Італія: життя в часи коронавірусу
Мешканці 10 міст на карантині, скасовані заняття в школах, університетах, міжнародні події – і як ніколи вільна від туристів Венеція. Італія вже майже два тижні живе в умовах епідемії коронавірусу. Спалах на Апеннінах – найпотужніший в Європі, а у світі більше людей на новий недуг захворіло лише в Китаї, Південній Кореї та Ірані. Випадки коронавірусу зафіксовані майже в усіх регіонах Італії.
Катерина Саділова, яка мешкає в епіцентрі спалаху, регіоні Ломбардія, розповідає hromadske, як це – жити в охопленій коронавірусом Італії.
Попри титанічні зусилля влади, яка мобілізувала всі ресурси після перших 48 годин розгубленості, кількість інфікованих коронавірусом в Італії зростає. Станом на 4 березня в країні понад 3000 хворих, 107 людей померли. 65% інфікованих припадає на регіон Ломбардія – звідти і почалось розповсюдження вірусу. Найбільш ураженою виявилась провінція Лоді, де 10 населених пунктів уже другий тиждень знаходяться в повній ізоляції, так званій "червоній зоні". В’їзди та виїзди до неї перекриті поліцією, карабінерами та національною гвардією.
За цей час від коронавірусу одужало вже 149 людей – це дані Міністерства охорони здоров’я. Влада Італії постійно оновлює дані і акцентує: половина хворих має досить легкі симптоми або не має їх узагалі. Їм не потрібне цілодобове спостереження в лікарні, 14-денний карантин вони проводять удома.
Ще 40% інфікованих госпіталізували, оскільки виявили серйозні проблеми з дихальною, нервовою системою та інші ускладнення. Але найбільша проблема – це 10%, які залишились. Це – ті люди, які потребують термінової госпіталізації через критичний стан здоров’я.
Читайте також: Захворювання на COVID-19 не повинно стати каталізатором для цькування. Агресія, як і паніка, не працює – ЦГЗ
Згідно з останніми даними, по всій території Італії нараховується близько 5 000 місць в інтенсивній терапії, тобто реанімації. Багато це чи замало? Багато, якщо 10% рахувати від 1 000 інфікованих. А якщо їх стане 10 000 чи 50 000? Чи вистачить усім місць в реанімації? Саме цим влада і пояснює своє намагання локалізувати поширення вірусу – скасувавши заняття у школах й університетах та обмеживши пересування. Більшість італійців вважає ці заходи необхідними і ставиться до них із розумінням.
Як стверджує Джуліо Галлера, секретар з питань охорони здоров’я регіону Ломбардія, майже всі, хто зараз перебуває в реанімації – це люди, яким за 65 років.
"Щоби розвантажити лікарні і звільнити місця, я рекомендую цій віковій категорії на два тижні, а то й на три, за можливості, не залишати свої домівки і звести спілкування до мінімуму", – сказав він.
"Пацієнт номер 1"
Так званий "пацієнт номер 1", у якого першого в Італії виявили коронавірус, 38-річний чоловік на ім'я Маттіа, уже 13 днів бореться за життя в госпіталі Сан-Маттео міста Павія. Маттіа в критичному стані, на штучній вентиляції легень. Його намагаються врятувати 30 лікарів.
Раффаеле Бруно, завідувач відділення інфекційних захворювань, який керує групою лікарів, каже: найбільша проблема – передбачити складність перебігу хвороби:
"Ми пробуємо різні методи лікування, серед якиx той, який уже показав непогані результати. Це так званий "коктейль" з ліків проти ВІЛ, гепатиту С та Еболи у поєднанні з рибавірином".
Експерименти у пробірці показали, що ця суміш блокує розвиток вірусу. "Але вірус, – продовжує Бруно, – швидко змінюється, майже кожного дня відбувається якась мутація. Тільки за останній тиждень в провінції Лоді ми виявили більше 20 його видів".
Фаусто Бальданті, директор школи молекулярної вірусології з міста П’яченца, пояснює: "Перед нами дійсно надважке завдання: ми не знаємо добре цей вірус, а вірус незнайомий з нами. Невідомий потенціал його поширення – звідси страх і невпевненість. Тому наше головне завдання – зібрати перевірені дані і поділитися рішенням проблеми з іншими країнами".
Нестача медперсоналу, навчання по YouTube, дистанційна робота
Між тим в італійських лікарнях відчувається гостра нестача медичного персоналу. Джуліо Галера вважає: щоб впоратися з динамікою епідемії, потрібно прийняти на роботу щонайменше 2 000 лікарів і 5 000 медсестер та допоміжного персоналу.
Уряд Італії звернувся до лікарів, які вже на пенсії, із закликом тимчасово повернутися на роботу. Також студентам-медикам, які вже пройшли спеціалізацію і мають лише захистити дипломи, дозволили працювати в лікарнях, де бракує медичного персоналу.
Школи та університети північних регіонів Ломбардія, Венето та Емілія-Романья вже другий тиждень поспіль залишаються зачиненими.
Міністр освіти Лючія Адзоліна запевняє: скільки б не тривав карантин, школярі та студенти не втратять навчальний рік. Кожна школа використовує цей час на свій розсуд: багато вчителів і професорів вирішили проводити навчання дистанційно, з прямими включеннями у Youtube, інші – залишають аудіо з поясненнями у WhatsApp та домашні завдання та літературу для самостійного ознайомлення з темою.
Вщухла й перша хвиля ажіотажу навколо закупівель продуктів та товарів першої необхідності, яка призвела до порожніх полиць в деяких супермаркета. Італійці побачили, що поставки залишаються регулярними і немає жодного дефіциту.
Як урятувати туризм?
Майже два тижні епідемії завдали значних збитків економіці Італії. Найбільше це вдарило по туризму. Готелі та хостели втратили понад дві третини туристів. Туристичні агенції Рима повідомляють про 90% скасованих бронювань. Не краща ситуація й на Сицилії: відмовились від відвідин острова близько 80% туристів, які перед цим забронювали місця в готелях.
Експерти підрахували: якщо ситуація в наступні два місяці не зміниться, то країна втратить 22 мільйони потенційних туристів, не отримавши до бюджету 21 мільярд євро. З огляду на те, що туристичний сектор складає 13% від ВВП Італії, загроза дійсно велика. Через скасування рейсів та бронювань тільки в березні туристичний сектор втратив 200 мільйонів євро. Ця цифра включає в себе тільки вартість перельотів та коштів за проживання, але вона не враховує інші надходження, які зазвичай приносять туристи – витрати на сувеніри, одяг та взуття, ресторани та бари, музеї, театри і виставки.
Особливо постраждав потужний промисловий регіон Ломбардія з центром у Мілані: лише за тиждень втрати досягли 4 мільярдів євро. 15 тисяч середніх та дрібних підприємств під загрозою закриття, а 60 тисяч людей ризикують втратити роботу. Велика кількість італійських та мультинаціональних компаній, які мають офіси в Мілані, зачинилися на двотижневий карантин, запропонувавши своїм співробітникам smart-working, тобто дистанційну роботу.
Читайте також: Від Нових Санжар до Лондона: сінгапурця побили у британській столиці через коронавірус
Закриття барів, кафе, невеликих магазинів, перукарень, спортзалів, басейнів – все це ускладнює й так непросте становище італійських підприємців. Уряд намагається допомогти: днями він оголосив про звільнення підприємців "червоної зони" від сплати податків до 30 квітня 2020 року. Багатьом компаніям та приватним підприємцям надали фінансову допомогу.
Банки та страхові компанії також пішли назустріч мешканцям десяти ізольованих провінцій, скасувавши до 30 квітня виплати по кредитах. Мешканці "червоної зони" також не сплачують за світло, газ та вивіз сміття. Щоб "оживити" рестораційний бізнес, влада регіону анулювала вимогу зачиняти заклади громадського харчування після 18.00. Тепер вони бути відчиненими й пізніше – за умови обслуговування клієнтів за столиками, а не за барною стійкою (це категорично заборонено). Щоправда, деякі громадяни в цій поступці побачили нехтування людським здоров’ям задля економічної вигоди.
Щоб дати поштовх туристичному сектору, відновили свою роботу деякі музеї, собори та підйомники для катання на лижах. Відстань на підйомниках між однією особою та іншою повинна складати не менше одного метра. Наприклад, на лижному підйомнику, де раніше могли сісти поруч 4 людини, зараз повинна сидіти тільки одна. До музеїв запускають лише невеликими групами, пропускаючи людей по одному.
Водночас у суспільстві великий інтерес до музеїв, концертів та виставок – адже все це допомагає відновити відчуття, що життя йде нормальним чином. Ясно одне: в умовах епідемії Італії доведеться жити ще не один тиждень. І пристосуватися до життя за цих обмежень – завдання номер один як для уряду, так і для суспільства.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки