MENU

Мікроби-"шахтарі" допоможуть людству колонізувати Місяць та Марс 

464 0

Мікроби-"шахтарі" допоможуть людству колонізувати Місяць та Марс У деяких куточках Землі умови життя не набагато кращі, ніж на Марсі / David Saul, astrobiology.nasa.gov

Умови на найближчих до нас небесних тілах сьогодні далекі від придатних для людини, але деякі земні організми можуть виживати у них мільйони років. І тепер крихітні бактерії, знайдені в найсухішій пустелі на нашій планеті, можуть допомогти людям перетворити Місяць і Марс на заселені світи.

Пустеля Атакама – одне з найпосушливіших і негостинних місць на Землі, але ціанобактерія Chroococcidiopsis, знайдена у зразках місцевого гіпсу, здатна витягувати необхідні їй воду та мінеральні речовини прямо з навколишнього каміння. Щоб виявити ці крихітні грудочки життя, дослідникам з Університету Джонса Хопкінса (США) довелося відстежувати навіть не самі клітини, а сліди їх перебування у гіпсі, інформує UAINFO.org з посиланням на журнал Materials Today Bio.

Читайте також: У марсіанському кратері виявили органічні сполуки

Вченим вже було відомо, що клітини ціанобактерій у процесі життєдіяльності поступово витягують із гіпсу зв'язану воду, перетворюючи його на безводний сульфат кальцію. Однак механізм, за допомогою якого мікроорганізми забезпечують себе іншою найважливішою речовиною — залізом, досі залишався незрозумілим. Тепер, нарешті, дослідники змогли відстежити цей процес, заселивши пустельними ціанобактеріями спеціальні підкладки з розкришеним магнетитом – поширеним на землі оксидом заліза.

Вивчивши згодом зразки магнетиту під електронним мікроскопом, автори нової роботи звернули увагу, що частинки мінералу, покриті бактеріальною плівкою, помітно зменшилися в розмірах. Водночас на підкладках виявили сліди гематиту – іншого залізовмісного мінералу, який можна назвати «іржавим магнетитом». Виявилося, бактерії розчиняють магнетит, після чого виділяють сидерофори – особливі молекули, що зв'язують залізо і зберігають його для подальшого використання мікроорганізмом.

Читайте також: Вчені дізналися, як у космосі можуть з'являтися "цеглинки життя"

Поспостерігавши за непомітним життям ціанобактерій в пустелі, вчені задумалися про нові способи видобутку корисних копалин, при яких переробка руди вимагатиме не використання складних установок, високих температур і солідних енергетичних витрат, а заселення роздробленої породи придатними мікроорганізмами та інкубації при кімнатній температурі.

Оскільки умови пустелі Атакама – одні з найсуворіших на планеті, можливо, мікроби-"шахтарі" зможуть вціліти й за межами Землі, ставши першими колоністами Місяця і Марса. Не потребуючи вільної води, здатні витягувати мінеральні речовини з гірських порід і виділяти кисень у процесі фотосинтезу, вони послужили б тераформуванню інших тіл Сонячної системи та підготували б їх до прибуття перших людей.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини