MENU

Питання нашої євроінтеграції залежить від успіху країн Західних Балкан – Портников

2233 0

Ілюстративна світлина

Країни – учасниці Європейського Союзу не досягли згоди щодо початку переговорів із Північною Македонією та Албанією щодо членства в об'єднанні.

Європейська комісія виступила з рекомендацією почати такі переговори ще 30 травня, і планувалося, що Рада Євросоюзу схвалить таке рішення на саміті 18 червня. Однак цього не сталося. Опозиція окремих країн виявилася досить серйозною, і рішення вирішили відкласти на осінь. Єврокомісар із розширення Йоганнес Ган підкреслив, що не може гарантувати ухвалення позитивного рішення й у жовтні, але дуже на це сподівається.

Читайте також: Тільки на Захід: Зеленський не має вибору

Для України це – погана новина. Вона демонструє, з якими проблемами зіткнеться розширення Європейського Союзу найближчими роками, якщо не десятиліттями. Того ентузіазму, який мав місце під час прийняття до ЄС країн Центральної Європи, зараз немає. І навіть "Брекзит" не створив у європейців стимулів для того, щоб демонструвати привабливість свого об'єднання, навпаки – він тільки загострив проблеми та суперечності.

Тим часом ні про який початок інтеграції України до Європейського Союзу не доводиться говорити, поки не буде завершено процес інтеграції країн Західних Балкан – і це не тільки політика, це ще й географія. При цьому я маю на увазі не стільки навіть членство нашої країни в ЄС, скільки сам початок процесу перемовин, який своєю чергою триватиме роками. І всі ці роки до початку переговорного процесу Україна лишатиметься в "сірій зоні" між Євросоюзом і Росією.

Тому ми маємо бути зацікавлені, щоб країни Західних Балкан швидко досягли успіху. І щоби країни ЄС прагнули хоча б до діалогу з ними. Але цей діалог зовсім не обіцяє бути простим. Тому що – за всієї удаваної складності ситуації з Північною Македонією та Албанією – її не можна порівняти з тим, що ще належить пережити, коли почнеться інтеграція Сербії, Косова й особливо Боснії і Герцеговини. Але ж сенс підходу до інтеграції Західних Балкан – зробити європейським, мирним і цивілізованим весь регіон.

Читайте також: Добра й погана новини до десятиріччя Східного партнерства

І про це, до речі, нам теж варто подумати. У Північній Македонії куди більше шансів почати переговори з ЄС, ніж в Албанії – ситуація в країні видається стабільною, і, що є дуже важливим, Скоп'є прагнуть заохотити за безпрецедентні політичні зусилля, що їх вжило македонське керівництво для врегулювання багаторічної суперечки із Грецією. Але почати переговори з Північною Македонією збираються тільки разом із Албанією.

А це означає, що в інтеграційній політиці України теж не може бути "дрібниць". Наприклад, нестабільність у сусідній Молдові може у вирішальний момент стати такою ж проблемою для початку перемовин із Україною, як і наші власні проблеми. Саме тому вже зараз нам потрібно вчитися ставати не об'єктом, а суб'єктом великої політики – інакше ризикуємо так і залишитися за дверима Євросоюзу назавжди.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віталій ПОРТНИКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини