MENU

Чи здатна лише одна людина подолати корупцію? Приклад Румунії

1195 0

На посаду «антикорупційного царя» Європи претендує румунка Лаура Кодруца Кевеші. Для ЄС це шанс повернути собі минулий престиж. Про це пише Гі Верхофстадт на сайті Новое время.

Як голова Національного антикорупційного директорату Румунії (НАД) у період між 2013 і 2018 роками, Лаура Кодруца Кевеші курувала роботу над сотнями голосних обвинувачень проти топ-чиновників і стала улюбленицею міжнародного руху за прозорість. У країні, що бореться за побудову чесної судової системи з часів вступу до ЄС у 2007 році, вона виділялась як впертий захисник верховенства права.

У липні 2018 року Кевеші усунув з посади міністр юстиції Румунії Тудорел Тоадер за дорученням лідера Соціал-демократичної партії (СДП) Лівіу Драгні, якого в 2015 році ДНА осудили за обвинуваченням у шахрайстві під час виборчої кампанії. Зараз Кевеші – схвалений Європейським парламентом кандидат на посаду керівника Європейської прокуратури (EPPO), і все ж Драгня робить усе можливе, щоб її дискредитувати.

Хоча Драгні й заборонили обіймати посади, його партія керує румунським коаліційним урядом. Агенція-watchdog СДП висунула Кевеші сфабриковані звинувачення в корупції, аби запобігти її поїздкам за межами Румунії. Поплічники Драгні заявляють, що екс-голова антикорупційного директорату перевищила свої повноваження, але такий випад лише підкреслює, наскільки ефективною була Кевеші у своєму переслідуванні корупції серед політичного класу Румунії.

Відсторонення Кевеші розлютило місцеву громадськість, 100 тисяч румунів підписали петицію із закликом відновити її на посаді. Після її відходу ДНА, здається, перестав працювати, і від цього постраждали міжнародні позиції Румунії. Попри найкращі поривання Кевеші, Румунія – після Болгарії та Угорщини – все ж виявилась найбільш корумпованим членом ЄС згідно з Індексом сприйняття корупції Transparency International-2017. І зараз ситуація погіршується. Нехтуючи попередженнями від Венеціанської комісії Ради Європи, понад 180 румунських законодавців підтримали законопроект, що має на меті захистити політиків від корупційних обвинувачень.

Читайте також: Восточное партнерство. Что удалось достичь за 10 лет?

Майбутнє Румунії як процвітаючої ліберальної демократії тепер залежить від її народу. Хтось сподівається, що верховенство права відновиться, і що країна повернеться на шлях реформ. Але це може статися лише в тому разі, коли громадяни Румунії підтримають тих, хто виступає проти корупції і кумівства.

У відповідь решта ЄС передусім має приєднатись до Європейського парламенту, підтримавши кандидатуру Кевеші на головування в ЕРРО, який почне свою роботу до кінця 2020 року. Та наразі справи такі, що Європейська Рада, де нині головує Румунія, підтримує іншого кандидата. Поза тим, Європейська комісія мусить робити більше, ніж просто критикувати відхід румунського уряду від верховенства права. На румунську владу мусять по-справжньому надавити.

Після виборів до Європейського парламенту, які відбудуться цього місяця, під егідою нового президента буде сформоване нове керівництво. Одним із його топ-пріоритетів має стати розробка обов’язкового пакту, зобов’язуючого всі країни-члени ЄС та їх інституції захищати демократію, верховенства права і фундаментальні права.

Як показали кілька останніх років, ЄС потребує більш надійних і ефективних інструментів для ретельної перевірки відходу від своїх ключових цінностей, а також притягнення порушників до відповідальності. Всі головні партійні угрупування ЄС вже підтримали ідею про новий порядок забезпечення принципів, закріплених в установчих договорах блоку. Після цих виборів європейські громадяни мусять і далі тиснути на своїх обраних представників, аби забезпечувати їх дотримання.

Читайте також: Декілька цікавинок про Румунію

Більше того, Європейська рада та парламент мають схвалити законопроект, що дозволяє призупинити субсидії ЄС тим урядам країн-членів, які нехтують правилами і стандартами блоку. Уряди, які систематично підривають верховенство права і свободу преси, не повинні користуватись коштами інтеграційних фондів, направлених на прямо протилежне.

Це критично важливий момент для ЄС. Президентство Дональда Трампа в США, хаос Brexit у Великобританії і підйом популізму в західних демократіях слугують безпринципним політикам політичним прикриттям для ослаблення ліберальної демократії. Та розплата за вигадливі обіцянки, зроблені так званими неліберальними демократами в Європі, вже наступає.

Повний текст читайте на сайті Новое время.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Новое время


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини