MENU

Постійно творячи нове, ХХІ століття вбиватиме, не помічаючи – філософ

1515 0

Народження і смерть

Головною темою ХІХ століття була тема народження-через-смерть. У "Плинніх ідеологіях" я це назвав "палінгенесійним міфом" ХІХ століття. Він був спільним для консерваторів і революціонерів, націоналістів і соціалістів – попри всі їхні відмінності. Проблема ХІХ століття полягала в тому, що воно не могло помислити творіння без заперечення, народження без смерті. Вперше це зробив Ніцше, у своєму образі дитини в "Заратустрі", вже під кінець століття.

Читайте також: Темне майбутнє: наша перевага над світом

Головною темою ХХ століття була тема смерті як такої. Смерть капіталізму, смерть імперій, смерть мистецтва, смерть філософії, смерть Бога, смерть модернізму й усіх інших -ізмів. Проблема ХХ століття полягала в тому, що воно аж надто повірило в шумпетерівське creative forces of destruction, переробило смерть на фетиш – і водночас на банальність, "природну річ". А тому вже від початку століття було готовим на смерті без кінця.

Головною темою ХХІ століття є тема творчості, креативності, творення нового тощо. Непомітно для себе ХХІ століття дуже ніцшеанське – ми всі нагадуємо ніцшеанську дитину, "колесо, яке котиться саме собою". Ми креативні, але безжальні до минулого; творчі, але амнезійні; добре імпровізуємо, але погано пам'ятаємо.

Читайте також: Крихти життя й фільм у пігулці

Проблемою ХХІ століття буде (й уже є) амнезія, здатність швидко забувати те, що відбулося навіть нещодавно, здатність із легкістю відкидати на смітник те, що було дорогим іще вчора. Минуле все більше нагадуватиме сміттєві полігони суспільства споживання: вони є, вони накопичуються, вони окуповують ріки й океани, але всі роблять вигляд, що їх не існує.

Дитяча легкість народження й запаморочливість креативності має своє вади: амнезію та усміхнену деструкцію. Постійно творячи нове, ХХІ століття вбиватиме, не помічаючи.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Володимир ЄРМОЛЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини