MENU

Як влітку влаштувати гаджет-детокс для дітей: 10 способів відпочити від смартфонів

3375 0

Гаджет-детокс

У школі гаджети заборонені, вдома на них обмаль часу – батьки вимагають зробити домашнє завдання. А ось на канікулах, трапляється, діти "не відлипають" від соцмереж та комп’ютерних ігор.

Як провести таку профілактику інтернет-залежності, правильно мотивувати дитину та чим зайняти час, що вивільниться, розповідає дитячий психолог Ольга Печій для Освіторії.

Не треба називати це отруєнням. Готелі, санаторії, туристичні табори, цілі екзотичні острови та хатини під "зелений туризм" – всі вони підвищують свою популярність тим, що пропонують клієнтам "цифровий детокс". Тобто відпочинок, де гаджети замкнені у сейфи, а соцмережі заборонені. Натомість – різноманітні ігри, квести, фітнес, майстерки. Тож це вже не просто заборони медиків, це тренд, на кшталт знежирених продуктів. Є навіть заклади, які спеціалізуються саме на цьому – безболісній тимчасовій розлуці зі смартфонами та планшетами.

Здається, на морі чи у горах організувати таку відпустку самостійно не складно: стільки нових вражень та фізичного навантаження, що реально забути про інформаційний потік. А ось як організувати такий відпочинок дітям, якщо літо в них проходить "на асфальті" чи якщо до відпустки ще далеко?

Читайте також: YouTube запускає плейлисти з навчальними курсами

Вчені переконані, що "детокс" – не дуже влучний термін, не для дитини, адже натякає на те, що ми ніби отруєні інформацією та зайвим спілкуванням у мережі. Але ж це просто сучасний спосіб існування.

Не заборона, а удосконалення. За прогнозами експертів, усім сучасним школярам доведеться у дорослому віці чимало часу проводити в інтернеті. Нині 99 % юнаків та дівчат із Західної Європи щоденно виходять онлайн. А у частині країн – наприклад, Норвегії, Нідерландах, Німеччині – такі показники у всього населення. Сучасний європейський дошкільник користується у середньому чотирма гаджетами. Нині вже поєднані у мережі понад половини населення планети!

Тож до цього способу життя просто треба пристосуватися якомога ефективніше. Послідовники йоги, приміром, проводять ретріти, тобто тиждень не розмовляють, аби зосередитися на власних почуттях та сенсах. Послідовники лікувального голодування радять проходити таку процедуру не для того, звісно, щоб відмовитися від їжі, а щоб яскравіше відчувати смак та аромат, стати розбірливішим. Тобто, мета тимчасової відмови від гаджетів – стати після цього більш усвідомленим користувачем. Цією мотивацією легше зацікавити підлітка, ніж розмовами про шкідливість гаджетів.

10 способів відпочити від смартфонів:

1. Послухайте тишу. Звукові повідомлення постійно "висмикують" зі справ, не дають зосередитися, додають напруження. Емейли, смски, месенджери, дзвінки, оповіщення різних додатків створюють какофонію. Дехто переживає це так, ніби він щось усім винен. Але навіть люди, для яких всі ці звуки – ознака затребуваності, у стресі хоча б через перенавантаження слуху. Домовтеся про беззвучний режим. Привчіть дитину не негайно відповідати, а перевіряти усі надходження хоча б раз на дві години. У цьому є свій "кайф": приємніше потерпіти та дістати улов з риболовного приладдя, ніж щохвилини смикати вудки та бачити, що вони порожні.

2. Влаштуйте генеральне "інтернет-прибирання". Реклама та спам, закачані та забуті інтернет-ігри, непрочитані повідомлення, непотрібні розсилки… У житті школяра вже багато "інтернет-сміття". Допоможіть сину чи доньці розумно розподілити емейли по папках, налагодити фільтри, які правильно класифікуватимуть листи, визначити пріоритетні новинні канали – звідки бажано отримувати інформацію. Хай кожен член родини видалить зайві додатки у смартфонах, підписки в соцмережах. "Завдання із зірочкою" – визначити, які портали з якою регулярністю дитина бажає відвідувати. Це вже навички інформаційного менеджера. У майбутньому, за прогнозами, ця професія буде дуже затребувана.

3. Знамените "після 18.00". Домовтеся, що цей час проводите без інтернету, дозволені лише термінові дзвінки та повідомлення. Зробіть перший крок, тоді й дитині буде легше. Для молодших школярів перед сном відкласти гаджети взагалі потрібно, аби не було порушень сну.

4. Пограйте у "секретики". Переконайте дитину влаштувати серед однолітків "челендж": провести тиждень, місяць або все літо "таємно". Жодних селфі та фото в інстаграмі, розповідей по телефону про те, де були та що робили. А тим часом хай кожен підготує "щоденник канікул". Це можуть бути нотатки у блокноті, "докази" (такі, як сувеніри, засушені квіти). Якщо без гаджетів зовсім ніяк, хай це буде фото або відео. Але всі ці "скарби" одне одному діти покажуть лише наприкінці "секретного" періоду. Концерти, зустрічі, успіхи на спортмайданчику, краса природи поблизу села у бабусі-дідуся, знахідки в лісі – навіть звичайні речі, накопичені за певний час, можуть вразити друзів. Значно більше, ніж щоденне "перемелювання" новин.

5. Влаштуйте тематичні дні. Вчені підрахували: якщо на рік відмовитися від інтернету, будь-яка людина на пристойному рівні зможе вивчити англійську мову. Відмовлятися варто заради чогось. Тому влаштуйте вікенд або тиждень (вечори) конкретного виду творчості, хендмейду або спорту. Скажімо, у ці вихідні батьки та діти вчаться карвінгу – перетворення морквини чи дині у витвір мистецтва за допомогою різьби ножами. У інші вчаться малювати по воді. Ще колись танцюють контемпорарі… не лякайтеся, ви зможете, бо це – імпровізація під музику. Вона вдається навіть тим, хто не знає жодного "па". А надалі замість звичного вже боулінгу йдуть до керлінг-клубу… Цікавого нині безліч.

6. Запустіть "машину часу". І театр, і гра, і змагання: запропонуйте дітям прожити день так, як бабусі та дідусі у дитинстві. Або як у 19-му сторіччі. Декорацій для цього не треба – доведеться лише відмовитися від тих відкриттів, які тоді ще не зробили. Скажімо, для мандрів до дитинства бабусі доведеться відмовитися не лише від смартфона, а й від телевізора. Слухаємо казки по радіо, читаємо вголос для усієї родини, граємо у "козаки-розбійники" та у "класики". 19 сторіччя? Відключаємо світло – дістаємо свічки, співаємо романси, влаштовуємо елементарні домашні вистави, граємо в фанти та пошту.

7. День природи. Схожа ідея, але для зовсім вже первісного життя. Головне завдання: вибратися на природу. Дача, село, намет у лісі – не важливо. Можна рибалити, доглядати за рослинами, збирати врожай, розпізнати рослину на вигляд або птаха за співом. Діти залюбки будуть вчитися, як скаути, орієнтуватися у лісі, виживати на безлюдному острові, будувати шалаші, готувати з лісових дарів. Важливо не поспішати, не орієнтуватися на результат, а насолоджуватися процесом та весь день жити за природним годинником (зустрічати схід сонця та лягати з першою темрявою).

8. Сніданки та вечері без гаджетів. Одне обмеження, приміром, на тиждень – забути про гаджети під час їжі. Спочатку здається, що без новин та відео нудно. А потім зазвичай помічають, що їм краще смакує, що зникла звичка щось жувати, аби додивитися ролик або дочитати. Посилити враження можна, якщо разом приготувати страву або спробувати щось новеньке.

Читайте також: Как привить детям любовь к учебе: 5 лайфхаков для родителей

9. Виведіть у реал френдів. Допоможіть дитині познайомитися особисто з тими, з ким вона багато спілкується в інтернеті. Звісно, не пускайте на самотік, аби не йшлося про шахраїв, збоченців та про побачення. Можливо, під делікатним наглядом дозвольте зібрати інтернет-друзів на вечірку. Або принаймні запросити одного найкращого френда. Дитина побачить плюси живого спілкування, нюанси того, як по-різному сприймається людина онлайн та офлайн, а ви побачите, з ким вона проводить час.

10. "Круті предки та нащадки". Часто батьки скаржаться, що бракує часу на спілкування з дитиною, що вона майже не слухає вас. А як приємно, коли дитина цікавиться вами! Ініціюйте челендж – що нового можуть дізнатися батьки та діти одні про одних за "безгаджетовий вікенд". Цікаво буде, якщо змагатиметься кілька родин.

Відкладіть смартфони, розпитуйте та відзначайте те "круте" і нове, що почули. Який улюблений кліп у сина чи доньки? А слоган? На яку тварину, за думкою дитини, вона схожа? Куди б хотіла помандрувати?

Про батьків – поле неоране: які в них були улюблені іграшки? Ким хотіли стати у дитинстві? Що змогли зробити "на спір"? Який був найбільший екстрим у їхньому житті? В ідеалі родини збираються разом і жартівливо презентують татусі – синів, мами – доньок і навпаки. У кого набереться найбільше фактів? Діти подивляться на вас по-новому і довго згадуватимуть цей веселий "безгаджетовий" день.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Освіторія


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини