MENU

Падіння книжкових продажів має глобальну причину – письменник

634 0

Ну й таке. В мене є добра знайома директорка книгарні на вулиці, яку недавно перекопав Кличко. І вона добросовісно пов'язувала падіння продажів у своїй книгарні з бульдозерами, й увела казкові знижки, щоб якось стимулювати продажі.
Оскільки вона не єдина моя добра знайома директорка книгарні, я зауважив, що на неперекопаних вулицях якось нічим не краще, а знижки в багатьох (чи не всіх) київських книгарнях перед Форумом сигналізували мені, що не в добрих знайомих взагалі-то справи теж не фонтан.

Мені здається, що пояснюючи падіння продажів на Форумі якимись львівськими особливостями (вже читав кілька докладних дописів, які знижки в тому ж "Якабу" (у Києві!) називали одною з причин падіння продажів на Форумі (у Львові!), ми чинимо як моя добра знайома з перекопаної вулиці.

Можливо, справа значно серйозніша – спадний тренд на читання взагалі. І не український – світовий. Принаймні в сусідній Росії він триває із 2008-го й до 2014 року ринок упав утроє (у три рази, а не на 30%).

Читайте також: Письменник: Роздушити равлика українізації легко, але зупинити – неможливо

Українці дорвалися до можливості друкувати своє і вільно розповсюджувати це через книгарні, звільнені від російського імпорту вже у свинячий голос – в 2014-му. Порожнеча на книжкових полицях, які треба було чимось заповнити, і, головне, небувалі за всі 28 років державні замовлення для бібліотек, створили видимість підйому, пожвавлення й навіть перегріву ринку, коли галузі вже не вистачало фахівців, і почали, скажімо, рости гонорари редакторів, перекладачів тощо.

Але ринок наситився спочатку оригінальними українськими творами (спостерігав, як на початку цього циклу видавці ганялися за кожним вартим того автором, а під кінець заморожували вже відредаговані та зверстані романи аборигенів), а потім через кілька років і перекладами (вже натякали мені, як перекладачеві, на прийдешні важкі часи, і що скоро сидітимемо без роботи, як і колись).

Не знаю, що там у діловій-мотиваційній літературі, але останнім часом бачу стільки гарно мотивованих енергійних невігласів, що, думаю, і в них мало б настати певне насичення. Ну й так далі. Хто слідкує за дитячою чи жанровою пильно – прикиньте, чи є таке у вас.

Читайте також: Не розумію, як люди знаходять час не читати – філософ

Ринок наситився, перевиробництво, полиці книгарень наситилися, вакууму вже нема, наклади зависли у книгарнях, їх не розкуповують, а тут іще й росіяни повернулися на ринок десь із 2016-го, коли наотримували тисячі ліцензій, виявилося, що це ніякий не бар'єр потрапляння на ринок, а чергова бюрократична годівниця, а тепер, мабуть, і ліцензії знову скасують, усе знову затопить російськими виданнями й так далі.

Але я знову, як моя добра знайома з перекопаної Кличком вулиці, пояснюю все все ж таки локальними причинами, а причина глобальна – люди перстали читати. Сучасні ґаджети дають їм змогу витрачати час на інше – ті ж серіали чи електронні іграшки в ситуаціях, де раніше могла зарадити тільки книжка. А діти із приматом кліпового мислення та візуалки просто взагалі розучилися читати. І це не тільки в нас.

Спасибі за увагу. Лайтеся в коментах скільки влізе, але зберігайте взаємоповагу до колег.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Антон САНЧЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини