MENU

Бестселери всіх часів: 10 книг, які продалися найбільшими в історії накладами

1449 0

Бестселери

Які книжки продалися найбільшими в історії накладами? Відповідь не така очевидна, як може здаватися. Про старі книжки, які видали кілька століть тому, у нас мало даних, а відсутність авторських прав дозволяла десяткам видавців випускати свої наклади, що ще більше ускладнює підрахунки.

І ще одне питання – що вважати окремою книжкою? Чи рахувати, наприклад, "Володаря перснів" як окрему книжку, хоча роман виданий трьома томами? Сам Толкін висловився цілком однозначно: "Звісно, ця книга – не трилогія… історія була задумана і написана як єдине ціле, вона розділена лише через довжину і витрати на видання".

Якщо сформулювати питання ширше, що таке книга? Роман "Гаррі Поттер і філософський камінь" продався накладом близько 120 мільйонів примірників в усьому світі, але IKEA видала свій каталог, який має наклад 203 мільйони примірників, лише у 2017 році, і обсяг обох видань – "Філософського каменя" і каталогу IKEA – перевищує 300 сторінок.

Беручи до уваги складність визначення самого поняття книги, частої неможливості підтвердити дані, виключення релігійних книг, таких як Біблія і Коран, а також те, що цей перелік не вичерпний, повний або хоча б "топ-10", представляємо вам кандидатів на звання найпопулярніших бестселерів в історії, пише Остін Томпсон.

Читайте також: По 80 книг в год, или Как научиться читать больше

1. Цитатник керманича Мао Цзедуна (продали від 740 мільйонів до 5 мільярдів примірників).

Мао Цзедун очолив Китайську комуністичну революцію, був лідером Китайської комуністичної партії та головою Китайської народної республіки з 1949 по 1959 рік. Наклад його "Цитатника", який містить 267 афоризмів про різні аспекти життя і політики, важко підрахувати. За даними видання "Червона книга Мао: Міжнародна історія", з 1966 по 1970 рік для друку "Цитатника" використали 650 000 тонн паперу. Це приблизно стільки ж, скільки потрібно паперу для усіх видань, які вийшли в Китаї у 1949-1965 рр. Книга отримала велику державну підтримку: державні банки надавали розповсюджувачам безвідсоткові кредити, видання звільнялося від податків і транспортувалося безкоштовно. За офіційними даними, у 1966 – 1968 рр. книжку продали 740 мільйонів разів. Примірник є майже у кожного громадянина.

2. Словник Синьхуа (продали 567 мільйонів примірників).

Книга рекордів Гіннеса називає цю книжку "найпопулярнішим словником" і "бестселером" (який постійно доповнюється), словник Синьхуа – один з найпопулярніших бестселерів Китаю з 1953 року. Видання китайського комерційного видавництва Commercial Press, це перший словник (з ілюстраціями!) на мандаринському діалекті китайської мови, який широко використовується як навчальний посібник для початкової школи.

3. Серія книг про Гаррі Поттера (продали 500 мільйонів примірників).

У 2018 році оголосили, що продані 500 мільйонів примірників книжок серії про Гаррі Поттера. Це був довгий шлях з 1997 року, коли продали перший примірник майбутнього 500-мільйонного накладу – книжку "Гаррі Поттер і філософський камінь". Станом на 1999 рік, коли вийшов другий роман "Гаррі Поттер і в’язень Азкабану", у Великій Британії продали 68 000 примірників, і одразу виникла суперечка, коли газета Sunday Times відмовилась включити цей роман до свого списку бестселерів через те, що це дитяча книга. До завершення серії обсяги продажів роману "Гаррі Поттер і смертельні реліквії" за один день перетнули позначку 2,6 мільйона примірників у Великій Британії та 8,3 мільйона примірників у США.

4. "Володар перснів" (продали понад 100 мільйонів примірників).

Фентезі Джона Толкіна, безперечно, одна з найулюбленіших книг сьогодення. Але в інтерв’ю Orlando Sentinel у 2003 році директор видавництва Houghton Mifflin Клей Харпер, яке видавало книжки автора, висловив занепокоєння тим, що вихід кінотрилогії може знизити продажі для цілого покоління. Тому Houghton Mifflin випускали нові видання книги, намагаючись скористатися ентузіазмом, який виник перед виходом першого фільму у 2001 році (а також намагаючись пом’якшити наслідки можливої катастрофи). Але після виходу фільмів продажі злетіли до неба. Харпер сказав, що станом на 2003 рік у компанії було лише два видання, які вийшли накладом у мільйон примірників: "Перше – "Сильмарілліон" Толкієна у 1977 році, друге – "Володар перснів" у 2001 році".

5. "Маленький принц" (невідомо, але за підрахунками продали мінімум 150 мільйонів примірників).

Як і для багатьох інших книг з цього списку, фактичні дані важко визначити – тому вона перебуває на такому незаслужено низькому місці. Але неважливо, на початку або в кінці рейтингу, класичний роман Антуана де Сент-Екзюпері заслуговує на своє місце, тому що він вважається нерелігійним твором, який перекладають найчастіше у світі. За даними Книги рекордів Гіннеса, цей роман переклали 382-ма мовами.

6. "Десять негренят" (продали близько 100 мільйонів примірників).

Роман "Десять негренят" вважається найпопулярнішим детективом-бестселером всіх часів. Агата Крісті розповідала, що для його написання "потрібно було складати дуже багато планів" через велику кількість вбивств (загалом загинули 10 персонажів, хоча не всі з них були вбиті). Пізніше Крісті додавала, що досвід адаптації роману для сцени "направив її на шлях написання п’єс, а не лише романів".

7. "Код да Вінчі" (продали близько 60 мільйонів примірників).

Після виходу роман Дена Брауна "Код да Вінчі" залишався у списку бестселерів The New York Times приголомшливі 136 тижнів поспіль.

8. Кулінарна книга Бетті Крокер (продали близько 60 мільйонів примірників).

"Бетті" з’явилась у 1921 році, коли виробник борошна Washburn-Crosby Company почав отримувати безліч запитань щодо випічки у відповідь на оголошений конкурс. Компанія вирішила, що їй потрібен хтось, хто відповість на всі ці запитання. Вони обрали Бетті як гарне усім близьке ім’я, а також прізвище Крокер — на честь колишнього директора Вільяма Дж. Крокера. У 1924 році "Бетті" почала вести своє шоу на радіо і навіть епізодично з’являлась на телебаченні. Її слава була надзвичайною, перше видання кулінарної книги вийшло накладом 950 000 примірників.

9. "Незграбне Маленьке Цуценя" (продали понад 15 мільйонів примірників).

У 2001 році Publisher’s Weekly провели опитування серед видавництв щодо їхніх дитячих видань-бестселерів. Хоча найбільшою новиною був успіх романів про Гаррі Поттера (вибух інтересу до яких був ще попереду), дослідження виявило, що найуспішнішою книгою в рейтингу видавництв (яка досі вважається найпопулярнішою ілюстрованою книгою всіх часів) стала "Незграбне Маленьке Цуценя" (The Poky Little Puppy) Дженет Себрінг Лоурі.

Читайте також: Чотири причини читати дитячі книжки в дорослому віці

10. "Павутиння Шарлотти" (продали 10 мільйонів примірників у США).

У тій самій статті Publisher’s Weekly йдеться про те, що найпопулярнішою дитячою книгою всіх часів у паперовій обкладинці стало "Павутиння Шарлотти". Перш ніж почати писати дитячі книжки, Елвін Вайт був успішним есеїстом. Одне з його есе називалося "Смерть свині" і містило докладний опис його зусиль з врятування хворої свині. На жаль, свиня померла, але ідея допомогла створити його найпопулярнішу дитячу книгу.

Також варто згадати:

"Хатина дядька Тома" (продали близько 3 мільйонів примірників).

Три мільйони – не надто вражаюча цифра, проданий наклад роману "Гаррі Поттер і смертельні реліквії" майже втричі більший лише за один день і лише в одній країні. Але "Хатина дядька Тома" заслуговує на місце в цьому списку завдяки неймовірному успіху свого часу. У 1855 році в статті Edinburgh Review зазначалося, що за підрахунками було продано понад десять мільйонів примірників англійською мовою, "ймовірно, вдесятеро більше, ніж примірників будь-якого іншого твору, окрім Біблії та Молитовника". Далі в статті йшлося про те, що книгу переклали італійською, іспанською, данською, шведською, фламандською, польською, двічі голландською, а також існувало 12 різних перекладів німецькою. Ця книга вважається найуспішнішою в ХІХ столітті.

"Повість про два міста" (не продали 200 мільйонів примірників).

Здається, жоден список бестселерів усіх часів не може обійтися без "Повісті про два міста" і його продані, як вважається, 200 мільйонів примірників. Але поява цього роману у подібних списках не дуже то й обґрунтоване. У статті в The Times Literary Supplement письменник і професор з Оксфорда Пітер Тонманн зазначає, що ці дані містилися у Вікіпедії з 2008-го до початку 2016-го року. Потім інші письменники й видавці, від сценаристів ВВС до авторів книг з популярної історії, почали поширювати цю інформацію, і таким чином вона стала вважатися загальновідомим і ретельно перевіреним фактом. Звідки ця цифра? Тонманн не впевнений, але підозрює, що з "гіперболізованого прес-релізу бродвейського мюзиклу за мотивами роману Діккенса 2005 року", який Тонманн спростовує як "абсолютно нереалістичний". Отже, продовжуйте писати: можливо, завдяки лише одному прес-релізу ви станете автором найпопулярнішого бестселера всіх часів за даними інтернету.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

За матеріалами Мentalfloss

Переклад – Ольга Брагіна для Читомо


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини