MENU

"Миротворці" з УПЦ МП: ініціатива Сивоха відповідає російським інтересам

1178 3


Окупована частина Донеччини. У центрі – тодішній ватажок угруповання "ДНР" Олександр Захарченко (вже покійний) біля Савур-могили, 8 травня 2015 року

Радник секретаря РНБО, відомий шоумен Сергій Сивохо, який опікується питаннями реінтеграції окупованої частини Донбасу, нещодавно виступив із пропозицією по залученні церкви до цього процесу. Роль була відведена Українській православній церкві Московського патріархату. Історія знає чимало випадків, коли церкви виступали рушієм і промоутером примирення, пише Дмитро Горєвой для "Радіо Свобода". Однак чи можливо це в Україні та за посередництва саме УПЦ (МП)?


Сергій Сивохо

В історії були приклади, коли церкви долучалися до процесу примирення. Однак беззаперечно, що при старті цієї процедури повинні бути визначені сторони – учасники конфлікту. З ініціативи Сивоха видається, що сама УПЦ (МП) є поза конфліктом, а конфлікт точиться між двома групами людей, які є вірянами самої УПЦ (МП). Звідси і пропозиція звозити дітей із Донбасу до Почаївської Лаври.

У цій всій схемі, по-перше, виключається зовнішній фактор країни-агресорки, тобто Росії. По-друге, виключаються інші релігійні організації. Створюється враження, ніби крім УПЦ (МП) в Україні й немає більше церков. Зрозуміло, що наразі на окупованій частині Донбасу вільно може функціонувати тільки УПЦ (МП), але це ненормально, що вона займає простір всіх релігійних організацій, потрібне залучення інших конфесій та церков.

УПЦ (МП) сторона конфлікту?

Однак чи дійсно УПЦ (МП) можна вважати над конфліктом? Офіційно представники цієї церкви уникають публічних заяв щодо агресії Росії. В основному йдеться, що спочатку держава повинна називати бойові дії не АТО, а війною. Проте, це лише риторична відмовка. В офіційних документах – двох постановах Верховної Ради і двох законах України – Росія названа країною-агресоркою. Так само є низка міжнародних документів, де йдеться про анексію Криму та збройну агресію Росії проти України. Однак заяв чи документів від філіалу РПЦ в Україні – немає. Хоча такі документи повинні були б з’явитися, причому вже давно.


Священник благословляє російського полковника Ігоря Гіркіна ("Стрєлкова"), який на той час був одним із ватажків угруповання "ДНР", що діє на окупованій частині Донбасу за підтримки Росії. Окупований Донецьк, 10 липня 2014 року

Є такий документ "Соціальна концепція УПЦ". Там у розділі VIII, пункт 3, абзац 4 ідеться по таке:

"За нинішньої системи міжнародних відносин часом буває важко відрізнити агресивну війну від оборонної. Грань між першою і другою особливо тонка у випадках, коли одна чи декілька держав або світова спільнота розпочинають воєнні дії, мотивуючи їх необхідністю захисту народу, який є жертвою агресії (див. XV. 1). У зв'язку з цим питання про підтримку або осуд Церквою воєнних дій потребує окремого розгляду кожного разу, коли такі розпочинаються або виникає небезпека їх початку".

Все майже про наш контекст. І про розрізнення агресивної та оборонної воєн, і про прикриття Росією гаслами "захисту народу Донбасу від агресії Києва". Отже, відповідно до цього документа, УПЦ (МП) повинна була на самому початку війни визначити її характер і засудити Росію. Однак за майже шість років цього так і не було зроблено.


Окупований Крим. Митрополит УПЦ (МП) Платон благословляє російську зенітну ракетну систему великої та середньої дальності С-400 "Тріумф", розгорнуту в окупованій Феодосії, 14 січня 2017 року

Проте, крім заяв чи документів, ставлення до конфлікту визначається ще й за вчиненими діями. Від початку війни ця церква виступала на боці країни-агресора:

закликала зраджувати Україну та переходити на бік Росії;

Читайте також: Ударили в найболючіше місце: як Московський патріархат обдурює Зеленського

освячувала зброю РФ в анексованому Криму, націлену на Україну;

співпрацювала зі збройними силами РФ;

освячує пам’ятники окупантам;

благословляє ватажків терористів на Донбасі;

займається шпигунством на користь угруповання "ДНР";

• проклинає українську владу та зриває мобілізацію до армії;

заперечує існування українського народу;

відмовляється вшанувати загиблих в АТО Героїв України.


У День памʼяті та примирення, 8 травня 2015 року, у Верховній Раді відбулося урочисте засідання. Президент України оголосив прізвища 21 громадянина, яким присвоєно звання Героя України, 10 із них – посмертно. Під час оголошення прізвищ у залі встали всі присутні, зокрема і священики низки інших церков, окрім представників УПЦ (МП) – зокрема й самого предстоятеля, митрополита Онуфрія

Цей перелік можна дуже довго продовжувати. Всі ці дії яскраво свідчать про те, що УПЦ (МП) обрала свою сторону у війні між Україною та Росією. Обрала не на користь Києва. Мовчанка щодо офіційної позиції щодо війни та пручання перейменуванню на "Російську православну церкву в Україні" свідчать про усвідомлення участі у війні та гібридність цієї участі.

Звичайно, що є й інша діяльність УПЦ (МП). Вони організовують передачу гуманітарної допомоги мешканцям Донбасу, допомагають переселенцям, тощо. У них є соціальна активність. Проте, ця соціальна активність не "перекриває" їхньої підтримки окупанта й агресора.


Йоанникій (Кобзєв), митрополит Луганський і Алчевський УПЦ (МП), та Ігор Плотницький, тодішній ватажок угруповання "ЛНР". Окупований Луганськ, 4 листопада 2014 року

Окрім цього складається враження, що загальна установка УПЦ (МП) в останні роки зводиться до "чим гірше, тим краще". Очевидний конфлікт із українською владою, патріотично налаштованою частиною суспільства робить із цієї церкви таку собі "п’яту колону", основне завдання якої – дестабілізація ситуації всередині держави.

Особливо яскравим це стало у випадку із ситуацією в Запоріжжі, коли священники УПЦ (МП) відмовилися відспівувати дитину, через те, що вона хрещена в УПЦ КП. Хоча православними канонами це допускається. Тоді стало зрозуміло, що це вже не право на свободу віросповідання та відстоювання власних релігійних переконань, а свідома позиція із дестабілізації країни.

Читайте також: "Гуманістична" капітуляція: заради порятунку дерев Зеленський палить ліс

Підтверджує цей висновок й інший приклад – автокефальні змагання. Фактично патріарх Варфоломій закликав Філарета та Макарія зняти свої кандидатури, а Онуфрієві дозволив балотуватися. УПЦ (МП) мала можливість влитися у процес на останній фазі столітніх змагань за автокефалію та перемогти. Онуфрія би обрали предстоятелем суто через арифметичну перевагу кількості єпископату УПЦ (МП).

Однак, знову ж таки – замість консолідації, порозуміння й об’єднання в Московському патріархаті обрали інший шлях. Вони фактично оголосили інформаційну війну томосу, автокефалії, Константинопольському патріархатові, ПЦУ, Українській державі, а також кожній помісній церкві, що визнає ПЦУ.


Архієреї УПЦ (МП). Крайній у правому куті в мантії єпископа Каллиник Чернишов, який сприяв окупації Криму Росією. Посередині – глава УПЦ (МП) Онуфрій

Чи була альтернатива?

Хоча історія і не терпить "якби", проте чи малв УПЦ (МП) змогу піти іншим історичним шляхом? Впевнений – могла. Треба було лише прийняти протягнуту руку допомоги. В архівах Міністерства культури є чимало листів до керівництва Московського патріархату в Україні де пропонували державну допомогу захистити майно у Криму, засудження зміни статутів і підпорядкування майна напряму РПЦ.

Також УПЦ (МП) могла зберегти власне реноме в українському суспільстві та вплинути на війну на Донбасі, засудивши агресію, бойові дії та переслідування людей. Саме так зробила Грузинська православна церква щодо Абхазії та Цхінвальського регіону. Вона не лукавила про громадянську війну, а вказала, хоча й мляво, про російську агресію. В УПЦ (МП) на таке не наважилися, звідси й усі їхні проблеми.

Навіщо це Сивоху?

Якщо вигоди для Московського патріархату цілком очевидні, то мотивація пана Сивоха до кінця не зрозуміла. Чи він насправді думає, що церква, яка благословляла терористів, здатна об’єднати та примирити, чи він не прорахував наслідків своєї ініціативи та того, як її сприйматимуть в українському суспільстві, чи він діє в рамках президентської стратегії – "просто перестати стріляти". Нам це невідомо.

Проте дедалі частіше в експертному середовищі лунають думки про те, що перегляд гуманітарної політики, до якої входить зокрема й релігійне питання, є однією з умов Кремля, озвученої під час переговорів на "нормандському саміті". Звучить дещо дивакувато, але це якщо сприймати цю інформацію ізольовано. Проте якщо згадати інші деякі факти та події, то абсурдність цієї ідеї вже не є очевидною.

Після доленосних рішень Вселенського патріархату (12 жовтня 2018 року) про скасування акту 1686 року, відновлення юрисдикції Константинополя над Україною та реабілітації УПЦ КП й УАПЦ, Путін терміново зібрав Раду безпеки Росії. Обговорювали питання "про становище Російської церкви в Україні". Вочевидь зібрання такого формату свідчать про важливий, навіть стратегічний, характер українського церковного питання для російської влади.


Президент Росії Володимир Путін і Московський патріарх Кирило (Гундяєв)

По-друге, нещодавно стало відомо, що Росія намагалася домовитись на політичному рівні із Грецією про невизнання ПЦУ. В обмін на це Москва давала безпекові гарантії Афінам в Егейському морі й обіцяла захищати від потенційної загрози з боку Туреччини.

Таким чином, складається враження, що ініціатива із залучення Московського патріархату в Україні до процесу примирення не тільки не може бути реалізована та досягти своїх цілей, а й відповідає інтересам саме країни-агресорки, внаслідок дій якої ми і маємо війну та потребуємо реінтеграції та примирення. Класична схема – створи конфлікт, а потім сам запропонуй вирішення на власних умовах. Незрозуміло тільки, чому цей сюжет пропонує радник РНБО України?

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Дмитро ГОРЄВОЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини