MENU

Спроба зекономити на культурі може стати остаточним вироком для цієї влади

339 0

Ілюстрація – Нікіта Тітов

А тепер про відверте і болюче. Спроба зекономити на культурі може стати остаточним вироком для цієї влади.

Не тому що це досить болюче тема, навіть не через те що можливо, не свідомо хтось реалізує промосковський варіант, і навіть не тому що я колись працював з командою МКМС. А через ту причину, що культура це фундамент цивілізації, а отже і держави. Сказати сьогодні культурі почекати кращих часів, це знову відтермінувати наше становлення як держави.

Майже тридцять років тому, зусиллями минули поколінь, серед яких велику роль відіграли люди культури, була дарована незалежність. Але що ми зробили з цим подарунком? Ми, не спромоглися збудувати гідну економіку, ставши заложниками декількох олігархічних кланів, ми не спромоглися збудувати державні інституції, ставши сьогодні дефектом президентською, а не парламентською республікою... Хоча підіть запитайте в прохожих, який у нас політичний конструкт, і мало хто вгадає. І слово вгадає – це вирок нам як країні. І лише декілька років тому ми почали вибудовувати свою культуру на державному рівні.

Читайте також: Оглядачка: Не поспішайте з висновками. Не всі українські серіали "лайно", і ось чому

Те що зроби Ющенко, а потім продовжив Порошенко стало певним клеєм, що об'єднував розгублене суспільство. Знаєте коли всі українці почали сприймати гімн і прапор? Це відбулося під час того, як наші спортсмени почали вигравати змагання. Коли гімн і прапор почали асоціюватися з перемогами, а не постійним фіаско. Коли Руслана чи Джамала вигравали Євробачення, чи наші фільми здобували визнання, ми підіймали високо голови, ми починали мріяти і творити, замість виживати.

"Американська мрія" – це не так про економіку, як про культуру. Добрі науковці Вам це підтвердять – від Фукуями до Ферґюсона. Саме економіка, і це розуміли ще давні греки, є частиною культури.

І це добре розумів і Нельсон Мандела. Коли він тільки став президентом ПАР, то усвідомлював в якому стані, не лише економіка країни, ай суспільство в цілому. Тоді він попросив національну збірну з регбі виграти чемпіонат світу. І вони це зробили тим самим об'єднавши країну (рекомендую всім переглянути фільм "Нескорений").

Читайте також: "Співайте заради життя" – відомі на весь світ музиканти випустили пісню, щоб підтримати людей на карантині

Що я хочу цим сказати? Коли влада вирішує економити на культурі, то тим самим вона рубає дерево на якому сидить. Визнаймо вже, що наші інституції це далекий відголос радянщини. Створити щось справді своє ми майже не спромоглися. Культура – це те що попереду, що в нас в силу різних суспільно політичних емоційних викликів виходило найкраще. Зупинити культуру – це зупинити прогрес.

Декілька місяців тому президент процитував фразу нібито Черчилля, про те що не можна економити на культурі під час війни. Я хочу, щоб хтось нагадав йому ці слова. Бо хоч вони й не належали британському прем'єр-міністру, вони відповідають його духу. Бо саме культура зробила британців – британцями. Культура дарувала світові надію під час багатьох викликів. Вона ж за Кантом і є доказ існування Бога і вічного прогресу. І це не просто красиві слова, це історична дійсність.

Звісно всі розуміють що щось треба урізати, навіть у сфері культури, але знищувати її такими рішеннями, це заживо хоронити Україну. Бо ми, не маємо ні економіки, ні державних інституцій, ми маємо лише культуру і її треба розвивати.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Денис КОЛЯДА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини