MENU

Два уроки історії успіху Apple для України й українців

3609 0

Те, чого так довго чекав весь інвестиційний світ, нарешті, сталося, пише у своєму блозі на "Новому часі" викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан. Ринкова капіталізація, іншими словами, сумарна вартість всіх акцій компанії Apple сягнула $1 трлн. Уявляєте, всього за кілька десятиліть компанія, створена 1976 року двома Стівами, Джобсом і Возняком, стала найдорожчою у світі.

Що може означати Apple та її історія для простого українського громадянина, крім того, що, купивши iPhoneX, можна справити враження на невибагливих дівчат у нічному клубі або ресторані?

На мою думку, є дві відповіді на це запитання. Почнемо з першої – мотиваційно-патріотичної. Якщо уважніше поглянути на сорокадворічну історію Apple, то не можна сказати, що пройдений шлях був таким уже гладким. Свого часу невдачі буквально переслідували компанію, а провальні Apple III і Apple Lisa ледь не довели її до банкрутства у 80-х. Як відомо, Джобс був змушений запросити до керівництва компанією професійного управлінця, колишнього СEO PepsiCo Джона Скаллі, який зрештою звільнив самого Джобса. Але потрібно визнати, що все-таки він зумів врятувати компанію та збільшити обсяг продажів із шестисот мільйонів до восьми мільярдів. Немає сенсу переказувати історію повернення Джобса й подальший тріумф усіх товарів, чия назва починається з "i". У 2017-му річний дохід компанії і чистий прибуток становили, відповідно, $229 млрд і $48 млрд. Зростання майже у тридцять разів за тридцять років. Звучить, як казка!

Читайте також: Десять халеп, які не дають вам розбагатіти

Ви запитаєте, до чого тут ми зі своїм патріотизмом. Та до того ж, що історія Apple – це ще одна доречно розказана бувальщина про те, як можна стати багатим, не здійснюючи мерзенних огидних вчинків. Історія незалежної України трохи коротша, ніж історія Apple. На якихось 15 років. Ну і, зрозуміло, не така успішна. На жаль, все, що змогли створити керівники ВАТ "Україна" протягом трьох десятиліть – це трохи грошей для купки олігархів, приблизно 1.5 -2% від вартості Apple, і багато ганьби й лиха для дрібних акціонерів, пересічних громадян країни.

Як "варяг" Скаллі намагався повернути компанію до процвітання, так і ми кілька років тому кинулися наймати іноземних менеджерів, сподіваючись, що станеться диво. На жаль, певний позитивний ефект був, але дива не сталося. Врешті-решт, як Apple повернулася до витоків, так і нам потрібно шукати свого пасіонарія, такого як Джобс, який створює не за гроші, а заради ідеї. І теоретично все може вдатися. Як вдалося Польщі, Сингапурові й іще десятку країн, які вирвалися з бідності до процвітання.

Звісно, можна заперечити, що Apple супроводжувала сліпа удача. Можна... Удача потрібна, без неї ніяк. Це невід'ємний елемент абсолютно всіх історій успіху. Але її однієї замало, тому навряд чи щось вдасться без новаторських ідей керівників. Це я до того, що якщо ми, українці, пишатимемося своїм сільським господарством і природними копалинами, то максимум, чого зможемо досягти, – це повторити непросту долю Аргентини. А якщо хочемо справжнього успіху, то потрібно не вичавлювати соки зі старого, а розвивати щось нове. Для цього маємо щонайменше фундамент з декількох десятків великих і сотень дрібних компаній, що створюють IT-рішення для всього світу. Тож якщо й шукати свою українську економічну та національну ідею, то серед серверів з ґіґабайтами, а не в пеклі прокатних станів та в полях із колосками й соняшниками.

Читайте також: Як незнання заважає українцям заробляти

Другий урок, який можна засвоїти з історії злету найдорожчої в світі компанії, меркантильно-буржуазний. На відміну від першого, його засвоєння дає змогу розраховувати на результати вже в найближчому майбутньому.

Почнемо з простого порівняння... Перший iPhone, вартістю $599, Apple випустила в січні 2007 року. Ті, хто замість смартфона купив на ту ж суму акції його виробника, протягом минулих 11,5 років збільшили вартість інвестиції до $9999. А це, не мало не багато, прибутковість на рівні 27.7% за рік. Навіть на українських ОВДП так не заробиш! Отже, коли у вам закортить віддати $1000 за iPhoneX, щоб підкорити серце меркантильної дівчини, згадайте, від якої альтернативи ви відмовляєтеся. Й уявіть, на що можуть перетворитися ваші гроші, якщо їх правильно інвестувати. До того ж, із дівчатами, котрі відчувають пристрасть до iPhone, завжди є небезпека, що їхню любов і ніжність хтось перекупить машиною або квартирою. А ось акції гарної компанії залишаться завжди з вами, вселяючи радість і впевненість у завтрашньому дні!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини