MENU

Катарська криза добігає кінця?

1002 0

Немає злого, щоб на добре не вийшло: зростання напруженості довкола Ірану та майбутня невизначеність долі Катару змушує сусідні арабські монархічні держави гуртуватися та досягати примирення.

28 травня до аеропорту міста Джидда (Саудівська Аравія) прибув літак еміра Катару шейха Таміма Хамада аль-Тані. Літак Qatar Airways перетнув саудівський повітряний простір та доставив до Саудівської Аравії катарську дипломатичну делегацію, що буде вести переговори щодо участі Катару у надзвичайному саміті Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) в Мецці, який відбудеться завтра, 30 травня. Зазначається, що катарців запросив особисто король Саудівської Аравії Сальман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд. В МЗС Катару підтвердили, що також отримали запрошення до участі у саміті від генерального секретаря РСАДПЗ Абдуллатіфа бін Рашида аль-Зайяні.

Читайте також: Суданська революція та вітри змін в Африці і за її межами

Також у Мецці очікується проведення надзвичайного саміту Ліги арабських держав. Ключова тема обох самітів: проблеми безпеки Перської затоки після "танкерного інциденту" та ударів дронами по саудівському нафтопроводу, що відбулися на початку травня. Візит катарців до Саудівської Аравії є свідченням надзвичайно важливих зрушень, що відбуваються в регіоні: це фактичне завершення дворічної блокади Катару та символічне перезавантаження відносин. Тобто, намітилася тенденція до нормалізації відносин між Дохою та Ер-Ріядом.

Нагадаю, з червня 2017 року Саудівська Аравія, ОАЕ, АРЄ та Бахрейн ввели режим міжнародної ізоляції Катару через його підтримку екстремізму та тісні відносини з Іраном. Це найгірша криза у відносинах між державами-членами РСАДПЗ за всі роки її існування. 22 червня 2017 року Досі було висунуто ультиматум, що містив 13 вимог, не сумісних з суверенітетом емірату, і Катар їх відкинув.

Те, що адміністрація США на чолі з Дональдом Трампом здійснює рішучі кроки щодо Ірану та стримування його агресивної політики на Близькому Сході, змушує і Ер-Ріяд, і Доху піти на поступки один одному та відновити діалог. Це великий плюс для арабського світу, в якому і без того існують конфлікти, що руйнують його єдність. 28 травня до ОАЕ прибув радник Трампа з національної бепзеки Джон Болтон. Він обговорює з еміратцями деталі майбутнього саміту в Мецці та питання протидії іранській загрозі після травнеивх інцидентів.

Читайте також: Аtlantic Сouncil: Барабаны войны: станут ли США воевать с Ираном?

Водночас іранські дипломати здійснюють турне до трьох країн Затоки: Кувейту, Катару та Оману. У Маскаті помічник голови МЗС Ірану Аббас Аракджі вмовляє султана Кабуса стати посередником в питанні нормалізації відносин із США в контексті останніх загрозливих інцидентів, при цьому наголошуючи на руйнівному впливі політики США на регіон. Схожі питання він обговорював в Кувейті, шукаючи підтримки еміра Сабаха аль-Ахмед аль-Джабера ас-Сабаха. Паралельно глава іранської дипломатії Мохаммад Джавад Заріф відвідує Туреччину, Ірак та Пакистан, пропонуючи їм Пакт про ненапад та оголосивши прагнення Тегерана побудувати збалансовані відносини з усіма країнами регіону Перської затоки.

Що стосується Катару, хочеться вірити, що він повернеться до єдиної арабської родини на прийнятних для нього умовах. Але які ворожі кроки проти катарців тепер будуть робити іранці та турки, не зацікавлені у втраті дуже важливого та заможного протеже, лишається дуже актуальною темою для спостереження.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини