Дипломат: Хотілося б, щоб ми скористалися прикладом Бельгії, де участь у виборах – не право, а обов'язок громадянина
Переносити чи не переносити дострокові вибори – це питання вчора лише лінивий не обговорював під час декількох експертних заходів, на яких мені прийшлося бути присутнім. Підраховують бенефіти і недоліки від того, чи проводити у липні, коли середній клас і молодь у відпустках, чи у вересні, коли вони повернуться, але рейтинги одних політичних сил вже поповзуть вниз, а інших – уверх. Чи проводити все-таки за старим "корупційно-олігархічним" виборчим законом з мажоритарщиками, чи, якщо перенести на осінь, то вже за новим законом, трошки модернізованим, з суто партійними списками у тій чи іншій версії їх відкритості.
Читайте також: Новизна не гарантує якості, але може гарантувати нові проблеми – Фесенко про новий парламент
А я, слухаючи усе це, весь час згадував незабутнього Marek Siwiec, віце-президента Європарламенту і великого друга України, який ще у часи президентства Ющенка після повернення з України весь час брався за голову і казав: "От чому в Україні завжди не грають за правилами, а граються з правилами? От чому не можна раз і на тривалий період часу встановити правила проведення виборів, а кожен раз їх треба змінювати під себе?".
Ось і тут таке. П'ять років минуло, парламент прийняв сотні законодавчих актів сумнівної якості та потрібності, а от ключовий – Виборчий кодекс, базові правила гри в українській політиці, так і не прийняв.
І знову замість гри за правилами починаються ігри з правилами.
Читайте також: Вперед у минуле: бліцкриг із достроковими виборами
Чи вдасться ще цьому парламенту прийняти виборчий кодекс чи новий закон про вибори – риторичне запитання, хоча шанс є завжди.
І якщо таки доберуться до даного питання, то дуже би хотілося, щоб в нього включили краще з європейського досвіду. Наприклад, щоб зняти питання явки виборців – скористатися прикладом Бельгії, де участь у виборах – не право, а обов'язок громадянина. Проігнорував вибори, не проголосував – отримай штраф за те, що інші замість тебе переймаються такою важливою для країни справою, як формування органів влади.
Хоча, і тут є нюанси. Подивився результати виборів до ЄП минулих вихідних у тій же Бельгії – на першому місці націоналісти, на другому – просто крайні праві...
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки