Іскра, від якої може запалати Північний Кавказ
У першому з регіонів Росії почалися масові протести через пов'язаний із епідемією коронавірусу жорсткий карантин, який влада у Кремлі сором'язливо називає самоізоляцією, щоб уникнути покладених у разі оголошення надзвичайної ситуації обов'язкових виплат населенню та бізнесові. Цим регіоном виявилася Північна Осетія, що недивно. Річ у тім, що на Північному Кавказі переважна більшість працездатного населення працює нелегально або напівлегально, без сплати податків і без офіційної реєстрації, отже, не може претендувати навіть на ті скромні виплати, які російська влада пообіцяла постраждалим від епідемії. Тому тривала примусова самоізоляції ставить жителів Північної Осетії, та й інших північнокавказьких республік, у буквальному сенсі слова перед загрозою голодної смерті. Ось осетини й вийшли на вулицю з вимогою негайного скасування режиму самоізоляції, відставки В'ячеслава Бітарова та свободи для затриманого напередодні в Петербурзі колишнього оперного співака Вадима Чельдієва. Замість Бітарова демонстранти зажадали призначити тимчасовий уряд на чолі зі славетним вбивцею швейцарського авіадиспетчера Віталієм Калоєвим, але він від цієї честі вже відмовився.
Демонстрацію у столиці Північної Осетії її учасники, а їх біля будинку уряду у Владикавказі було близько 1500 осіб, назвали народним сходом. Протестувальники говорили про те, що втратили всі джерела існування й не мають чим годувати свої сім'ї. Бітаров закликав присутніх сидіти вдома, щоби боротися з епідемією, і пообіцяв, що всіх затриманих буде звільнено. Але великою популярністю у своїй республіці він не користується. Його виступ жодного враження на народний схід не справив. Тоді в бій кинули ОМОН, який врешті-решт розігнав мітинг, затримавши 69 учасників, які безуспішно намагалися оборонятися камінням. Однак частина омонівців відмовилася розганяти співвітчизників.
Читайте також: Рекордно низький відсоток коронавірусної летальності в Росії має просте пояснення
Чельдієва ж привезли з Петербурга до Владикавказа. Дорогою, за твердженням одного з поліціянтів, затриманий його вдарив, і тепер Чельдієва за звинуваченням у нападі на представника влади на два місяці закрили у владикавказькому СІЗО. Водночас в адміністративній справі щодо фейків про коронавірус його оштрафували на 75 тисяч рублів. Сам же він стверджує, що насправді один поліціянт ударив іншого, щоби створити привід для його арешту. У СІЗО Чельдієв уже оголосив голодування. Він і його досить численні прихильники в Північній Осетії вважають, що влада завищує число заражених коронавірусом, а саму епідемію називають результатом міжнародної змови, в якій нібито бере участь і російська влада. Чельдієв також без будь-яких підстав стверджував у своїх відеороликах, нібито влада спеціально заражає людей вірусом, роблячи тести.
Насправді все зовсім навпаки: російська влада, так само, як і влада Північної Осетії, значно занижує як число хворих, так і число жертв коронавірусу. У Росії зараз, за офіційними даними, 52 937 хворих і 462 померлих, що дає смертність у 0,88%. У Республіці Північна Осетія – Аланія поки що зафіксовано 177 хворих і двох померлих, що дає смертність у 1,13%. Навряд чи в ці цифри вірять самі їхні творці. Близькі показники щодо смертності з європейських країн у Словаччини (1,17%), Кіпру (1,54%), Мальти (0,68%), Чорногорії (1,6%), а за межами Європи – у Тайваню (1,42%), Південної Кореї (2,22%), Японії (2,37%), Гонконгу (0,39%), Сінгапуру (0,13%), Малайзії (1,68%) і Таїланду (1,71%). Однак у більшості з цих країн або жорсткий карантин не вводили й епідемію було взято під контроль за допомогою великого числа тестів, або карантинні заходи вже почали пом'якшувати, або низьких показників досягнуто за рахунок того, що у країні дуже мало тестів, й офіційна статистика не відображає реального стану речей. Насправді ж Росія радше за все перебуває у групі Італії, Іспанії та Франції, і реальна смертність повинна бути разів у 10 більше. Низькі цифри смертності дезорієнтують населення Росії, особливо жителів Північної Осетії, які щиро дивуються, чому через двох померлих від коронавірусу їх ставлять на межу голодної смерті.
Читайте також: Під російською окупацією Крим потерпає від страшніших за каміння з неба лих
Очільник Росспоживнагляду Північної Осетії Алан Тібілов назвав катастрофою "народний схід": "Вони всі тут натовпом стоять, усі без масок, радше за все купа інфікованих. Вони ні в що не вірять. Я думаю, що це більше питання політичні. А як лікар я скажу: ситуація катастрофічна". Мабуть, Тібілов має рацію. Тільки чомусь ніхто із представників російської влади не назвав катастрофою події 15 квітня в Москві, коли мер Собянін і московська поліція влаштували черги на сотні тисяч людей у московському метро. Але ж наслідки цього будуть у десятки разів катастрофічнішими за наслідки "народного сходу" у Владикавказі.
У Москві відреагували на протести у Владикавказі, пославши додаткові війська в Надтеречний район Чечні. Думаю, що якраз за Чечню федеральний центр спокійний: в умовах жорсткої диктатури Рамзана Кадирова масові протестні виступи там поки неможливі. А ось за Північну Осетію та інші північнокавказькі республіки поручитися не можна, особливо з огляду на ненадійність місцевих омонівців. Раніше, як, наприклад, під час останніх протестів в Інгушетії, проблему розв’язували спрямуванням туди омонівців із російських областей. Але зараз, коли в усіх російських регіонах існує загроза масових протестних виступів, залишати їх без власних ОМОНів ризиковано. Тому залучення армії видається логічним. Але як діяти далі, центральна влада поки що не знає. Можливе або продовження карантину в Москві та Росії до середини травня, або його часткове ослаблення та скасування. Однак це вибір із двох гірших варіантів. Продовження карантину посилить соціальну напруженість і підвищить імовірність голодних бунтів, особливо на Північному Кавказі. Скасування й ослаблення карантину призведе до зростання захворюваності та смертності від коронавірусу. Втім зростання цих показників завжди можна приховати. Тому ймовірнішим видається варіант, за яким якщо не в Москві, то в більшості інших регіонів Росії на початку травня карантин може бути ослаблений для порятунку економіки.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки