MENU

Сто років угорському червоному теророві

1625 0

Бела Кун

100 років тому, 21 березня 1919 року, в одній із скалок Австро-Угорської імперії – новоутвореній незалежній Угорщині – сталася жахлива місцева катастрофа. Із Росії нещодавно повернулися військовополонені, поголовно інфіковані на комунізм. Вони й утворили Угорську комуністичну партію…

Ні, не так! Насправді це була московська спецоперація із поширення так званої "світової революції", на яку сподівалися "кремлівські". Так звана "Угорська секція Російської (!) комуністичної партії (більшовиків)" у листопаді 1918-го оголосила в Будапешті про створення "незалежної" Угорської комуністичної партії. І вже через три місяці ті, хто не хотів помирати (тому вони й здавалися купами в полон) почали реалізувати своє справжнє хотіння – вбивати!

Читайте також: Чи відбудеться міжнародний трибунал над злочинами комунізму?

Почавши наприкінці лютого з масових заворушень і вбивств поліціянтів, комуністи поводили себе настільки зухвало, що перелякані соціал-демократи самі (!) віддали їм владу: 21 березня 1919 року було проголошено так звану Угорську радянську республіку.

Що зробили сп’янілі від успіху комуністи? Загарбали Словаччину, Воєводину, північну частину Хорватії та вчинили Велике кровопускання: недарма термін "червоний терор" застосовують не лише до вакханалії вбивств у радянській Росії, але й до ще двох випадків: Угорщини 1919-го й Республіканської Іспанії 1936–1939 років.

P. S. Коли все скінчилося, натхненники й головнокомандувачі терору втекли. Найстрашніший із-поміж них, Бела Кун, повернувся до своєї ідейної батьківщини – Радянської Росії, і 1920-го очолив нечуваний за масштабами й жорстокістю червоний терор у захопленому Криму. За що в анексованому нині Росією Криму, а саме у Сімферополі, ще й досі не переіменовано вулицю, запаскуджену його іменем.

Читайте також: Як марксистська концепція свободи призвела до тоталітаризму

P. P. S. Цікаво буває спостерігати за різною поведінкою людей в однакових обставинах. Те саме стосується й народів. От, наприклад, угорці й чехи. І ті, й ті масово здавалися в полон росіянам під час Першої світової. Але угорські військовополонені подалися в комуністи, а чеські повстали проти комуністів, які захопили владу в Росії, – і героїчно билися з ними. Так само й під час кривавої угорської вакханалії 1919 року: Словаччину угорці захопили, Чехію – ні. Саме чеська армія (разом із румунською) поклали край несамовитому звірячому "експерименту" угорських комуністів. Отака-от діалектика.

P. P. P. S. І ще одне. Із пісні слова не викинеш. Угорських катів, коли ті дісталися Карпат, підтримала певна частина місцевих українців і русинів. І викреслити це з нашої історії вже не вийде.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Володимир ЯСЬКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини