MENU

В Росії туга за СРСР досягла свого піку за останні 10 років. Як це може відгукнутися Україні?

3010 0

Російська соціологічна служба «Левада-Центр» повідомила, що згідно з останніми опитуваннями 66% громадян висловлюють глибокий жаль із приводу розвалу Радянського Союзу.

Рівно рік тому таких було на 8% менше. Соціологи особливо відзначають помітну тенденцію до зростання подібних настроїв серед молоді 18-24 років. Одна з головних причин – втрата відчуття великої держави. Підкреслюється, що після захоплення Криму такий сум на деякий час був вгамований. А нині він знову набирає тривожних розмірів. Ненажерлива імперська паща потребує нового харчу?

Я не схильний лякати ні себе, ні читача небезпечними тенденціями в російському суспільстві. Хоч такі тенденції, як бачимо, цілком реальні. І небезпечні. Але це не щось нове для Росії, як і для світу. Російська імперія, якою вона по суті є й досі, завжди трималася на штучному підігріванні почуття великодержавності й необхідності приростання новими землями. Тобто, щоб добре і ситно жити треба ще трохи чужої земельки...

Але це не ментальна основа росіянина. Це великодержавний пропагандистський трюк, на який постійно купувався російський люд. І та весела п’янка хвиля демократичного відродження, яка напала на Москву в кінці 80-их і на початку 90-их і якій ми щиро заздрили, перебуваючи в глухій і задушливій атмосфері провінції, зійшла так же швидко, як і з’явилася. Виявилося, що демократія не може довго існувати в імперії. Це абсолютно контраверсійні речі. Тобто, або – демократія, або – імперія.

Читайте також: "Холодна" війна між США і Росією відновлюється, – Демчук

Але підозрюю, що в даному випадку сучасний спалах великодержавної туги за імперією все ж базується на економічному грунті. (Хоч реалізуватися згодом він цілком здатен знову в геополітичній площині).

Мабуть вперше за всю свою історію в останні два десятиліття рівень життя росіян настільки піднявся, що вони, врешті, в масі своїй наїлися і більш-менш пристойно одяглися. ВВП на душу населення нині складає $11.150. Що у 3,5 рази більше ніж в Україні (3.250). Скажене зростання цін у нульові й десяті на енергоресурси призвели до фантастичних заробітків РФ, з яких трохи перепало й простим росіянам. Був час, коли в геометричній прогресії зростали зарплати, пенсії, соцдопомога. І це тривало майже два десятиліття. Чи варто говорити, що росіяни до цього швидко звикли і вирішили, що «шара» буде завжди. На цьому фоні захоплення Криму стало вишенькою на тортику. Ситий і п’яний народ у захваті!

Оплески!

І раптом, починаючи з 2014 року ціна на нафту й газ нагло обвалилися до критичного рівня. Негайно обвалився вслід і рубель. Економічні санкції здорово затисли перспективи розвитку, особливо сировинно-добувного комплексу. Ціни на все ганебно зросли, але мови про зростання зарплат-пенсій вже немає. Вся економіка в руках наближених до Кремля олігархів і ділитися з народом вони найближчим часом не збираються. А державна казна поступово загрозливо спорожнюється.

Це – контекст. Найбільшого удару по економічному й вслід за цим психічному самопочуттю росіянина, який щойно тільки встав із колін, завдала пенсійна реформа 2018 року й суттєве збільшення пенсійного віку до 65/63 років. Це був справді льодяний душ на голову окриленого приєднанням Криму й «запакованому» по-суті дармовими доларами пересічного жителя Росії, якому завжди до душі чомусь була великодержавна ідея.

Тепер «КримНаш» але за це, виявляється, має заплатити кожен російський патріот. А російський патріот до цього не зовсім готовий. Але не готовий він у масі своїй і віддати Крим.

Як у подальшому стане розвиватися російський соціум, як і російська держава – ніхто достеменно не стане прогнозувати. Зрозуміло лише, що нині цей шлях веде в глухий кут. І як росіяни із нього вибиратимуться – одному Богу відомо.

Є шлях покаяння й повернення до цивілізаційного розвитку.

А є тупе й примітивне відстоювання власного особливого шляху, котрий базується на історичній традиції. І «власної культури», «власної особливої духовності». І хай ця культура давно вже потонула в пияцтві, тотальній брехні й хамстві, але й каятися не в російській традиції.

Читайте також: Про що свідчить ностальгія росіян за совком

Чи загрожує новий спалах великодержавності Україні? А таки загрожує. Поки Росія в такому стані – це завжди загрожуватиме усім сусідам. І не тільки сусідам. Як із цим боротися? Тільки маючи переконливу силову відсіч. Іншої розмови імперія не визнає. Іншого навіть суперсучасна Західна цивілізація, котра досі тримає могутню армію, не вигадала.

Одне зрозуміло, що Росія вибір має зробити найближчим часом, в найближчі роки. І – найшвидше – ми станемо цьому свідками. Світ інтенсивно переходить на альтернативні енергоресурси. Нафто-долари вже ніколи не сипатимуться із неба на щасливих росіян, яким чомусь досі страшенно подобається казка про Івана-дурника. Наукове, культурне, технічне, технологічне відставання від цивілізованого світу набирає загрозливих форм. І це – соціо-культурний феномен, який на думку багатьох світових аналітиків розростатиметься в геометричній прогресії.

…Але нинішня еліта, судячи з сьогоднішньої прес-конференції Володимира Путіна, свій вибір давно вже зробила і йтиме цим шляхом, якщо навіть знатиме, що попереду провалля. Але чи захочуть услід за ними до кінця крокувати росіяни?

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віктор МОРОЗ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини