MENU

Вчителі важливі? Про статус педагога у п'яти епізодах

771 0

Освіта

Якби хтось складав рейтинг найбільш обговорюваних професій, то педагоги потрапили б у топ-5, а в жовтні – напевне очолили цей рейтинг.

Адже Міжнародний день вчителя – це привід згадати перших вчителів чи наставників, які відіграли вирішальну роль у житті, а для когось – придбати ритуальний букет квітів чи коробку цукерок, пише Микола Скиба у своєму блозі для НВ.

Україна точно потрапляє у число перших, коли говорити про найвищий градус ставлення до цієї теми. Оскільки, по-перше, у нас вже третій рік триває впровадження концепції Нова українська школа, і стільки ж років організація "Освіторія" проводить чудовий конкурс Global Teacher Prize Ukraine, що супроводжується хештегом #вчителіважливі.

Та яким практичним сенсом насичується ця важливість?

Епізод перший. Суботній вечір. Національна опера. На фасаді – банер Global Teacher Prize Ukrainе, підсвічений космічно-синім. На червоній доріжці зупиняється біла Tesla Model X. Двійко роботів допомагають леді та джентльменам у вечірньому вбранні почати тріумфальну ходу в напрямку глядацької зали. Це топ-10 кращих вчительок і вчителів України, які цього вечора щедро купатимуться у променях слави, отримуватимуть спеціальні відзнаки, нагороди і, нарешті – головну премію розміром 250 тис. гривень. Все навколо підкреслюватиме, що вчителі важливі.

Читайте також: ЗНО для вчителів: який коефіцієнт корисної дії від цієї сертифікації

Епізод другий. П’ятниця, вечір. Магазин "Продукти" десь на Печерську. Вчителька з гімназії, розташованої поруч, сповідується продавчині про свої педагогічні будні та нарікає на батьків, які тепер стали з екологічних мотивів менше дарувати квіти. Жаліється на всі органи влади і самоврядування разом узяті, бо зарплатню підвищувати не поспішають, а з сучасними учнями працювати так складно…

Епізод третій. Понеділок, день. Комітет Верховної Ради з питань освіти і науки. Робоча група розглядає законопроєкт "Про повну загальну середню освіту". Однією із депутатських правок пропонується вилучити зі законопроєкту (а потім і з практики) поняття "типова освітня програма". Починається жвава дискусія. Нерідко з вуст далеко не найконсервативніших учасників лунає аргумент: це дуже ризиковано. Мовляв, більшість вчителів не спроможні розробляти власні програми, їм потрібно дати чітку інструкцію, що і як робити. Та й загалом – у школі працює дуже багато педагогів, яких би варто звільнити, але трудовий кодекс не дозволяє.

Епізод четвертий. Житомирщина, невідомий кілометр траси Київ-Ковель. Педагоги вийшли на дорогу з плакатами "Віддайте зароблене", "Де наші зарплати?" У такий спосіб вони намагалися привернути увагу до проблеми зі систематичною затримкою виплат заробітної платні.

Епізод п’ятий. Хакатон з програмування на Scratch. Вчителька математики та інформатики однієї з полтавських гімназій разом зі своїми учнями працює над прототипом автокерованої машини. Неймовірні емоції, коли усі сенсори підключені й робот на колесах починає оминати перешкоди. Для 13−14 річних хлопців і дівчат закони фізики, електроніка, математичні формули і програмування відразу набувають практичного сенсу. А головне – командна робота сприяє порозумінню і роботі на результат.

Що об'єднує усі ці епізоди? Вразливість становища вчителя і потенціал впливу його професії. Вони як підводна і надводна частина айсбергу. Його форма і щільність – результат очікувань від вчителя, сформованого розмовами батьків, репортажами медіа, вербальними і невербальним меседжами політиків, урядовців і лідерів думок.

Як забезпечити умови, щоб вчитель почувався гідно, а разом з ним – і його учні? Ось кілька гіпотез, які хочу запропонувати для обговорення.

Читайте також: Політика забезпечення якості освіти повинна починатися з формування викладацького корпусу – експерт

1. Змістити наголоси у сприйнятті змісту роботи педагога. З виконавця програми він має стати її творцем, з чемпіона зі заповнення журналу і перевірки зошитів – у спеціаліста з людського розвитку. Global Teacher Prize, EdCamp, інші різноманітні фестивалі та тренінги – дуже добрий фермент для трансформації сприйняття, але його вистачає лише на короткі спалахи свят, а він дуже потрібен у буднях.

2. З тотального підлеглого вчитель має перетворитися у суб'єкта трудових відносин, чиї права і повноваження чітко окреслені контрактом із адміністрацією школи, а також меморандумом про співпрацю сім'ї та навчального закладу.

3. Якість роботи і її результат у вигляді "доданої вартості" освітнього процесу важливіша за кількість часу, який на це знадобився, і роки, проведені за роботою в школі.

4. Творча самореалізація і незалежна практика мають заохочуватися. Написання книжок, проведення тренінгів, надання консультацій поза школою (не плутати з репетиторством) – таку діяльність слід вітати, якщо вона не заважає досягати обумовленого контрактом результату.

5. І, нарешті, про гроші – базова ставка має збільшитися, а премії і надбавки – передбачатися за додаткові завдання та їх складність.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Микола СКИБА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини