MENU

Загроза "тихої капітуляції": у Кремлі конкурують два підходи щодо ОРДЛО

4568 0

Під час акції з вимогою до президента України Володимира Зеленського не підписувати капітуляційних угод із Росією та не погоджуватися на так звану "формулу Штайнмаєра". Київ, 19 вересня 2019 року

В інтерв’ю московській газеті "Коммерсантъ" очільник російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров порівняв майбутній статус окупованих районів Донбасу – статус, який вони повинні отримати в результаті врегулювання конфлікту – зі статусом Придністров’я, пише для "Радіо Свобода" Віталій Портников

Уважному читачеві це порівняння здасться невиправданим. Адже конфлікт у Молдові досі не врегульовано. Так звана "Придністровська Молдавська республіка" ("ПМР") залишається самопроголошеною "державою", яка не вважає себе частиною території Республіки Молдова. У цьому регіоні кілька разів проходив "референдум" про приєднання до Росії, і керівники "ПМР" постійно наголошують, що входження до складу Росії залишається головним політичним завданням "республіки". Втім, такі ж заяви роблять і ватажки російських окупантів і колаборантів ОРДЛО.

Однак Лавров зовсім не обмовився. Він коментував не актуальний статус Придністров’я, а підхід Кремля до врегулювання в Молдові. У Москві пропонували Кишиневу погодитися із планом створення федеративної держави, в якій "Придністровська Молдавська республіка" – формально частина федерації, а фактично – держава в державі зі збереженням всієї своєї маріонеткової інфраструктури. І, звичайно, на території цієї псевдодержави зберігається російська військова присутність. А сама Республіка Молдова при цьому зберігає нейтральний статус. Нейтральний статус при фактичній окупації частини своєї міжнародно визнаної території російськими військами.

Читайте також: Важкі симптоми: імпровізований мир може виявитися війною 2.0

Керівник МЗС Росії Сергій Лавров

Два підходи у Кремлі та небезпека "тихої капітуляції"

До речі, автором і лобістом цього плану був віце-прем’єр Російської Федерації Дмитро Козак, із яким зараз активно контактує помічник президента Володимира Зеленського Андрій Єрмак. Здається, в російському керівництві зараз конкурують два підходи.

Перший, який відстоює помічник президента Росії Владислав Сурков – це збереження псевдореспублік як квазідержав, як важелів тиску на Україну й інструментів заробітку для російської політичної еліти.

І другий, прихильником якого є Козак – це інкорпорація ОРДЛО до складу України зі збереженням всієї їхньої "державної інфраструктури" та, зрозуміло, російської військової присутності.

Зрозуміло, як інструмент для збагачення російської політичної еліти територію теж буде збережено – тільки зароблятимуть інші угруповання. І зрозуміло, що рано чи пізно однією з вимог до врегулювання стане декларування Україною свого нейтрального статусу й відмова від вступу до НАТО. Не випадково президент Володимир Зеленський постійно говорить про необхідність проведення референдуму щодо євроатлантичної інтеграції України, а представники його команди неодноразово давали зрозуміти, що від євроатлантичної інтеграції можна було б і відмовитися. Це і є підготовка до "тихої капітуляції".

Читайте також: Україна йде назустріч реваншу й капітуляції

Адміністрації Зеленського слід відмовитися від небезпечних ілюзій

На пріоритетність такого підходу з боку Росії вказують інші тези Лаврова. Зокрема, коли російський міністр, коли коментує проведення місцевих виборів на Донбасі за українським законодавством, вимовляє цілком зрозумілу фразу: "закон законом, але позицію самопроголошених республік має бути враховано".

У Мінських угодах ідеться винятково про те, що з місцевою владою повинен бути узгоджений порядок проведення виборів за українським законодавством. Порядок, а не їхня позиція щодо самих виборах та про те, за яким законодавством їх проводити. І при цьому Мінські угоди не залишають ніякого простору для збереження псевдореспублік. Взагалі ніякого. Вибори проводяться в районах Донецької та Луганської областей України, а не у псевдореспубліках.

Коли Лавров каже "закон законом", він розкриває головне завдання російської влади – збереження ОРДЛО й російських військ на українській землі. Переможе лінія Суркова – і псевдореспубілки залишаться маріонетковими "державами" під протекторатом Кремля. Переможе лінія Козака – й ОРДЛО залишаться маріонетковими "державами" під протекторатом Кремля, але з формальним поверненням до складу України. Ось і вся різниця.

Для того, щоб перемогли не Сурков із Козаком, а Україна, адміністрації Зеленського слід відмовитися від небезпечних ілюзій щодо самої можливості досягнення домовленостей із Кремлем на російських умовах. Метою Києва має стати відновлення територіальної цілісності країни та реальна реінтеграція Донбасу, а не перетворення цієї території на вічну ракову пухлину на тілі держави й важіль постійного російського політичного та військового тиску на Україну.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Віталій ПОРТНИКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини