MENU

Еміграція талантів – небезпека чи можливість для України?

1579 0

Brain drain (еміграція талантів) – це небезпека для України чи можливість? Ось що про це думає Китай. Їхня стратегія розвитку людського капіталу побудована на двох ідеях: brain drain і lure brains (залучення талантів). Вони спочатку спонукають і підтримують еміграцію талантів, а потім створюють привабливі умови для повернення.

Порівняймо Україну та Китай. У 2000-х у США навчалось приблизно 1,5–2 тис. українців і 60 тис китайців. Це десь три-чотири людини на мільйон населення. У 2017-2018 роках цифри для українців залишились ті самі, а кількість китайців на навчанні в США зросла майже до 400 тис. Тобто збільшилася вшестеро-всемеро.

Читайте також: Сучасна драма девальвації інтелекту: як вона на нас позначається

Скільки людей повертається? Мені невідомі цифри для України. Уряд Китаю надає таку статистику: у 2000-х поверталося близько 17–20 %, а 2017-го – вже 80%. Тобто відсоток людей, які повернулися, зріс учетверо.

Хто оплачує навчання у США? Одна ідея – це має робити уряд за гроші платників податків. Справді, сьогодні в Китаї є державні програми, які стимулюють навчання за кордоном і створюють умови для повернення. Але в 2000-х витрати уряду були значно меншими. Уряд значно збільшив інвестування в такі програми тількі в останні 10 років.

Українська економіка слабка, й тому очікувати, що уряд зможе створити такі програми, не варто. Щонайменше поки не запуститься економіка. Грошей у суспільстві, аби значно збільшити кількість людей, що отримують освіту в топових університетах, – теж немає.

Читайте також: Українці допомагають Чехії

Що робити? Потрібно створювати університети світового рівня в Україні. Такі університети сьогодні вже є. Це УКУ, Могилянка, Київська школа економіки. У Київській школі еконміки можна отримати диплом американського університету. За 3 тис. доларів. Магістра. Це приблизно 1/20 вартості такої самої чи навіть трошки гіршої освіти в США. Випускники школи отримують роботу в найкращих компаніях України або їдуть працювати у провідні фінансові компанії в Лондоні та Нью-Йорку. Деякі вступають у топові університети, такі як Прінстон або Берклі, на аспірантуру. Дуже часто навчання в школі оплачують українські меценати.

Не потрібно боятися еміграції талантів. Потрібно її заохочувати та створювати умови для повернення і водночас розвивати й використовувати ті можливості, які Україна вже має.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Тимофій МИЛОВАНОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування »  

Новини