Данилишин: Нацбанк продовжить дотримуватися режиму плаваючого обмінного курсу
На запити ЗМІ надаю коментар щодо основних засад грошово-кредитної політики на 2019 рік та середньострокову перспективу.
З 1 січня 2019 року набувають чинності "Основні засади грошово-кредитної політики на 2019 рік та середньострокову перспективу" (далі – Основні засади) схвалені рішенням Ради Національного банку України від 11 вересня 2018 року. Їх розробка та реалізація здійснюється відповідно до статті 100 Конституції України і статей 8, 9 та 24 Закону України “Про Національний банк України".
Основна сутність даного документу, затвердженого Радою НБУ, зводиться до наступного (тези документу).
Ураховуючи статтю 99 Конституції України та статтю 6 Закону України "Про Національний банк України", на виконання основної функції Національного банку – забезпечення стабільності грошової одиниці України пріоритетною ціллю грошово-кредитної (монетарної) політики залишатиметься досягнення та підтримка цінової стабільності в державі.
Другою за пріоритетністю ціллю є сприяння фінансовій стабільності, у тому числі стабільності банківської системи, якщо це не перешкоджає досягненню і підтримці цінової стабільності.
Третьою – сприяння додержанню стійких темпів економічного зростання та підтримка економічної політики Кабінету Міністрів України за умови, що це не перешкоджає першим двом цілям.
Читайте також: Театр абсурду валютної лібералізації
Для досягнення та забезпечення цінової стабільності Національний банк використовує монетарний режим інфляційного таргетування, оскільки досягнення цінової стабільності найкраще кореспондує із забезпеченням стійких темпів приросту ВВП й усуває передумови для непередбачуваних та суб’єктивно вмотивованих рішень щодо змін у монетарній політиці.
Стратегія грошово-кредитної (монетарної) політики визначає кількісну ціль щодо інфляції ‒ 5% у середньостроковій перспективі.
Ключова (облікова) ставка є основним інструментом грошово-кредитної (монетарної) політики.
Національний банк продовжуватиме дотримуватися плаваючого курсоутворення, маючи на увазі, що монетарна політика не спрямовуватиметься на досягнення певного рівня або діапазону обмінного курсу. Зазначене не виключає можливості проведення Національним банком валютних інтервенцій з метою: накопичення міжнародних резервів; згладжування різких змін обмінного курсу гривні, які не ґрунтуються на змінах фундаментальних чинників в економіці; підтримання трансмісії ключової процентної ставки як основного інструменту монетарної політики.
Оскільки забезпечення сталого економічного розвитку в Україні неможливе без поступу в здійсненні реформ, Національний банк разом з Урядом України докладатиме всіх зусиль для продовження виконання заходів із реформування економіки та фінансової системи, у тому числі передбачених співпрацею з МВФ та іншими міжнародними фінансовими організаціями.
Відповідно до Основних засад, визначено особливості здійснення грошово-кредитної політики у 2019 році.
Наразі Національний банк перебуває на першій стадії реалізації режиму інфляційного таргетування. Для цієї стадії характерним є проходження процесу дезінфляції – поступового зниження інфляції до оптимального цільового рівня. У рамках цієї стадії Національний банк значні зусилля спрямовує на досягнення визначених Основними засадами інфляційних цілей та забезпечення необхідних умов для успішного функціонування цього монетарного режиму.
Зокрема, дії Національного банку скеровуватимуться на:
– підвищення підтримки суспільством і Урядом України цілі Національного банку щодо досягнення цінової стабільності на засадах режиму інфляційного таргетування;
– посилення ролі цілі по інфляції як "номінального якоря" монетарної політики;
– подальший розвиток монетарних інструментів;
– посилення аналітичної підтримки прийняття рішень з монетарної політики, зокрема в частині вдосконалення модельного інструментарію та проведення досліджень;
– удосконалення роботи та розвитку фінансових ринків і післякризове відновлення банківської системи для поглиблення механізму монетарної трансмісії;
– створення умов у межах власної компетенції для зниження кредитних ризиків та посилення інших стимулів для кредитування банківською системою реального сектору економіки;
– підвищення прозорості монетарної політики та вдосконалення комунікацій із суспільством для ефективного управління очікуваннями економічних агентів.
Водночас передбачається орієнтовна поквартальна траєкторія приросту індексу споживчих цін у річному вимірі для досягнення відповідних кількісних цілей з інфляції:
– березень 2019 року – 5,75% ± 2 п. п.;
– червень 2019 року – 5,5% ± 2 п. п.;
– вересень 2019 року – 5,25% ± 2 п. п.
З кінця грудня 2019 року – 5% ± 1 п. п.
Читайте також: Якщо до фінансування бюджетних видатків не долучиться НБУ, то хороводити навколо новорічної ялинки будемо тільки ми. Не обмінний курс
Необхідність зниження інфляції до цільових рівнів зумовлюватиме проведення Національним банком відповідної грошово-кредитної (монетарної) політики у 2019 році. Національний банк поступово пом’якшуватиме монетарну політику, знижуючи облікову ставку, у разі стійкого зниження базової інфляції, сприяючи таким чином економічному зростанню.
Прискорення структурних реформ і краща координація монетарної та фіскальної політики будуть вагомими чинниками підтримки економічного зростання та зниження інфляції до цільових рівнів.
Національний банк продовжуватиме дотримуватися свого зобов’язання уникати будь-яких форм фіскального домінування над монетарною політикою, у тому числі прямої або непрямої підтримки бюджетних видатків. Унаслідок цього очікується, зокрема, зниження обсягу державних цінних паперів у портфелі Національного банку з огляду на їх поступове планове погашення.
Разом з тим координація монетарної політики і фіскальної політики Уряду України, зокрема з питань рівномірності витрачання коштів єдиного казначейського рахунку, здійснення запозичень, визначення адміністративних цін і тарифів, дасть змогу забезпечити ефективне виконання основних функцій Національного банку, визначених Законом України "Про Національний банк України".
Як додатковий інструмент Національний банк матиме змогу застосовувати інтервенції для згладжування курсових коливань гривні та врівноваження ситуації на валютному ринку. Водночас Національний банк продовжить дотримуватися режиму плаваючого обмінного курсу і не протидіятиме фундаментальним тенденціям обмінного курсу гривні.
Читайте також: Сценарий развития экономики и государственных финансов до 2024 года
У міру розвитку валютного ринку Національний банк поступово зменшуватиме свою присутність на ньому, але докладатиме зусиль щодо упередження або швидкого реагування на можливу дестабілізацію на валютному ринку.
Національний банк продовжуватиме вживати також заходів у напрямі посилення координації монетарної та бюджетної політики.
Рада Національного банку відповідно до Закону України "Про Національний банк України" здійснює контроль за проведенням грошово-кредитної політики та оцінює діяльність Правління Національного банку щодо виконання Основних засад.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки