Коли починати вчити мову, щоб говорити нею як рідною
Коли час починати вчити мову, щоб говорити нею як рідною? Мабуть, це питання не раз і не два чули усі викладачі іноземної мови. Ним переймаються чи не усі батьки, ведучи за ручку – а то й несучи – своїх малюків на перше заняття англійської чи німецької.
Це питання не дає спокою лінгвістам і педагогам: цілі інститути б'ються як краще, легше, швидше і повніше опанувати іноземну мову.
Хтось радить вивчати мову мало не з пелюшок, хтось ратує за вивчення вже в осмисленому віці, але в одному вони одностайні – щоб говорити іноземною мовою, як рідною, вона має бути вам рідною.
Тобто, нею з малям має розмовляти хтось із батьків чи вихователів. Цілодобово, а не дві години на тиждень; постійно, а не сьогодні говоримо вдома французькою, а вже завтра забули про цю ідею, схаменемося за тиждень і надолужимо; у природному середовищі, а не у класі спеціальної школи раннього розвитку.
Читайте також: Неформальна освіта в Україні: особливості, переваги, недоліки
Інакше, на жаль, ми ніколи не говоритимемо мовою як рідною. Ми будемо говорити нею добре, можемо мати багатий словниковий запас, навіть навчимося жартувати і пояснювати будову реактивного двигуна, але саме "як рідною" – ні.
Донедавна категорія "native" переважала категорію "fluency": буцімто просто добре опанувати мову недостатньо, слід нею говорити "як рідною" і тільки тоді можна називати себе справжнім знавцем і мовцем.
На конференції присвяченій білінгвізму та мультилінгвізму, яку декілька років тому організовував Единбурзький університет, прозвучала ідея, яка перевернула моє педагогічне "я" з голови на ноги і повністю змінила моє ставлення до вивчення іноземних мов: "Найкращий час почати вивчення мови був… А, ні, стривайте, є сьогодні!".
Зал гучно аплодував, всі сміялися, а пані доповідачка – на жаль, не пригадаю її імені – продовжувала аргументовано доводити, що у кожного віку є свої переваги і можливості у вивченні мови.
І дійсно, до семи років експліцитне навчання – мука, а у двадцять куди складніше хапати мову на слух під час спілкування, діти до дванадцяти років не застосовують принцип "ціле – частина цілого" та "елемент – система" у вивченні мови, а дорослі можуть укладати з нововивчених слів словосполучення, а з них – розповідні чи питальні речення, тобто з окремих елементів вибудовують систему мови.
Вчені того-таки Единбурзького університету впродовж 20 років проводять один цікавий експеримент, який ви можете повторити вдома (обіцяю, ніхто не постраждає): напишіть на картках окремі, не пов'язані між собою логічно, слова з різних частин мови і попросіть дітей віком 8, 12 і 15 років скласти з них речення.
Ви неодмінно зауважите, що найлегше з цим завданням впорається найстарша вікова група, а найменша – сповзе під стіл з проханнями їх облишити.
А як же ж бути з акцентом, запитаєте ви. І тут ніде правди діти: немовлята чують і розрізняють усі 600 приголосних та 200 голосних, які є у всіх мовах світу.
Так, до двох років японські малюки можуть розрізняти звуки [л] та [р], а після - вже ні. Ба більше – з перших днів вони белькочуть з акцентом, імітуючи звуки, які чули в утробі матері.
Після двох років наш мозок поступово скорочує діапазон сприйняття та відтворення звуків, адже це надмірна розкіш – мати в арсеналі усі вісімсот звуків людської мови, якщо достатньо й десятої частини.
У 12 підлітки вже втрачають здатність розрізняти увесь спектр звуків і їхній мозок остаточно фіксує "стандарт", якого вони дотримуватимуться до кінця життя.
Читайте також: З українського правопису можна чимало дізнатись про суспільство, – думка
Тож з акцентом справді все складно: не встигли до дванадцяти – вже перше "Hello!" видасть, що англійська вивчена з підручника Плахотника, а не у Вестмінстерській початковій школі.
Та чи акцент насправді має таке доленосне значення? Звісно, що так, якщо ви плануєте стати диктором ВВС. Та й те: останні тенденції свідчать, що ми маємо не лише бачити на екрані звичайних людей, а й чути теж - з усіма тими прекрасними гаркавими "р", м'якими "л" та дзвінкими "з"! Адже ж не заважають вони нам у рідній мові? То чому ж би мали в іноземній!?
Тож починати вивчення мови ніколи не пізно. Головне - не кидати вже за тиждень.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки