MENU

Знищують історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя жуків. ВІДЕО

101 0

Знищують історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя жуків. ВІДЕО

Аптечний жук живиться желатином та клеєм, що є в книгах.

Як повідомляє AssociatedPress, у Паннонгалмському архіабатстві в Угорщині реставратори розпочали термінову обробку близько 100 000 книг через виявлене зараження аптечним жуком. Це вид комах, які здатні пошкодити історичні видання, використовуючи клей і желатин у палітурках як джерело живлення. Бібліотека, якій понад 1000 років, входить до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.ua.

Абатство, засноване у 996 році, є одним із найстаріших релігійних і культурних центрів Угорщини та зберігає одну з найповніших бібліотечних колекцій Центральної Європи. Загалом у фондах – 400 000 томів. Зараження виявлено в секції, де зберігається близько чверті всіх книжок.

За словами головної реставраторки Жофії Едіт Хайду, зараження охопило кілька відділів, тому обробка проводиться для всієї колекції одночасно. Такий масштаб біологічного ураження в абатстві фіксується вперше.

Читайте також: Археолог стверджує, що знайшов легендарну Атлантиду поруч з Іспанією

Інфекція була виявлена під час рутинного прибирання, коли працівники помітили пил та характерні отвори в палітурках і сторінках. Після цього книги почали знімати з полиць та поміщати у спеціальні герметичні контейнери з азотом, у яких повністю витіснено кисень. Очікується, що шеститижневе перебування в безкисневому середовищі знищить усіх шкідників.

Перед поверненням до архівів кожна книга проходитиме індивідуальний огляд та очищення. Видання з пошкодженнями передадуть на реставрацію.

За словами директорки бібліотеки Ілони Асвані, бібліотека Паннонгалми зберігає десятки тисяч унікальних рукописів, що передували друкарству, і перші друковані книги XVI століття. Серед них – 19 кодексів і повна Біблія XIII століття. Хоча найцінніші друковані видання зберігаються окремо й не постраждали, будь-яке пошкодження колекції розцінюється як втрата культурної спадщини.

“Коли я бачу книгу, пожовану жуком або заражену будь-яким іншим чином, я відчуваю, що незалежно від того, скільки примірників видано і наскільки замінимо книгу, частинка культури втрачена”, – говорить Асвані.

Читайте також: Де насправді похований Дракула: науковці висунули нову гіпотезу

Фахівці вважають, що збільшення чисельності шкідників пов’язане зі зміною клімату. Зростання середньорічної температури сприяє активнішому розмноженню комах. За словами Хайду, раніше головною загрозою для колекцій була пліснява, тепер нею можуть стати комахи.

“Вищі температури сприяють життю комах. Досі ми здебільшого мали справу з пошкодженням від плісняви як у сховищах, так і у відкритих колекціях. Але тепер я думаю, що через глобальне потепління з’являтиметься все більше і більше заражень комахами”, – пояснює реставраторка.

Абатство планує завершити обробку та повторно відкрити бібліотеку на початку наступного року. Директорка Ілона Асвані наголошує, що вже близько 15 століть абатство дотримується положень “Правил святого Бенедикта”, за якими усе монастирське майно слід оберігати так само ретельно, як і літургійні предмети.

“Я відчуваю відповідальність за те, що насправді означає це збереження”, – зазначає директорка.

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини