MENU

Рік ренесансу української культури

2666 0

2017-й став роком ренесансу української культури, і що найважливіше — 2018-й має всі шанси продовжити і посилити цю тенденцію.

Коли грудень добігає кінця, настає слушний час для підбиття підсумків минулого і планування наступного року. У 2017 році Україні не вдалося стати взірцем успішних реформ, але є одна сфера, здобутки в якій незаперечні — культура.

Рік, що минає, з певністю можна назвати роком ренесансу української культури, і що найважливіше — 2018-й має всі шанси продовжити і посилити тенденцію відродження українського культурного продукту, — пише Андрій Любка в колонці на "Радіо Свобода".

КІНО

Це був, либонь, перший рік, коли глядачі почали ходити на українські фільми не з патріотичних міркувань, а з огляду на видовищність вітчизняного кінопродукту.

Читайте також: Заліщук: "Кінокіборги" зможуть захищати нас від Мордору

Більше того, у 2017-му вийшло стільки українських фільмів, що чимало людей не встигали їх дивитися — зокрема, восени нову вітчизняну кінострічку запускали в прокат ледь не кожних вихідних. 

Успіхи не забарилися: ми отримали фільм, що за своєю якістю не поступається західним і який буде приємно передивитися й через роки ("Кіборги");

На екрани вийшла простенька, але масова стрічка, яка не лише окупилася, а й принесла творцям прибуток ("Контрабас");

З’явився український фільм для дітей і підлітків, виконаний на абсолютно світовому рівні ("Сторожова застава");

Нарешті почалася робота над популяризацією української історії — бойовик про повстання упівців у радянському таборі зібрав схвальні відгуки глядачів і пристойні касові збори ("Червоний").

Наступного року фінансування кіновиробництва з боку держави суттєво збільшено, тож можна сподіватися поступу в цій сфері. Важливо також забезпечити стимулювання розвитку мережі кінотеатрів, аби надати доступ жителям малих міст і райцентрів до новинок кінематографу.

КНИГА

Зайдіть у книгарню — очі аж розбігаються від різноманіття українського книжкового ринку.

Десять років тому планку якості й масовості тримала лише дитяча література, а в 2017-му можна впевнено сказати, що весь український книжковий ринок стає на ноги.

Особливо тішать перекладні видання — тепер світові бестселери виходять в українських видавництвах майже синхронно із західними ринками.

Читайте також: 9 творів української літератури з відмінним гумором

​Розквітла галузь бізнесової й мотиваційної літератури — і ці книжки протягом усього року трималися в топах книгарень. Таким чином система ліцензування російського книжкового експорту вдихнула нове життя в українське книговидання, яке поволі з хобі стає прибутковим бізнесом. Крім того, в 2017-му було нарешті створено Український інститут книги, інституцію, покликану пропагувати читання й українську книжку вдома і закордоном.​

МУЗИКА

Як обмеження ввозу російських книг оживило українське книговидання, так і запровадження квот на українську музику в радіоефірі дало поштовх для розвитку вітчизняної музичної індустрії. З’явилося (тобто вони вже існували, але ми — слухачі — не мали змоги про них дізнатися й слухати) чимало нових гуртів, а якість їхнього доробку — абсолютно конкурентна. 

Підтверджує цей факт і статистика радіостанцій: за повідомленням уряду, всі загальнонаціональні, регіональні і місцеві радіостанції в 2017 році перевиконували квоту у 25% українських пісень в ефірі в середньому на 13%. Маємо надію, що розквіт української музичної індустрії спонукатиме виконавців і до морального відродження — щоб наступного року ми вже не бачили українських зірок на московських сценах і врученнях премій.​

МОВА

"Ну що б, здавалося, слова... Слова та голос — більш нічого. А серце б'ється — ожива, Як їх почує!"…

Як бачимо з підсумків року в сферах кінематографу, книговидання й музики, у 2017 році з’явилося значно більше можливостей почути українську мову в Україні.

Крім того, Верховна Рада ухвалила Закон "Про освіту", 7-а стаття якого дозволить розпочати процес мовної деколонізації України.

На рік прийдешній плани ще амбітніші: громадськість вимагає ухвалити законопроект №5670-Д "Про забезпечення функціонування української мови як державної", який поверне українській мові належні їй у своїй державі права. Наближення виборів спонукатиме політиків доводити власну патріотичність — тож у цього законопроекту досить високі шанси стати Законом.

Читайте також: Українське місто, що дало світові класиків відразу чотирьох літератур

ПОБАЖАННЯ

У прийдешньому році хочеться побажати українській культурі продовження динамічного розвитку, а іншим сферам — зокрема економіці, боротьбі з корупцією, медицині — брати приклад з культури і не відставати аж так катастрофічно. З Новим роком! 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини