MENU

Україна приречена на протистояння з олігархами – Фурса

765 1

Розмови про можливий компроміс із Коломойським витягли на світ божий цікаву тезу – "Ми не маємо воювати одне з одним, маємо об єднатися, щоб робити реформи". І це дуже небезпечна й помилкова теза. Бо не можна об’єднуватися в реформах із тим, проти кого мають бути спрямовані реформи. Це так само, як сказати, що ми маємо об єднатися із Путіним у нашому бажанні вибороти незалежність України.

Читайте також: Компроміс із Коломойським: чим піде Україна на угоду з дияволом? 

Яка одна із основним проблем України? Олігархи. Це визнають і прості люди, й експерти міжнародних організацій. Олігархи – це проблема, яка робить нас біднішими. Не конкретні люди. А саме олігархи як явище. І будь-яка реформа буде спрямована проти олігархів. Ключові речі, які мають бути зроблені в Україні – встановлення верховенства права, демонополізація, дерегуляція. І це все буде спрямовано проти олігархів. Бо олігархи стали олігархами, тому що в країні відсутнє верховенство права. А коли воно з'явиться, вони перетворяться на просто одних із рівних. Бо олігархи заробляють надприбутки саме тому, що створюють монополію і знищують конкуренцію.

Тому будь-який чесний справжній реформатор в Україні приречений на боротьбу з олігархами. На конфлікт із ними. Це природній процес. Бо не варто очікувати, що найвпливовіша каста людей в Україні мовчки споглядатиме, як ви руйнуєте їхній вплив і багатство. А будь-які реформи це робитимуть. За час співпраці з МВФ відношення статків першої десятки Forbes із України до ВВП зменшилося з 18% до 11% від ВВП. І цей процес їм точно не до вподоби. І саме тому вони так не люблять МВФ.

Є ще ілюзія, що олігархам вигідні реформи, бо якщо їх провести, то значно зросте економіка України, значно зросте капіталізація українського бізнесу, а з ним і капіталізація олігархів. Теоретично – так. Але практично – ні. Бо, по-перше, для цього потрібно створити рівні правила гри, а самі олігархи в це не вірять. Вони не вірять у правила, а вірять у те, що якщо вони щось не контролюють, це контролюватиме їхній супротивник. І друге. Ця теорія передбачає, що олігархів цікавить капіталізація. Але подивіться на останнє інтерв’ю Коломойського. Він прямо каже, що їм це нецікаво. Вони не про це. Вони про грошовий потік, а не про капіталізацію.

Читайте також: Виховний процес: українців повертають до звичного стану олігархічного рабства

Саме тому олігархи боротимуться проти будь-яких справжніх реформ. Це природно для них. Вони боролися, борються й боротимуться. Олігархи проти чесних і прозорих правил, бо вони створили себе в дев'яності, коли жодних правил не було зовсім. І вони не бажають змін, бо неконкурентні в таких умовах. Олігархи проти прозорого ринку землі. Бо тоді не тільки вони зможуть купувати землю. А це збільшить вартість землі, і значить, олігарх не отримає надприбутку. Олігархи проти прозороі приватизації. Бо жоден свій завод вони не купили так. Бо олігархи ніколи не купують у держави щось за справжню ціну. Бо тоді вони не отримають надприбутки. І становлення олігархату пов’язано саме з непрозорою приватизацією початку 1990-х. Олігархи проти верховенство права, бо свої права вони можуть відстояти в Лондоні, а заробляють на відсутності права в Україні.

Тому не треба переконувати себе в тому, що нам потрібні олігархи. Це неправда. Нам потрібен великий бізнес. Так, як нам потрібен і малий, і середній бізнес. Але не олігархи. Будь-яка змова з олігархом не має виправдання. Бо вона спрямована проти реформ. І не можна боротися із дияволом, продаючи йому свою душу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Сергій ФУРСА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини