MENU

Як називати жінку-науковця – блог Пономарева

797 0

Блог Пономарева

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови.

Харитон Залізай просить порадити, як називати жінку-науковця. Чи є від цього слова фемінітив?

У пресі останнім часом почали використовувати слово науковиця. Воно не суперечить морфологічним канонам української мови.

Катерина Банкова запитує, як правильно наголошувати назву міста Рені. Місцеві кажуть Ренí.

Як місцеві мешканці, так і словники наголошують на другому складі: Ренí.

Олену цікавить, який із варіянтів назви закладу буде українською мовою правильним: студія танцю, студія танців чи танцювальна студія?

Теоретично правильні всі, але найкраще – студія танцю, тут однина має узагальнене значення множини (як театр опери та балету, хоч там ставлять багато опер і балетів).

Читайте також: Чоловік через суд змусив Одеську залізницю надавати послуги українською

Читачка Дарія просить пояснити, яке слово описує ведення програми, дискусії, ток-шоу – модерування чи модерація? Чи ці слова мають різні значення?

Ці слова мають спільне значення "дія, що означає модерувати" (як ілюстрування й ілюстрація), але модерування більше відтворює процес (наприклад: модерування програми доручили відомому артистові), а модерація – завершену дію: модерацію виконано вдало.

Запитання від читача Тимофія про слова багатий і гарячий. Українська діяспора часто вживає ці слова з о, пише читач: богатий, горячий. На його думку, таке написання й вимова мають більший сенс через етимологію цих слів. Чому ж узвичаїлися слова багатий і гарячий, чи не варто було б удіяти щось з цього приводу?

Нічого тут міняти не потрібно. З огляду на фонетичні зміни в розвитку української мови, перед складом із постійно наголошеним -а- замість етимологічного -о- пишемо й вимовляємо -а-: багатий, гарячий, калач і под. Серед діяспорян спочатку було більше носіїв тих говірок, де такий перехід не відбувся, але на сучасному етапі вимова на кшталт богатий, горячий є діялектною. Літературні форми – багатий, гарячий, калач.

Читайте також: "Маяк", "Додому" та ще 5 фільмів, які варто подивитися на "Київському тижні критики"

Георгій Архипович не погоджується з латинською передачею ім'я Георгій як Heorhii.

Це ім'я вживане в багатьох мовах з пристосуванням до їхніх фонетико-морфологічних систем. Ім'я українця латиницею потрібно писати Heorhii з двох міркувань: по-перше, літеру г в транслітерації ми відтворюємо латинською h, а ґ латинською g; а по-друге, це ім'я грецького походження, а в греків цей звук подібний до нашого г, а не до g.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини