MENU

Що не так із дискусією щодо скандального меморіалу в Бабиному Яру

378 0


Проєкт МЦГБЯ

Послухав чергову дискусію про меморіалізацію в Бабиному Яру на сайті Українського інституту національної пам'яті.

Не вдаватимуся в деталі, але зазначу один виразний парадокс, пов'язаний із меморіальним центром Голокосту "Бабин Яр" (МЦГБЯ).

Річ у тім, що зараз уже друга генерація найнятих МЦГБЯ українських речників виступає від імені цього проєкту, запевняє в його доброчесності, заперечує його найвразливіші особливості (перепрошую, але не завжди правдиво), але при цьому всі вони чомусь забувають сказати, що:

– їхній власний голос у цьому проєкті не був і не є вирішальним;

Читайте також: Фахівець вказав на чотири визначальні недоліки скандального меморіалу в Бабиному Яру

– їх самих можуть звільнити із цього проєкту будь-якої миті без пояснення причин (як це вже сталося зі значною частиною попередньої "команди");

– їхнім доробком, хай би яким він був, скористаються інші люди, справжі хазяї цього проєкту, на думку й рішення яких ці речники не мають жодного впливу.

Тобто ці "представники" МЦГБЯ насправді не представляють і не можуть представляти реальну позицію МЦГБЯ, а лише – даруйте – створюють цьому проєктові своєрідну "ширму".

Я розумію, коли від імені МЦГБЯ висловлюються пан Фрідман чи навіть пан Щаранський: їхнє слово там має реальну вагу. Натомість усі українські співробітники проєкту просто працюють на них, здобуваючи від цього особистий зиск (не маю на увазі нічого поганого: це не лише зарплатня, а й, наприклад, задоволення власних дослідницьких інтересів), але наперед погоджуючись, що кінцевий доробок їхньої праці буде від них відчужений на користь реальних хазяїв МЦГБЯ в точному Марксовому сенсі "відчуження" результатів праці найнятого працівника.

Читайте також: "Всі пазли сходяться докупи" – Забужко відреагувала на фільм "ДАУ", концепцію "Бабиного яру" та "свою участь" у її створенні

На жаль, цього факту не визнавали (аж до моменту звільнення) члени "першої" команди проєкту, і зараз його так само ігнорують члени "другої" команди.

Висновок: у будь-яких розмовах довкола МЦГБЯ, враховуючи вже добре всім відому структуру й культуру ухвалення рішень у цій установі, справжніми легітимними представниками МЦГБЯ можна вважати тільки ініціаторів проєкту (Фрідман, Фукс, Хан) і голову його наглядової ради. Коли речниками цієї інституції виступають інші особи, у цьому вже є елемент неправди: як буває war by proxy, так і тут ми фактично має місце дискусія by proxy.

Не дурімо ні себе, ні інших із цього приводу.

P. S. Дякую Олександрові Зінченку за розумну і виважену модерацію дискусії.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олексій ПАНИЧ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини