MENU

Про проблему виборчих маніпуляцій в Україні та європейський досвід

210 0

У рамках Школи Демократії у Львові лекцію про проблему виборчих маніпуляцій та запобіжників проти них провів Юрій Танасійчук. Декілька основних тез:

Маніпуляціями на виборах займаються не лише ЦВК (включно з місцевими органами влади, ДВК, ОВК і так далі), партії, медіа та їх бенефіціари, але й виборці.

Виборці часто є банальними співучасниками процесу. Деякі виборчі системи спеціально вбивають конкуренцію. На мажоритарних округах Угорщини кандидатам створюють виборчий фонд з бюджету, у результаті у виборах бере участь близько 3 кандидатів з 18. З них 1 провладний, 2 опозиційних, а усі інші «перуть» гроші через наближених підприємців. 

Читайте також: Порошенко намагається робити усе, щоб корупція не стала порядком денним виборів-2019 – юрист

Пропозиції: 1) Варто розширювати роль місцевого самоврядування у виборчому процесі. Це не вирішить проблему, але зменшить ризики.

2) У Словаччині гарантією незалежності ОВК є те, що їх очолюють судді, основним завданням яких є вирішення спорів. Також необхідно позбутись від двох радянських «відрижок» виборів: дня голосування та правоохоронців на дільницях.

3) У світі голосування не проводиться у неділю (бо це простір для маніпуляцій), а проводиться у робочі дні і протягом не одного, а декілька днів (у Чехії – 2, у Норвегії – 30).

4) Правоохоронці на дільницях – це неефективно. Вони мають об’єднуватись у професійні мобільні групи і оперативно реагувати на інформацію про порушення.

5) Також у світі членам ДВК платить держава (бо в Україні реально платять партії, що робить членів ДВК повністю залежними). У Норвегії 700 грн / год, у Литві 40 євро / день, у Нідерланлдах 80-150 євро / день, у Словачинні 40 євро на день.

6) У Норвегії партії мають право займатись бізнесом, зокрема, здавати в оренду приміщення, що є додатковою гарантією їх незалежності.

Читайте також: Парламентські вибори восени 2019 року – це останній шанс взяти реальну владу до своїх рук українцям, що зробили Революцію Гідності

7) У Польщі за результатами виборів виплачують кошти. За кожен голос партії, що набрала, до прикладу, 26% платять злотий, а тим, що набрали 7% по 10 злотих за голос. Таким чином, вирівнюється політична конкуренція.

8) Від практики е-голосування в умовах кіберзагроз країни відходять. Так сталось вже у Новергії та Нідерландах.

9) Електронний реєстр виборців – важлива реформа. Необхідно ліквідувати чиновницьку систему паперового реєстру виборців. P.S. Виборча система має бути не справедлива, а гнучка.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Oleksii ROHOVYK


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини