MENU

Чи доречно вітати усіх з Новим роком та Різдвом, та як це робити коректно

1072 1

Новий рік та Різдво

Ви мабуть помічали на що перетворюється наша робоча пошта у передноворічний час. Складається враження, що відділ комунікацій та smm-розсилок змагаються у малюванні ялинок та вигадувань вітань із Різдвом. А уся робота фактично зупиняється фразою "Давай після свят", пише правозахисниця Єлизавета Кузьменко спеціально для УП.Життя.

Україна, яка декларує релігійне різноманіття і згідно Конституції не має обов’язкової державної релігії, все ще залишається із укоріненими традиціями святкування Нового року і Різдва.

Та чи дійсно усі святкують, як нам здається?

Приблизно рік тому, я зробила серію подкастів для Громадського радіо про те, як живуть Свідки Єгови в окупованому Луганську. Так я познайомилися із Михайлом (ім'я змінене). Через якийсь час він виїхав із ОРДЛО і зараз живе в іншій країні.

Нещодавно я написала Михайлові, щоби уточнити чи є якісь новини від його родини, яка залишилася на окупованій території. Він відповів, що як раз збирається в кінці грудня провідати свою сім’ю у Луганську.

"Аа, розумію, їдете на святкування Нового року...", – без жодних сумнівивів підсумувала я.

Читайте також: Як пережити Новий рік і подолати передсвятковий сум – поради психологині

"Нового року? Ні, ми його не святкуємо. Що таке Новий рік? Його хоч щодня можна святкувати...", – іронічно відповів Михайло.

Для мене це було відкриттям.

Як мало, ми, насправді, знаємо про людей, які живуть поряд та мають відмінні релігійні вірування або взагалі не мають жодних.

Я не спеціалістка із релігієознавства чи етикету, але намагаюся ширише дивитися на світ навкола і виховувати у собі чутливість до інакшості.

То чи варто вітати із новорічними святами та як це робити коректно?

Якщо ви не знаєте точно, що людина практикує ті чи інші релігійні практики, одним із інклюзивних, варіантів може бути – "Вітаю із Новим роком та Різдвом, якщо святкуєте!" або просто "Веселих свят і вихідних!".

Читайте також: Не допускайте этих ошибок: каким должен быть новогодний корпоратив с коллегами

Крім своєї родини та друзів, найчастіше ми автоматично вітаємо із Різдвом малознайомих людей: ділових партнерів, наших сусідів, або наприклад, продавців у магазині.

Звичайно, більшість людей в Україні святкує Новий рік, Різдво та інші християнські свята.

Однак, ми як демократично-орієнтоване суспільство, маємо визнати, що є люди, які сповідують інші релігії або не сповідують жодної.

Якщо ви скажете "Із Різдвом Христовим" людині, яка святкує Хануку, ви можете змусити її відчути себе маргіналізованою, тобто такою чия релігія не цінується та неповажається українським суспільством.

Пам’ятайте, що згідно ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої.

Підкреслюйте свою чутливість до релігійного різноманіття та вітайте вдумливо.

І щасливих Вам свят, якщо святкуєте!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Єлизавета КУЗЬМЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини