Як необхідно змінити систему видання підручників – пояснює експерт
На сайті Президента України з’явилася петиція з вимогою відставки Міністра освіти і науки Ганни Новосад. Одна з причин відставки, на думку її автора, – "допущення нецензурних слів у підручниках з української мови".
Щодо відставки – то це просто смішно... А якщо серйозно, то не виключаю, що Ганна Новосад буде, як і попередники, мати серйозні проблеми з виданням підручників. У т. ч. і проблеми з експертизою проєктів підручників.
На жаль, МОН рік тому фактично відмовився запроваджувати розроблену нами модель експертизи підручників, яка б гарантувала об’єктивну експертизу. Хоч такий намір проголошували. Натомість залишилася модель, яка існувала останні десять років (з невеликими косметичними змінами)... Тож маємо те, що маємо...
Я не один раз пропонував МОН наступні дві моделі організації роботи з видання підручників.
Читайте також: Як варто змінити освіту старшокласників у селах
А. Перехідна модель.
1. Виданням підручників повинна займатися не державна наукова установа, якою є ІМЗО, а спеціалізоване ДП, де будуть не працювати не вчителі, а економісти, видавці, потужна логістична служба та інші фахівці, що розуміються на видавничій справі...
2. Експертизу проєктів підручників не повинна здійснювати установа, яка займається їхнім виданням, – ІМЗО. Найкращий варіант – покласти проведення експертизи на ДСЯО за моделлю, розробленою в нашій установі.
3. Гроші на придбання підручників повинні виділятися школам відповідно до кількості учнів. Підручники мають купувати школи.
3. Рекомендацію для використання в закладах освіти можуть мати десятки назв підручників. Але за бюджетні кошти видавати не більше однієї назви підручника з одного предмету для одного класу. Потрібно припинити практику видання за бюджетні кошти 10-12 назв підручників з одного предмету для одного класу.
4. Змінити практику "грифування" підручників. Члени колегії МОН, котрі голосують за надання грифів "Рекомендовано", виконують роль статистів. Бо бачать підручник, за який голосують, у кращому випадку, у день засідання колегії на стенді. Інша, відповідальна практика "грифування" закладена в нашій моделі.
4. Припинити гру в так звану "демократію", коли підручники, які мають видаватися за бюджетні кошти, обирають всі вчителі. Хоча б тому, що ця практика існує не перший рік, але відчутного впливу на покращення якості відбору вона дала. Не кажучи вже про інші фактори.
Читайте також: Грамотність: в українця до цього "звіра" специфічне ставлення, він сприймає його як виклик
Б. Реформаторська модель.
1. У процесі видання підручників МОН лише організовує відбір тих проєктів навчальних книг, яким можна давати статус підручника та веде відповідний реєстр.
2. Право власності на підручник – у авторів та видавництва.
3. Гроші на придбання підручників отримують школи залежно від кількості учнів. Школи самостійно купують підручники. Або не купують, якщо у них є. Кошти, які не витрачені на підручники, за умови, якщо школа підручниками забезпечена, витрачаються на інші потреби закладу. Це є персональна відповідальність директора школи.
3. Для підручників, які купуються за бюджетні кошти, держава встановлює максимально можливу ціну.
І все.
Наголошу, що ці та інші пропозиції щодо поліпшення ситуації з виданням підручників. нами подавалися до МОН не раз... Але віз і нині там. Лише не можу зрозуміти, чому міністра, яка лише щойно ним стала, потрібно за неякісні підручники відправляти у відставку?
Систему видання підручників потрібно змінювати!
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки