MENU

Недолугий бюджет "Усім – усе" ризикує перетворитися на "Нікому нічого"

404 0

Бюджет під кодовою назвою "Усім – усе", який у результаті величезного дефіциту та роздутих доходів ризикує перетворитися на "Нікому нічого"

Пройдімося по пунктах.

• У бюджеті-2021 закладене зростання ВВП у 4.6%

Оптимістично, от тільки МВФ прогнозує зростання лише на 3.6%. Можна, звісно, сподіватися, що наші "економічні тигри" перевершать очікування МВФ, але ви ж пам’ятаєте, що ще рік тому Гончарук узагалі казав про зростання ВВП на 40% за п'ять років?

Для порівняння максимальне зростання ВВП із 2016-го по 2019 рік було 3.4%. Як нинішня команда збирається зробити 4.6% в умовах кризи та пандемії – невідомо.

Неправильні прогнози щодо зростання ВВП ставлять під сумнів виконання бюджету.

Читайте також: Мільярда гривень на держдачу, кортежі й рекламні тури президента з Єрмаком уже не вистачає? – Береза

А це означає, що владі треба буде або шукати додаткові доходи, або не фінансувати якісь видатки, а радше за все – і те, й інше.

• ВВП стрімко не зросте, а ось наше податкове навантаження збільшиться

"Ми зупинимо корупційні схеми, податкова стане працювати краще, і надходження в бюджет зростуть". Поки не реформовані суди, прокуратура, поліція, а антикорупційні органи є об’єктом постійних атак, було би смішно обговорювати викорінення схем на митниці й у податковій сфері.

Кожна гривня доходів бюджету має бути забезпеченою розрахунками й інструментами її стягнення. Закладати в доходи бюджету сподівання на результати боротьби із злочинами неможливо. Проте в бюджет закладені мільярди від сподівань, що схеми припиняться, що може означати – податкова отримає додаткові інструменти не відшкодовувати ПДВ, зупиняти реєстрацію податкових накладних, іншим чином тиснути на платників. І зміни в Податковий кодекс якраз подані в пакеті з бюджетом-2021.

• Збільшення мінімалки чи податкового навантаження?

Підвищення мінімальної зарплати потішить перед виборами тих, у кого були низькі доходи. Але для всіх зросте податок на нерухомість, ФОПи другої групи заплатять більше єдиного податку, підприємці заплатять більше ЄСВ. А ще й зростуть штрафи за порушення трудового законодавства, а вони там немалі – від 1 до 30 МЗП (у першому півріччі 2021-го це від 6 тис. грн до 180 тис. грн).

• Гаразд, але ж пенсіонерам буде легше й мінімальна пенсія буде вища?

Хоч "епоха бідності" мала б уже завершитись, але з 01.01.2021 року мінімальна пенсія за віком буде всього лише 1769 грн, а прожитковий мінімум, на який нам пропонують жити – 2189 грн.

Читайте також: Фурса: Нацбанк фінансуватиме бюджет у простий спосіб – увімкненням друкарського верстата

• "Ані нових податків, ані їх підвищення, зокрема, і для ФОП, у 2021 році не планується", – каже міністр фінансів

Про збільшення податків підприємцям уже писала вище. А в самому проєкті бюджету план за імпортними акцизами зростає на 17%, переважно за рахунок збільшення акцизу на тютюн у 3.5 рази.

До того ж у пакеті з бюджетом уряд затвердив зміни до Податкового кодексу "для збалансованості бюджетних надходжень". Це знову черговий сюрприз платникам "під ялинку".

• Дефіцит – 279 млрд, запозичення – 684,7 млрд

Ось ці прогнози якщо й збудуться, то вони вже страшні. Але враховуючи, як усе "прораховано" в інших пунктах, то тут можуть бути гірші показники. Додамо сюди ще й прохолоду у стосунках із МВФ і відсутність розуміння, коли до нас прибуде місія для перегляду виконання Україною умов програми, а як наслідок – відсутність вчасно наданого другого траншу.

Дефіцит бюджету розміром 279 млрд грн є величезним, і поки невідомо, чим уряд його покриватиме та де шукатиме запозичень. До речі, у проєкті бюджету запозичення знову збільшуються на 64,2 млрд грн і становлять вже 684,7 млрд грн.

У складні часи владі потрібні реальні фахівці, які знають, що таке програма дій з чіткими пріоритетами в період кризи, якісне планування та збалансованість бюджету без тиску на бізнес.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Тетяна ОСТРІКОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини