це ваші страхи. Подумайте, можливо, цю думку ви десь вже чули. Це і є перший доказ того, що така інформація неважлива. Потім зосередьтеся на фізичних відчуттях: пульс, частота дихання. Просто дихайте, не намагайтеся відігнати якісь думки від себе. Думки не треба аналізувати, ви просто допускаєте, що вони приходять, адже так працює ваш мозок. Ці думки не повинні щось означати.
«Відчувайте все, що вам спадає на думку, але не вірте цьому»
Експеримент №2. Не їж того яблука.
Пригнічення думок може бути дуже шкідливим для самоконтролю. Люди, які схильні використовувати метод пригнічення думок як захисну стратегію проти спокуси, найбільш уразливі до його небажаних наслідків. Так, опитування показало, що люди, які сидять на дієті, набагато частіше за інших намагаються позбутися думок про їжу, а ті, хто таких думок намагається позбутися, гірше себе контролює. Цій ілюзії підвладні всі ми, не лише ті, хто намагаються себе обмежити в десертах.
Читайте також: У чому полягає сенс людського життя? Відповідь у кількох простих словах
То що робити? Зверніть увагу на момент, коли починаєте відчувати спокусу. Прийміть цю думку та усвідомте, що, хоч ви і не можете контролювати свої думки, ви можете обирати, чи йти за ними в реальному житті. Останній пункт плану – пам’ятайте про свою мету, нагадайте собі про свої обов’язки.
«Прийміть свої бажання, але не втілюйте їх в життя»
Експеримент №3. Курити заборонено!
Бажання зрештою зникають незалежно від того, опиратися їм чи ні. Відчуваючи нестримний потяг, учасники експерименту (курці – прим.) повинні були уявити, що це хвиля в океані. Вона піднімається високо-високо, але зрештою розбивається. Спробуйте відчути себе серфінгістами та спіймати хвилю – не боротися з бажанням, та водночас і не піддаватися йому.
Якою б не була ваша слабкість, спроба опанувати хвилю бажання може допомогти позбутися потягу та не піддаватися йому.
Коли бажання долає вас, прислухайтесь до фізичних почуттів і підкоріть їх, наче серфінгіст хвилю, не намагаючись здолати їх, але й не втілюючи в життя.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки