П'ять порад, які можуть допомогти зі вступом у провідний західний університет
Стенфордський університет
"Як мені вступити у Стенфорд/Гарвард/Оксфорд?" – щодня питають мене після новини, що з вересня я рік навчатимуся в Стенфордському університеті. Відповідаю чесно: як вступити саме вам – не знаю. Бо для кожної людини та кожної навчальної програми підхід має бути різним. Але п’ятьма головними принципами, що привели мене до успіху на цьому шляху, ділюся:
1) Величезна кількість людей замислюються над тим, щоб вступити у провідні західні університети. Але більшість із них лише думає, але нічого для цього не робить – бо в глибині душі вважає цю ідею чимось фантастичним. Сумніваються, що їхні знання, досягнення й особисті вартості достатні для цього. Думають, що ніколи не знайдуть грошей на навчання. Подібні сумніви були й у мене: хлопця, що починав навчання в 51 школі на околиці Донецька, а почав свій проект, коли його рідне місто окупували росіяни. Найкращі ліки від цього – особисто поговорити з людиною, яка вже подолала всі перепони та вступила в топовий університет. Одного разу я так поспілкувався з Олександром Кутовим, який навчався в КНУ Шевченка і щойно вступив у Стокгольмську бізнес-школу. І моя фантазія про "вступ до Стенфорду" почала перетворюватися на конкретний план.
Читайте також: Вдала інвестиція: спрощена процедура вступу для абітурієнтів із окупованих територій
2) У своїй книзі "Principles: Life and Work" відомий інвестор і один з найбагатших людей світу Рей Даліо рекомендує в будь-якій справі шукати поради людей, які систематично досягають успіху в цій галузі, а також можуть детально пояснити причини цього успіху. Ц питанні вступу до західних університетів в Україні навряд чи знайдеться хтось, хто краще відповідає цьому описові, ніж благодійний фонд Ukraine Global Scholars, заснований українцями – випускниками провідних університетів світу. Із 2015 року він допоміг десяткам українських школярів вступити до найкращих шкіл і коледжів США (зокрема до Гарварду й інших) за повної фінансової підтримки з боку цих навчальних закладів. Лише за три роки фіналісти фонду здобули стипендій на понад 7 мільйонів доларів США. Вважаю, що поради та рекомендації, які мені давали співзасновники фонду та мої друзі Михайло та Юлія Лемеші, відповідальні за левову частку мого успіху зі вступом у Стенфорд. А відтепер на Prometheus за підтримки "Київстару" абсолютно безкоштовно доступний онлайн-курс Ukraine Global Scholars "Як вступити до найкращих західних шкіл та університетів" – це справжня скарбниця знань і порад щодо вступу, з якої варто почати підготовку кожному.
3) Для вступу в топовий західний університет ви маєте розповісти у вашому мотиваційному листі масштабну історію: хто ви, чого й чому хочете, а також як ця навчальна програма допоможе вам цього досягти. Більшість порад в інтернеті обертається навколо того, як "обіграти систему", написавши те, що хочуть побачити члени прийомної комісії. Але я раджу сконцентруватися не на очікуваннях університету, а на тому, що Владислав Рашкован і я, слідом за ним, називаємо Шляхом: дорогою до здійснення мети, яка більше за тебе, можливо, навіть недосяжна за життя, але надає сенсу цьому життю. Покращити якість освіти для мільярда людей, подолати бідність в окремо взятій країні, колонізувати Марс – все що завгодно, головне, щоб це справді була ваша найзаповітніша мета. Якщо ви розумітимете вашу життєву ціль, то й із історією для мотиваційного листа не виникне проблем – а щира відповідь, що буде добре узгоджуватися з вашою персональною історією, виокремить вас із безлічі інших кандидатів. Щоб зрозуміти, який же ваш Шлях, рекомендую книгу "Designing Your Life", написану на базі найпопулярнішого в Стенфорді курсу професора Біла Барнета.
4) Але палкої мотивації та розуміння вашої життєвої мети недостатньо. Для успішної підготовки та вступу до топового університету вам потрібна стратегія, яка змінюватиметься зі зміною обставин. Підготовка до вступу складається з багатьох компонентів: опис вашої наукової роботи/проекту, мотиваційний лист, відповіді на анкетні запитання, рекомендаційні листи, стандартизовані тести тощо. Для кожного з цих компонентів ви маєте розробити індивідуальну стратегію підготовки, що максимізує ваші шанси на успіх для вступу на конкретну програму. Наприклад, під час підготовки до стандартизованих тестів ви можете пройти на Coursera найпопулярніший у світі онлайн-курс "Learning How to Learn", щоб зрозуміти, як вчитися ефективніше відповідно до науки про навчання. Ви також можете розпитати людей, які вже успішно складали цей стандартизований тест, щоб зрозуміти, як краще розподілити час і зусилля з підготовки. Варто звернутися до досвідчених викладачів, які підкажуть лайфгаки, що стануть у пригоді до й під час тесту.
Читайте також: Пошесть тотальної безкарності в українській освіті
Як бачимо, навіть відносно очевидний елемент підготовки до вступу у провідний західний університет потребує детальної стратегії – звичайно, якщо ми хочемо успішно поступити. І не забудьте про стратегію подолання невдач: щоб отримати позитивну відповідь про вступ, часто потрібно спочатку отримати десятки відмов. Взагалі візьміть за правило для кожної цілі в житті продумувати (а ще краще – прописувати) й постійно оптимізувати свої стратегії. Ми всеодно підсвідомо завжди використовуємо ті чи інші стратегії для досягнення цілей. Але коли вони не формалізовані, то часто-густо є надзвичайно неефективними й не піддаються цілеспрямованому покращенню.
5) Нарешті те, про що говорять найменше, хоча, можливо, це найважливіше. Ми всі середнє арифметичне десяти людей, з якими спілкуємося найбільше. Оточення з демотивованих людей без цілі та принципів ніколи не дасть вам виявити свої найкращі вартості. В оточенні лідерів, що змінюють світ навколо них, вам не залишається іншого виходу, крім постійно рухатися вперед і робити ще вчора неможливе. Оточення формує та підживлює ваші цінності, задає масштаб цілей і рольові моделі, утворює інтелектуальну атмосферу розвитку чи стагнації. Будуйте стосунки з людьми не тому, що вони вам можуть бути корисні, а тому, що ви щиро захоплюєтеся ними й хочете брати з них приклад. Повірте, із досвідом люди навчаються безпомилково відрізняти справжню симпатію від прагматичного розрахунку. Лише щирою зацікавленістю та бажанням допомогти ви отримаєте менторство, підтримку, натхнення і дружбу. І саме так ви зможете отримати найкращі рекомендаційні листи для вашої заявки – чи не найважливіший компонент при вступі в елітні західні університети. Але лише якщо розбудова справжніх глибоких відносин з іншими людьми для вас буде головним, а різноманітні бонуси від цих відносин – глибоко другорядним.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки