MENU

Давайте з’ясуємо, що варто читати, а що – не дуже

1692 0

Прочитав блог Наташі Влащенко "Перш ніж когось "скидати з корабля сучасності"… і вирішив започаткувати вкрай важливу літературну дискусію, під час якої ми з’ясуємо, що варто читати, а що не дуже.

У Львові книжки було заведено купувати в "Будинку книги" на площі Міцкевича, в букіністичних крамницях на Франка та Шевській, ну і при нагоді на ринках книголюбів біля пам’ятника Івану Федорову та в парку культури і відпочинку. Звісно, вдома в батьків була пристойна домашня бібліотечка тисячі на три томів, а в дідусів-бабусь можна було знайти пласти скарбів від багатоствольної "Бібліотеки всесвітньої літератури" до польських перекладів Конрада і Фіцджеральда, і в будь-якому разі можна було здійснювати епізодичні рейди до сусідів, кожен з яких мав справою честі поповнювати родинну книгозбірню.

Починалось все з стандартної серії "Бібліотека пригод": "Пригоди Робінзона Крузо" Даніеля Дефо, "Пригоди Лемюеля Гулівера" Джонатана Свіфта, "Діти капітана Гранта" Жюля Верна, "Гіперболоїд інженера Гаріна" та "Аеліта" Алєксєя Толстого, "Записки про Шерлока Холмса" Артура Конан-Дойля, "На краю ойкумени" та "Зоряні кораблі" Івана Єфремова, "Острів скарбів" і "Чорна стріла" Роберта Стівенсона, "Два капітани" Веніаміна Каверіна, "Викрадачі діамантів" Луї Буссенара, "Копальні царя Соломона" та "Чарівна Маргарет" Генрі Райдера Хаггарда, "Плутонія" та "Земля Саннікова" Владіміра Обручєва, "Пригоди Тома Сойера" та "Пригоди Гекльберрі Фінна" Марка Твена, "Кортик" і "Бронзовий птах" Анатолія Рибакова, "Тверда рука" та "Гамбусіно" Густава Емара, "Квентін Дорвард" Вальтера Скотта, "Останній з могікан" Фенімора Купера, "Оцеола, вождь семінолів" Майн Ріда, "Таємниця двох океанів" Григорія Адамова, "Три мушкетери" Олександра Дюма та "Місячний камінь" Уїлкі Коллінза. Полярна одіссея, тропічні острови і ніцшеанські моноліти Джека Лондона.

Безкорисливий співець дикої природи та добрих і світлих пригод у світі тварин Джеральд Даррел і його "Моя сім’я та інші звірі", "Гончі Бафута", "Філе з палтуса". А ще книжечки типу "Силуети винахідників" про різних хороших креативних людей різних епох, у яких руки були прямими та росли звідки треба.

Читайте також: Рік ренесансу української культури

Мемуари полководців – спершу спогади радянських маршалів і генералів: Жуков, Конєв, Рокоссовський, Василевський, Баграмян, Чуйков, потім – їхніх німецьких колег-суперників: Гудеріан, Манштейн, Гальдер, Гот, Дьоніц, Кессельрінг. Відтак – Черчілль та Ейзенхауер.

Вестерни Карла Мая про індіанців та благородних блідолицих шукачів пригод, заборонені до друку в радянські часи через те, що ними зачитувався відомий австрійський художник та хлоп’ята з "Гітлерюгенду" в шортах під прапорами зі свастикою: "Віннету", "Вірна рука", "Спадкоємці срібного озера", "Білий брат Віннету", "Чорний мустанг", "Дух Льяно-Естакадо", істерни "Через пустелю" та "З Багдада в Стамбул". Наші, козацькі пригодницькі романи Андрія Чайковського – "За сестрою", "На уходах", "Козацька помста"; тетралогія Володимира Малика "Таємний посол"; блокбастери Богдана Лепкого – "Крутіж", "Батурин", "Полтава", Адріана Кащенка – "Зруйноване гніздо", "Над Кодацьким порогом", "Гетьман Сагайдачний". Стрілецькі повісті – "Чета крилатих" Юрія Шкрумеляка, "Заметіль" Романа Купчинського, "Перші стежі" Олеся Бабія.

Чаклун альтернативної історії України з Чернівців Василь Кожелянко: "Дефіляда в Москві", "ЛжеНострадамус", "Людинець".

Читайте також: Неможливо рекламувати українську літературу з погано виданою українською класикою

Король французької історичної прози для нетолерантних хлопчиків і дівчаток Моріс Дрюон – екс-офіцер, учасник Руху Опору, соратник Де Голля, міністр культури Франції, депутат Паризької міськради, автор середньовічної епопеї "Прокляті королі".

Розстріляне українське Відродження. Яновський, Куліш, Хвильовий, Підмогильний, Зеров. Потім Маркес–Борхес–Кортасар. Якби нам тоді дали до рук Коельйо, ми б просто розсміялись у вічі – ми вже знали Мілорада Павича.

А тоді ковточок Хемінгуея. Ковточок Ремарка. Ковточок Стріндберга, Франса, Кроніна, Селінджера, Фіцджеральда, Дос Пассоса, Пенн-Уоррена, Голдінга, Стейнбека, Оруелла, Кестнера і Хакслі.  

Юрій МИХАЛЬЧИШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини