На столичному Подолі відкрито унікальні залишки комплексу настінного декоративного розпису сходової клітини житлового будинку початку ХХ ст. ФОТО
При натурних дослідженнях архітектурного вирішення вестибюлів та сходових клітин довелося іноді зустрічати сліди розписів стін, стель та нижніх площин сходових маршів. У більшості випадків все сховане під пізнішими нашаруваннями тиньку та жеківського пофабування. Лише шматки відколотого тинькування відкривають нам фрагменти колишньої краси.
Я вже писав рік тому про реставрацію (скоріше консервацію з частковою реставрацією) поліхромії рельєфного фризу та розпису стелі у будинку по вулиці Котарбінського на Лук'янівці. Аж ось надійшла новина з Подолу.
Читайте також: Руде Село на Київщині: романтичні й печальні руїни палацу у стилі Людовіка XVI. ФОТО
На вулиці Петра Сагайдачного, у будинку 16-б, під кількома шарами пізніших ремонтів пид час реконструкції під'їзду знайшли старовинні розписи.
Будинок зведено у стилі раціонального модерну на початку ХХ століття, а точніше миж 1909 та 1914 рр. у садибі на розі з Андріївською вулицею,що носила до революції номер 40 по вулиці Олександрівській та належала спочатку родині купців Дегтерьових, а з 1898 – згідно з духовним заповітом Т. Дегтерьова садиба з магазином (зараз на реконструкції) перейшла у власність трьох його найближчих службовців, які працювали в нього близько 30 років – В.Куц-Тулубовському, Корнєєву Якову Яковичу та А. Маслєннікову.
Читайте також: Сім величних соборів України, які ще можна врятувати. ФОТО
Вони організували Південно-Російське товариство торгівлі залізними виробами, що заступила фірму Дегтерьова. У магазині товариство продавало залізо покрівельне, котельне, сортове, залізні балки, толь,мідь, сталь, цинк, свинець, болти, гайки, цвяхи тощо. Будинок є пам'яткою архітектури місцевого значення.
Один з мешканців, якому болить за долю розписів, Роман Любий повідомив, що серед власників квартир немає одностайності щодо питання збереження розписів. Звісно, це не є авторською роботою якогось художника, а лише цікавим, зараз з огляду на рідкісне збереження подібніх зразків, прикладом оформлення приміщень загального користування у прибуткових будинках Києва кінця ХІХ- початку ХХ ст., виконаного під трафарет.
Оптимальним рішенням з огляду на недостатню збереженість всього комплексу розписів - це консервація окремих, найкраще збережених, фрагментів, які буде залишено у зондажах, а всі інші площини відремонтувати з відтворенням орнаментального малюнку на новому тиньку.
Окремого рішення потребує питання метласької плитки. З якогось дива майже всюди цілу плитку, виробництва заводу Дзєвульський та Ланге (Опочно) хочуть зняти. Навіщо – не зрозуміло. На першому поверсі вже демонтували.
Читайте також: У кожній області маємо свій Нотр-Дам. Але нема людей, які б урятували цю красу. ФОТО
Сподіваюся, співвласникам будинку вистачить здорової логіки не відбивати всю.
Читайте також: 57 храмів-привидів: поляк фотографує залишені українцями церкви
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки