MENU

Поблизу Хортиці виявили унікальний артефакт козацьких часів. ФОТО

879 1

Представники Національного заповідника "Хортиця" на однойменному острові у Запоріжжі презентували сьогодні, 24 листопада, виявлений та піднятий гідроархелогами дерев’яний лафет гармати, що датується 17–18 сторіччям

Як зазначило "Радіо Свобода", артефакт віднайшли в руслі Дніпра на південь від Хортиці, повідомляє UAINFO.org.

"Знахідка знайдена під час археологічних досліджень. Вона перебувала на глибині близько 10 метрів. І з поверхні дна відкрилася невеличка частина – це вісь лафету й частина самої конструкції. При першому зануренні було зрозуміло, що це щось стародавнє. Думали, що це частина якогось корабля чи іншого якогось плавзасобу. Але вже на друге занурення, коли обстежував ці частини, то стало зрозуміло, що це артилерійський лафет 18–17 століття", – розповів гідроархеолог Валерій Нефьодов.

Керівник відділу реставрації Національного заповідника "Хортиця" додав, що "та частина Дніпра входить у зону намивання піску, тому була загроза, що пам’ятка може бути втрачена, і терміново треба було проводити її дослідження, підйом".

Читайте також: На Хортиці виявили 2500-річне поховання скіфського воїна

Знайдений археологами гарматний лафет виготовлений із дерева й оббитий залізом. На ньому також збереглися сліди червоної фарби, якою в ті часи послуговувалися для позначення артилерії. Лафет призначався для гармати, яка мала вагу близько 3 тонн і калібр 24 або 32 фунти. Така гармата стріляла на відстань до семи кілометрів.

"Це польова гармата. Вона не використовувалася на кораблях. Її тільки кораблями перевозили. Тобто цей лафет, найімовірніше, перевозили якимось плавзасобом. Лафет зроблений з дубу. Деталі дуже крупні. Величезний дуб пішов на виготовлення. Окований залізом. Велика кількість конструктивних елементів і є навіть залишки червоної фарби. Він загальноєвропейської конструкції. Де зробили, ми не знаємо. Це може бути і Російська імперія, і Україна, київський арсенал, і Відень. Навіть англійські лафети могли потрапити сюди", – додав Нефьодов.

Наразі історики ще мають визначити точний час і місце створення знайденого артефакту. Присутній під час презентації знахідки запорізький історик і археолог, доктор історичних наук Георгій Шаповалов припускає, що знахідка може сягати часів Івана Мазепи.

"Мазепа повз Хортицю через пороги приходив своїми першими флотиліями, які будував на прохання Петра І. Звідси козаки на чолі з гетьманом Мазепою відправлялись на пониззя Дніпра і саме там брали фортеці Кизикермен, допомагаючи росіянам освоїти простір Чорного моря, коли були союзниками", – сказав під час презентації Шаповалов.

Читайте також: На Житомирщині знайшли скарб національного значення. ФОТО

Знайдений біля Хортиці лафет 17–18 сторіччя не має аналогів в Україні. Аналогічні артефакти датовані такими же часом наразі зберігаються в окремих іноземних музеях.

"Цей лафет дуже цінна річ на той час. Втрачати такі речі було дуже коштовно для війська того часа. Втрата того часу – наша величезна удача, бо це дуже цікава історична знахідка. Дерево, якщо бронза чи чавун зберігається, руйнується швидше набагато. У землі воно взагалі б не збереглося. Це тільки вода забезпечила його повну збереженість. В Європі таке є – в Швеції, Франції. В Україні точно нема. В Росії в артилерійському музеї, куди вивезли з київської фортеці, щось є", – додав Нефьодов.

Знайдений лафет гармати передадуть до реставраційного ангару Національного заповідника "Хортиця", де його консервуватимуть засобом виморожування. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини