MENU

Руанда та Уганда на стежці ворожнечі. ФОТО

2150 0

Кордон Руанди та Уганди

Дві африканських країни, що розташовані в регіоні Великих Озер – Руанда та Уганда – вже кілька тижнів перебувають в стані міждержавної конфронтації. Наприкінці лютого 2019 року уряд Руанди віддав наказ про закриття пунктів перетину на спільному кордоні, зокрема найважливішого КПП – Катуна, та заборонив в’їзд угандійським фурам з вантажами на територію країни. Формальна причина полягає в тому, що руандійський уряд розпочав роботи по реконструкції КПП – саме такі відомості поширили фіскальні служби Руанди. Через це з угандійського боку кордону на трьох пунктах перетину виникли довжелезні черги з вантажівок, що перевозять різноманітні товари. Бізнесмени вже понесли мільйонні збитки, бо значна частка товару - це харчова продукція. Також було введено обмеження щодо відвідування руандійцями Уганди через безпекові міркування. Варто відзначити, що середньорічний обсяг імпорту з Уганди до Руанди складає понад 200 млн.$, щороку лінію кордону в обидва боки перетинають до 1 млн. осіб.

Про серйозність ситуації свідчить той факт, що руандійський уряд розмістив в прикордонні додаткові військові підрозділи з важкою технікою, а також сили спеціального призначення на чолі з полковником Рукі Карусісі. Уганда офіційно заявляє, що поки не бачить потреби у кроках у відповідь, і не піддається на "руандійькі провокації".

Читайте також: Чому Київ нагадує місто в Африці

Причиною загострення ситуації між двома братніми країнами став комплекс обвинувачень висунутих руандійським урядом на адресу своїх угандійських візаві. Мова йде про те, що Кампала начебто неофіційно надавала допомогу опозиційній до діючого президента Руанди Поля Кагаме партії Національний Конгрес Руанди. Зокрема мова йде не лише про фінансування руандійської опозиції з іноземних джерел, а ще й постачання зброї до повстанських груп, що входять до складу Демократичних сил визволення Руанди (FDLR) – незаконні збройні формування, що причетні до геноциду 1994 року в Руанді. Заяву про це зробив голова МЗС Руанди Річард Сезібера. Як відомо FDLR об'єднує в своїх лавах вихідців з етносу хуту, та домагається повалення уряду Поля Кагаме, який уособлює етнічну групу тутсі. FDLR вдається до тактики терору.

Також офіційний Кігалі обвинуватив угандійців в переслідуванні громадян Руанди на території Уганди. Руандійський уряд навів задокументовані свідчення про понад 190 випадків арештів, тортур та інших форм недружніх протизаконних заходів стосовно руандійців з боку поліції та спецслужб Уганди. Окрім цього, на батьківщину без наведення чітких пояснень були депортовані 986 руандійців. Між країнами спалахнув шпигунський скандал, бо угандійська контррозвідка виявила, що співробітник найбільшої місцевої телекомунікаційної корпорації MTN – Анні Біленге Табура працював на спецслужби Руанди. З великим галасом у ЗМІ його депортували з країни. Варто додати, що вже два тижні в пресі та соціальних мережах триває інформаційна війна між країнами.

В контексті кризи найголовнішим занепокоєнням руандійського уряду є те, що Уганда надає політичний притулок руандійському олігарху-дисиденту Тріберту Руджугіро Авабатві, який є власником найбільшої в Африці тютюнової компанії Meridian Tobacco Company. Авабатва є затятим ворогом Кагаме, та прагне усунути його від влади шляхом провокування народного повстання чи дестабілізації ситуації в Руанді. Кагаме вимагає від угандійців його термінової видачі правоохоронцям Руанди, але наражається на тверду відмову. Підтримка угандійцями його підривної діяльності може дорого коштувати уряду президента Уганди Йовері Мусевені, оскільки він виявляє невдячність. Як відомо в ході громадянської війни в Уганді (1981-1986 рр.) саме за допомогою руандійських спецслужб Мусевені зміг здолати своїх опонентів з Фронту національного звільнення Уганди на чолі з М.Оботе. Але після 33 років авторитарного правління він схоже забув про вирішальний внесок руандійців в його перемогу, і пішов війною проти колишніх союзників. Такий неконструктивний підхід очільник Руанди – Кагаме йому навряд чи пробачить. Тому є вірогідність, що і далі відносини між країнами будуть напруженими.

Читайте також: Алжирський неспокій: арабська весна повертається

Якщо компромісу не буде досягнуто, то у відповідь Уганда може припинити постачання електроенергії до Руанди та заборонить експорт пального до країни. Подібна руандійська-угандійська ворожнеча з елементами обмеженої proxy war несе небезпеку для усього регіону Великих Озер, який до сих пір лишається вибухонебезпечною частиною Африки.

Руандійці перетинають кордон з Угандою

Військова техніка на кордоні Руанди та Уганди

Списки затриманих в Уганді руандійців

Відповідь Уганди на закиди руандіської сторони

Йовері Мусевені, президент Уганди

Поль Кагаме, президент Руанди

Тріберт Руджугіро Авабатва – власник найбільшої в Африці тютюнової компанії Meridian Tobacco Company

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини