MENU

Перетворити марафон на естафету: дев'ять нових завдань для громадянського суспільства

415 1

Після приходу до влади президента Зеленського у громадянському суспільстві спалахнула дискусія щодо форматів роботи з новою владою, яка була відображена у цій статті.

Однак на аналіз заслуговує не лише влада, а й саме громадянське суспільство.

Громадські організації, сформовані відповідно до ситуації та завдань 2014 року, нині діють в абсолютно інших умовах і мають переосмислити свої цілі та методи.

Наприклад, одні організації були створені для просування реформ: написання законопроєктів, знаходження способів їх внесення в парламент, адвокація. Інші організації постали як соціальні ліфти для тих, хто бажав приєднатися до виконавчої влади заради втілення реформ. Сьогодні вчорашні активісти самі зайшли в уряд і парламент із пачками законопроєктів, а двері для кандидатів на посади у виконавчій владі відчинені як ніколи. Старий порядок денний себе вичерпав.

Звісно, це не стосується організацій, які були створені із конкретнішою метою задовго до Революції гідності – наприклад, правозахисних. Але їх набагато менше, і вони невеликі, порівняно з потужною хвилею активізму, що виникла у 2014-му. Отже, маємо певну "кризу жанру", яка стосується значної частини організованого громадянського суспільства.

Вичерпання позитивного порядку денного в певних випадках призвело до концентрації на негативі. Певні групи й організації перейшли до тотальної критики. Значною мірою в цьому винні і структури влади, які через страх і нерозуміння не змогли (не захотіли) встановити контакт із громадянським суспільством – заодно відрізаючи себе від джерела експертизи й підтримки та кадрового резерву.

Інші громадські організації прийняли для себе парадигму прихильності до будь-якої влади, що б вона не робила. Вочевидь, такий підхід повністю нівелює одне з головних завдань громадянського суспільства – бути "сторожовим псом" демократії.

Читайте також: Між Росією та олігархами: що чекає на Україну 2020 року

Перш ніж перейти до окреслення перспективних завдань громадянського суспільства в нових умовах, потрібно зазначити три надзвичайно важливі речі.

По-перше, соціальні науки давно встановили, що за відсутності диктатури політичні еліти не здатні підтримувати суспільні зміни самостійно – зміни впроваджуються лише за наявності як вертикальної (формальної), так і горизонтальної (неформальної) систем підтримки. (До речі, те саме стосується також і змін у менших соціальних системах – наприклад, на корпоративному рівні.) Згортання громадянської активності призведе до відкочування назад у всіх суспільних змінах.

По-друге, в умовах слабкості державних інституцій громадянське суспільство виконує функції не лише "сторожового пса", а часто "їздового пса", що тягне на собі значну частину роботи, яку за нормальних умов мала би виконувати держава (найяскравішими прикладами тут є волонтерський рух для фронту та рух допомоги внутрішньо переміщеним особам, тобто біженцям; але й у сфері реформ бачимо ту саму картину). Згортання громадянської активності призведе до провалу відповідних сфер – навіть якщо сьогодні держава якось із ними владнала, можливе зростання викликів призведе до колапсу.

По-третє, в нашому тотально ураженому недовірою суспільстві саме прояви громадянської активності є оазою довіри. Нагадаю, що довіра до волонтерів вища за довіру до президента, а до громадських організацій – вища, ніж до парламенту. Згортання громадянської активності суттєво зменшить рівень суспільної довіри до рівня, що загрожує дезінтеграцією.

Нарешті організована громадянська активність є важливим способом протистояння еміграції. Оскільки за поточних умов ризик еміграції великий саме для найактивніших членів суспільства, громадська діяльність запобігає зневірі та відчаю.

Отже, на чому, на мою думку, мали би сконцентруватися організації та спільноти громадянського суспільства в нинішніх умовах?

1. Експертиза. Надання фахової допомоги державним інституціям.

2. Аналітика. Якісний соціальний, економічний, політичний, військовий аналіз для широкого загалу.

3. Комунікація та громадянська просвіта. Поширення громадянських знань, необхідних для модернізації країни.

Читайте також: Стартовий розклад нашого пасьянсу невтішний, але це не означає, що його неможливо скласти – Пекар

4. Рекрутинґ. Кадровий ресурс для нової державної служби.

5. Сенси та візії. Вироблення інтелектуального продукту, на який не здатні наукові установи.

6. Агенти змін. Безпосередня демонстрація нових соціальних ролей та практик.

7. Відкриті діалоги. Залучення широких верств до обговорення болючих питань війни, ідентичності, моделі державного й економічного розвитку тощо.

8. Народна дипломатія. Представлення інтересів України через прямі контакти з дипломатами та політиками, громадськими активістами й журналістами інших країн.

9. Звичайно, ніхто не скасовував традиційної ролі "сторожового пса" демократії, правозахисну діяльність та тиск на державу задля впровадження змін зокрема.

Громадський активізм, тим паче в часи великих соціальних трансформацій, – це марафон, а не спринт. Оскільки не в усіх вистачає сил для марафону, то правильним підходом буде естафета: на заміну стомленим і вигорілим приходять нові люди.

Наостанок зазначу, що історія знає лише два шляхи модернізації країн: або повільне проростання нових цінностей знизу вгору протягом багатьох поколінь, або швидка авторитарна модернізація з повним букетом насилля та подальшими викликами процесу демократизації. Сильне громадянське суспільство створює надію на існування третього шляху. Саме тому український досвід має цінність, що виходить далеко за межі України.

P. S. Ця стаття підготовлена за матеріалами мого виступу на конференції "Нові гравці, стара гра", присвяченій українському громадянському суспільству та медіа, що відбулася у Брюсселі 19.11.2019.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Валерій ПЕКАР


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини