MENU

Як українською сказати "бегущий" – блог Пономарева

3376 0

Українська мова

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови.

Читачка Христина хоче знати, як правильно сказати українською мовою бегущий.

Якщо це не термін, то можна сказати той (та), що біжить, а в термінологічному значенні – рухомий. Наприклад, бегущая строка – рухомий рядок.

Анонімний (чомусь) читач хоче знати, як краще: навик чи навичка?

Краще казати навичка.

Як правильно: торговий представник чи торговельний представник?

Словники подають ці слова як морфологічні синоніми, але вони вживані в різних сполуках: торговельна мережа, торговельний капітал, але торговий представник, скорочено – торгпред.

Читайте також: Як ідентифікувати суб’єктів етнонаціональних взаємин в Україні

Як сказати українською мовою молочка і допек – зі сленгу торгових представників?

Щодо молочки, можна так і казати – молочка. Ідеться про молочну крамницю або молочні продукти. А що таке допек – я просив би читача уточнити значення цього слова.

Вадима цікавить переклад слова постановка стосовно вокалу, співу.

Словники подають постановка голосу, але оскільки для української мови не характерні іменники на -овка, я рекомендував би поставлення голосу.

Читач Андрій із Маріуполя запитує, як правильно перекласти українською мовою словосполуку начальник экспедиторского отдела.

Переклад – начальник експедиторського відділу. Отдел экспедирования – це відділ експедіювання. Слово експедиція походить від латинського expeditio – упорядкування; відрядження, де немає жодного суфікса -ир-.

Читайте також: Треба позбутись не російської в Україні, а дискримінації україномовних

Ольга Ольховська хоче знати, як правильно депутати проголосували: одноголосно чи одностайно?

У частині своїх значень ці слова синонімічні, але вживані в різних словосполуках. Депутати підтримали ухвалу одноголосно, але – депутати висловили одностайну думку. Крім того, одностайний має ще такі значення: злагоджений ("Кімната здригнулась від одностайного реготу" – Олесь Досвітній); одноманітний ("Ліс починає втрачати свою одностайну зелень" – Ірина Вільде).

З розлогого запитання від Оксани Губренко можна зрозуміти, що її цікавить дієприкметник, пов'язаний зі словом аудит.

Те, що слова аудит немає в першому томі 11-томного "Словника української мови" – не дивно, бо в 1971 році, коли вийшов цей том, слово це не було широковживаним. Дієприкметники утворюють не від іменників, а від дієслів. Має бути дієслово аудіювати (аудитувати), тож дієприкметник може бути аудійований (аудитований).

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини