MENU

П'ять порад, які допоможуть стати лідером

3978 0

Американська компанія у галузі управління людським капіталом Brandon Hall дослідила, що 83% організацій по всьому світу визначили пріоритетом розвивати лідерів на всіх рівнях, пише у своєму блозі на "Новому часі" співзасновник Відкритого університету Майдану Роман Тичківський.

Воррен Бенніс, засновник Інституту лідерства в бізнес-школі Університету Південної Каліфорнії, вважав, що лідерами не народжуються, а стають. Чоловік, якого вважають гуру серед лідерів, бачив зв’язок між управлінням, етикою, мораллю та бізнесом. І він висловив надію, що всі, а не тільки ті, "кому призначено", можуть стати лідерами.

Я родом із маленького міста Рогатина, де закінчив місцеву гімназію. Вона дала світу таку визначну особистість як Іван Музичка. Він став заслуженим ректором Українського католицького університету св. Климента в Римі. Для мене Музичка є прикладом для наслідування. Взагалі мені щастить вчитися в тих, хто на різних етапах змінював та змінює нашу країну і світ. Тому я зрозумів, що лідером не народжуються, лідерству вчаться все життя, і сформував декілька принципів, якими керуюся.

1. Виклик прийнято!

Боротьба і труднощі формують лідера. Щодня ми зіштовхуємося з викликами і маємо шукати спосіб давати їм раду. "Немає значення, чого ми чекаємо від життя. Важливо те, що життя чекає від нас", – говорив Віктор Франкль, австрійський психолог, який пройшов концтабори і заснував логотерапію, також відому як "лікування смислом". Все, що відбувається, слугує для перевірки наших цінностей і щоразу підіймає питання, для чого ми живемо.

Історія американського гіп-гоп мюзиклу "Гамільтон" доводить, що хороші ідеї варті боротьби. Вистава побачила світ у 2015-му, а два роки потому стала культурним феноменом: підкорила Бродвей, отримала 11 нагород вищої театральної премії "Тоні", "Пулітцера" та "Ґреммі".

Почалося все з того, що у 2009 році Лін-Мануель Міранда, автор музики, пісень та сценарію мюзиклу, на музично-поетичному вечорі в Білому домі виконав реп про Гамільтона, одного з батьків-засновників Америки. Він наробив чимало галасу: всі чекали аж ніяк не репу. Минуло шість років, перш ніж ця пісня стала найпопулярнішою композицією знаменитого мюзиклу.

Майдан, події на Сході та в Криму сформували покоління українців, які свідомо беруть на себе відповідальність, незважаючи на виклики. Та наразі це дуже малі острівці в масштабах нашої великої країни. Їх меншість, і вони не певні, що зможуть вистояти.

Ситуація вимагає активізації усе більшої кількості людей, особливо молоді. Насправді ми маємо приклади для наслідування. Приймайте виклики відповідно до свого місця, позиції, ситуації, таланту – і будьте прикладом.

Читайте також: Наука бути громадянином: чому маємо її опанувати

2. Слухайте себе, не зважайте на вік

Уже в старших класах від нас вимагають знати, чого ми хочемо. І хоча сучасний світ вимагає швидкості, вчитись ніколи не пізно.

Набагато краще зупинитися і збагнути, ким хочеш бути, ніж одразу після школи йти наосліп у виш і викинути 5 років свого життя. Важливо глибше пізнати себе і з цим усвідомленням підкоряти світи, які трапляються під час життєвої мандрівки.

Треба дати людині можливість зростати у свободі: приміром, не спішити, а провести рік, пізнаючи себе. І тільки потім приймати рішення щодо свого майбутнього.

Лідерами стають ті, хто, зрештою, себе знаходить. Засновники HTC і Lenovo створили свій бізнес лише в 39. Компанія Ford Motors з’явилася на світ, коли її творцю було 40.

3. Створюйте можливості та вірте у тих, хто поруч

Лідерство – це дещо більше ніж управління. Менеджери планують, аналізують, контролюють, вирішують задачі, наймають людей та багато іншого. Менеджери ведуть проекти. Лідери ведуть людей та створюють можливості для підсилення їхніх кращих якостей.

Згідно зі звітом State of the American Manager-2015, який представляє результати досліджень роботи менеджерів та їх команд у 195 країнах світу, було виявлено наступний принцип ефективного управління. Секрет у тому, що лідери зосереджені на зміцненні сильних сторін своїх співробітників, а менеджери – на роботі з недоліками.

Лідери творять умови для розвитку інших особистостей, аби одного дня вони теж взяли на себе відповідальність та стали лідерами. Свого часу Петро Яцик, успішний канадський підприємець українського походження, створив Лігу українських меценатів та Міжнародний конкурс знавців української мови. Останній посприяв появі кількох поколінь меценатів та досі впливає на розвиток української мови в країні та світі. Богдан Гаврилишин, ще один видатний українець, завдяки просвітницькій роботі виховав кілька поколінь лідерів бізнесу, політики та громадського сектору України та інших країн. Ім’я Любомира Гузара сприймають як духовний орієнтир далеко за межами України.

Лідер виконує функцію наставника. В Україні ж критично бракує людей, які мають відвагу, а заразом і досвід, щоб брати на себе таку роль. Проте саме це є передумовою для виховання нового покоління, орієнтованого на розвиток себе, інших, міста та країни. Іншими словами – на формування ефективної моделі суспільної взаємодії.

Читайте також: П'ять речей, які дивують у Сполучених Штатах

Наше завдання – зберегти тих, хто вже цим займається, а також залучити нових особистостей ззовні.

4. Збільшуйте масштаб життя

Нещодавно в розмові з Ярославом Грицаком, істориком, публіцистом та професором Українського католицького університету, ми зійшлися на думці, що лідерів вирізняє готовність брати на себе відповідальність як за власне життя, так і за навколишнє.

В основі всього – служіння. Лідер має глибинні наміри, він незадоволений тими обставинами та обмеженнями, які на нього накладає щоденне життя. Він чітко визначає цілі, досягнення яких дозволить змінити обставини, і засвідчує це не словом, а конкретними діями.

Він знає, ради чого розвивається, акумулює ресурси та мотивує інших. Неабияк заряджає і нагода вивчати кращий досвід деінде, а затим – реалізувати його вдома, ділитись набутим, заряджати та створювати можливості для інших.

У мене є чотирирічний син, нещодавно народилася донька. І я хочу, щоб коли вони виросли, країна стала іншою. Зміни лякають, але як ти можеш зватися лідером, коли не змінюєш реальність, яка тобі не подобається?

5. Помиляйтеся! Це шлях до перемоги

Через страх помилитися ми не робимо того, що веде нас до цілей. Це гірше, ніж намагатися і помилятися. Так ми зменшуємо свої шанси на успіх.

Єдина причина, через яку людина перевершила інші види – це здатність вчитися на своїх помилках. Кажуть, Томас Едісон 999 разів помилявся, перш ніж створив електричну лампочку. Та згодом він визнав: це були не помилки, а 999 варіантів, які не працюють.

Найкращі публікації з блогів відтепер у твоєму месенджері! Підписуйся на UAINFO у Telegram: https://t.me/uainfo_org


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини