MENU

Чорний шоколад – суперфуд чи ні?

872 0

Чорний шоколад – суперфуд чи ні?

Якщо ви любите чорний шоколад, то напевно чули, який він корисний для здоров'я і багатий на прекрасні мікроелементи. Гримить народна чутка про чарівну силу цього володаря смаку і солодкого короля здорового способу життя, його незаперечну перевагу над молочним шоколадом та всіма іншими смаколиками. Звучить ефектно, але наскільки правдиво?

Загалом, певна частка правди у цих дифірамбах є. Як пише Goodhouse, шоколад здатний принести багато користі організму. Але не забігатимемо вперед. Виправдовувати шоколадну залежність необхідно стабільно і послідовно, інформує UAINFO.org.

У чому користь?

Найбільшу користь у шоколаді дає какао, у якому можна знайти корисні флавоноїди. Вони виступають у ролі антиоксидантів, блокуючи небезпечні вільні радикали, що утворюються у процесі клітинного метаболізму.

"Що за радикали тут вилізли? - запитаєте ви. - Коли вже про шоколад буде?" Але всьому свій час, доберемося і до шоколаду. Для початку нам знадобиться трохи теорії.

Що таке вільні радикали?

Вільні радикали – побічний продукт нормальної функції клітин. Коли клітини створюють енергію, вони виробляють нестабільні молекули кисню. Ці молекули, звані вільними радикалами, мають вільний електрон, що робить їх вкрай розпусними особами. "Нерозумні" молекули зв'язуються з іншими молекулами в організмі, вже пристойної поведінки, внаслідок чого білки та інші важливі речовини не працюють належним чином.

Читайте також: Нутрициолог рассказала, кому вредно есть красную рыбу

Вільні радикали можуть утворюватися не тільки шляхом природного метаболізму, але з'являтися через дієту, стрес, куріння, алкоголь, фізичні вправи, прийом деяких ліків, вплив сонця або забруднене повітря.

"Ми зрозуміли, скажете ви, зітхнути неможливо без радикальності. І що з того?" Вчені припускають, що вільні радикали відповідальні практично за все погане в нашому організмі, від старіння і мало не до смерті. "Вільнорадикальна" теорія старіння останніми роками починає підтверджуватись деякими дослідженнями, тому вона цілком має право на нашу увагу.

А що щодо антиоксидантів?

Антиоксиданти – речовини, які беруть вільні радикали під білі ручки (фігурально висловлюючись), і, як вважають учені, зводять до мінімуму можливу шкоду.

Якщо у вашому організмі достатньо антиоксидантів, це може знизити збитки, вже заподіяні вільними радикалами. Вживання продуктів, багатих на антиоксиданти, може бути корисним для здоров'я серця, а також допомагає знизити ризик інфекцій і деяких форм раку.

Звучить чудово! Яку пігулку проковтнути?

Так, антиоксиданти доступні у вигляді харчових добавок. Але не існує досліджень, які б показували їхню перевагу над антиоксидантами, отриманими з їжі. Не йдеться навіть про порівнянну ефективність.

Екстракти антиоксидантів часто показують чудові результати у лабораторних дослідженнях (у пробірках та іноді навіть на тваринах). Але клінічні дослідження на людях виявилися невтішні. З'ясувалося, що деякі антиоксидантні добавки можуть завдати шкоди здоров'ю (при прийомі у великих дозах) і неприємно взаємодіяти з певними медикаментами.

Читайте також: Что за чудо-фрукт личи и чем он полезен?

Наприклад, велика кількість вітаміну А може викликати вроджені дефекти плода, якщо його почне приймати вагітна жінка, та здатна збільшити ризик серцево-судинних захворювань та раку. Прийом великих доз вітаміну Е (понад 400 міжнародних одиниць на день) пов'язаний із можливим збільшенням загальної смертності.

Але цей ризик не поширюється на типові полівітамінні добавки. Кількість вітамінів А та Е в мультивітамінах недостатньо для того, щоб мати такий ефект.

З базовою інформацією розібралися. Шоколад дедалі ближче!

Теорія старіння, заснована на дії вільних радикалів, стверджує, що багато змін, що відбуваються при дорослішанні нашого організму, викликані саме ними. Вільні радикали звинувачують у всьому поганому відразу: у пошкодженні ДНК, деградації клітин та інших негативних наслідках часу. Вважається, що збитки накопичуються і змушують нас старіти.

Є деякі докази, що підтверджують це твердження. Дослідження показали, що збільшення кількості антиоксидантів у раціонах мишей та інших тварин може сповільнити ефект старіння. Теорія вільнорадикального старіння в повному обсязі пояснює всі вікові зміни. Тому ймовірно, що істина десь поруч, і вільні радикали є частиною великого рівняння, ще не розв’язаного.

Читайте також: Ще кухоль? П'ять випадків, коли пиво корисне для здоров'я

Більш того, останні дослідження показують, що в деяких випадках вільні радикали можуть бути корисними для організму, а перебір з антиоксидантами (крім тих, що ми отримуємо з їжі) має протилежний ефект.

У дослідженні, проведеному на черв'яках, з'ясувалося: особини, в яких було більше вільних радикалів (або які піддавалися їхньому впливу), жили довше, ніж інші черв'яки. Ми всі іноді від душі черв'ячимо під ковдрою з телефончиком, але організм людей все ж таки дещо складніший за тіло хробака. Вивчати питання слід і далі, щоб з'ясувати, чи однозначна шкода від вільних радикалів.

Користь шоколаду не тільки в антиоксидантах

Чорний шоколад (і флавоноїди в ньому) можуть знизити резистентність до інсуліну і зробити кровоносні судини еластичнішими, що регулює артеріальний тиск. Оскільки флавоноїди можуть руйнуватися в процесі термічної обробки, деякі дослідники рекомендують вживати мінімально перероблений шоколад і какао.

Скільки шоколаду треба їсти?

Вживання шоколаду має свої переваги, але як зрозуміти, де межа здорового харчування та початок свята живота? Все ж таки шоколад дуже висококалорійний продукт, що може переважити отриману користь.

Читайте також: Мандарини корисні, але не всім. Кому цей новорічний фрукт може нашкодити

Вчені все підрахували! Вони провели восьмирічне дослідження на 20 000 осіб і з'ясували, що люди, які їли в середньому 6 г шоколаду на день, знижували свій ризик серцевого нападу або інсульту на 39%. Це дуже невелика кількість шоколаду, менше квадратика від стандартної плитки.

Що цікаво, дослідження включало як чорний, так і молочний шоколад, і вони обидва показали себе молодцями.

А як часто варто шоколадувати?

Інші дослідження були спрямовані насамперед на частоту споживання шоколаду, а не на кількість з'їденого. Огляд досліджень, в яких взяли участь близько 114 000 пацієнтів у Європі, Азії та Північній Америці, показав, що у тих, хто їв шоколад кілька разів на тиждень, знижувався ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 37%, діабету – на 31% , а ризик інсульту – на 29%.

Не захоплюйтесь!

Ви, мабуть, вже здогадуєтеся, куди ми ведемо. Ключ до успіху – поміркованість. Схоже, помірне вживання шоколаду, з'їденого з радістю, без почуття провини чи заїдання смутку допомагає нам прожити довге і здорове життя.

Слідкуйте за кількістю спожитих калорій, не замінюйте всі продукти шоколадом (навіть якщо дуже хочеться), але й не відмовляйтеся від нього повністю лише тому, що хтось вважає, ніби харчове життя має складатися тільки з курячих грудок та огірків. І буде вам щастя)

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини