Чому ми пхаємо носа в чужі справи та як зупинитися
Ще в дитинстві батьки казали: пліткувати негарно. Ти й сам це чудово знаєш, але часом не можеш втриматися від задоволення перемити комусь кісточки – особливо в компанії друзів. Чому ж ми так любимо пліткувати та як позбутися цієї неприємної звички?
Чому ми пліткуємо?
Хочемо підвищити власну значущість
Ти думаєш: «От мені відомо те, чого ніхто інший не знає», – і сподіваєшся, що ця інформація зробить тебе крутішим. Бажання бути головним у будь-якій розмові часто змушує нас переказувати плітки.
Плітки об’єднують
Не знаєш, як згуртувати компанію друзів? Один із варіантів – плітки, адже ніщо не єднає так, як перемивання кісточок спільному знайомому.
Дослідники з Гарвардського університету заявляють: плітки – це інструмент, що підтримує соціальний порядок. Він схожий на звичку приматів вичісувати одне одного: так вони зміцнюють зв’язки, заводять друзів.
Читайте також: Почему меня бесит желание женщины быть худой
Утім, такий колектив не буде дійсно дружнім, адже базується не на важливих цінностях (підтримка, повага, толерантність). Єдине, що вас гуртує – це обговорення іншого.
Плітки роблять розмову цікавішою
Ви з друзями вигадуєте тему для бесіди. Останні мандрівки, прочитані книги, переглянуті фільми – та ні, немає що розповісти. Зате ваша компанія достеменно знає, що Андрій на межі відрахування, а Оля розійшлася з хлопцем. То чому б не поговорити про це?
Ми стаємо щасливішими
Одне з досліджень вказує на те, що плітки допомагають нам почуватися краще. Психолог Колін Гілл заявляє: це підвищує рівень гормону серотоніну, зменшує стрес і тривогу.
Плітки інформативні
Тут уже постаралася еволюція: за допомогою пліток ми можемо зрозуміти, який тип поведінки прийнятний у тій чи іншій соціальній групі. Усе просто – ти розповідаєш певну інформацію, стежиш за реакцією співрозмовника й корегуєш свою поведінку.
А як припинити розпускати плітки?
Уяви себе на місці людини, життя якої збираєшся обговорити
Тобі було б приємно дізнатися, що про тебе розпускають плітки? Чи розповіли таємницю та ще й прикрасили її новими подробицями? Упевнені: це почуття не з найкращих.
Зміни тему
Коли під час розмови починає звучати ім’я людини, про яку ти знаєш трішки більше, ніж інші – часто хочеться розповісти ці подробиці. У такому разі, змінюй тему обговорення. Знайди те, що зацікавить компанію, але водночас не стосуватиметься конкретної людини, яка в цей час не з вами. Серед безпрограшних варіантів – навчання, курсова, стосунки з батьками.
Читайте також: У мене синдром відмінниці
Веди щоденник
Якщо ну дуже хочеться перемити комусь кісточки – вилий це на папір. Так, на реальний білий папір: про такі речі не варто писати в онлайн-щоденнику. І про всяк випадок, змінюй імена героїв історії чи позначай їх скорочено: К., Т., Н.
Подумай, як це вплине на тебе
Зараз ти насолоджуєшся хвилиною слави, адже ділишся таємною інформацією та генеруєш розмову.
Але цілком можливо, що після цього ніхто тобі не довірятиме. Логіка зрозуміла: якщо ти розкрив чиюсь таємницю, то цілком можеш розповісти й секрети інших людей. Як-не-як, а розпускання пліток вважається брудним заняттям і люди не хочуть себе з ним асоціювати.
Не долучайся до обговорення
Варіант для міцних горішків. Коли хтось у компанії починає пліткувати – просто мовчи. Тримай язика за зубами, навіть якщо маєш чим поділитися. Як тільки пліткарі втратять запал, пропонуй іншу тему для розмови. З часом люди зрозуміють, що ти не підтримуєш пліток і не обговорюватимуть інших при тобі.
Стоп. А якщо пліткують про мене?
Ти не розпускаєш пліток і уникаєш спілкування з тими, хто це робить. Але одного дня дізнаєшся, що став темою схожих розмов. Як діяти?
Поговори з пліткарем
Поцікався, чому він розпускає плітки й вважає їх правдивими. Дуже важливо робити це при свідках: так пліткар не зможе збрехати про вашу розмову. Та й інші після публічного розголосу перестануть йому вірити.
Напиши пост у соціальних мережах
Поясни, що це – відверта брехня й затегай усіх причетних до поширення пліток.
Читайте також: Не переболит: почему нужно срочно обратиться к доктору
Обійдися без Caps Lock, величезної кількості знаків оклику чи знаків питання. Не ображай пліткарів, дай їм шанс мирно врегулювати справу. Інакше люди думатимуть так: ти злишся – отже тебе зачепило за живе – це все правда. Цей пост не повинен бути виправданням, він має слугувати руйнівником пліток.
Абстрагуйся
Якщо попередні варіанти виявилися нерезультативними, або ти не хочеш виносити тему на публічне обговорення – просто не звертай уваги. Живи власним активним життям, навчайся, працюй: головне – абстрагуйся від пліток і тих, хто їх поширює.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки