MENU

Український єврей, якого досі шанують в Японії, але майже не знають на батьківщині

2977 0

28 лютого 1878 року в Херсоні народився майбутній видатний диригент Іммануїл Леонович Меттер. Тож сьогодні спливає рівно 140 років від дня його народження, але практично ніхто в Україні (й навіть у Херсоні, де він жив до 19 років, і навіть люди, професійно пов'язані з музикою) не чули цього імені.

Іммануїл народився в родині дрібного єврейського підприємця, але і його родина, і він сам прагнули більшого – в 19 років юнак стає студентом Харківського університету й навчається спершу на медичному, а коли медична наука йому "не далася" – на юридичному факультеті. Закінчивши його 1906 року, він отримав ліцензію адвоката, але не став пов'язувати свого майбутнього з юридичною практикою. Меттер переїздить до столиці імперії – Петербурга – й записується вільним слухачем Санкт-Петербурзької консерваторії, де вчиться в Миколи Римського-Корсакова й Олександра Глазунова.

Читайте також: Змусили підписати дозвіл на знищення всіх власних творів. Як совєти репресували українського композитора

Хист до музики проявився відразу, й уже наступного року 29-річного Меттера запрошують до Москви – він диригує одним з оркестрів Большого театру, – а невдовзі отримує постійну роботу диригента в Казанському оперному театрі. У Казані ж Меттер познайомився й одружився з польською прима-балериною Єленою Осовскі (1881 – 1964), що прибула туди на гастролі.

Після Лютневої революції подружжя відчуло насування "чогось недоброго" й перебралося спершу до маньчжурського Харбіна (де Меттер став диригентом Харбінського симфонічного оркестру), а на початку 1920-х – до Японії. В 1926 році він остаточно оселяється в місті Кобе та працює диригентом оркестрів Кіотського імператорського університету й Осакського радіо-оркестру (одного з перших в Японії та світі, який був створений спеціально для запису музики на замовлення радіоканалу, а саме – Nippon Hōsō Kyōkai чи Японської радіомовної корпорації).

Меттер став учителем багатьох видатних японських музикантів. Зокрема його учнями були Такаші Асахіна (1908 – 2001), засновник і диригент Осакського філармонічного оркестру, та Ріойчі Хатторі (1907 – 1993), "батько" японського джазу й повоєнної поп-музики. Саме в Японії Меттера й сьогодні шанують найбільше, й саме японською мовою про його життя вийшло чимало публікацій, зокрема й спогади учнів. До слова, його дружина Єлена також викладала в Японії – як майстриня балетної справи.

У жовтні 1939 року Меттер, знову ж таки передчуваючи недобре, переїхав до Сполучених Штатів, де й оселився в Лос-Анджелесі. Тут він невдовзі й помер (28 серпня 1941 року) від несподіваного серцевого нападу. А ось Єлена Осовскі-Меттер пережила чоловіка на 23 роки і зрештою була похована поряд із ним на цвинтарі Hollywood Forever – серед відомих акторів, режисерів, композиторів та інших зірок Голівуду.

Читайте також: Класик англійської літератури польського походження з українського Бердичева

На фото – будинок Іммануїла Меттера в Кобе, який 2008 року знесли нові власники. Так зникає матеріальна історія, але лишається пам'ять.

Антон КОСТЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини