MENU

Українців чекає новий курс долара і ціни: уряд і впливові аналітики озвучили головні прогнози

33700 0

Українців чекає новий курс долара і ціни: уряд і впливові аналітики озвучили головні прогнози

Центр економічної стратегії зібрав прогнози розвитку економіку України восьми аналітичних центрів і урядових організацій. Економісти прийшли до висновку: зростання ВВП в 2023-му можливе, проте через величезну кількість перемінних і досі невизначених факторів зробити точні оцінки майже неможливо.

Інфляція в цьому році в кращому випадку сповільниться до 15%, а середній прогноз зростання ВВП складає близько 1%. Відносно позитивна новина: курс долара буде знаходитись в стабільному діапазоні.

Що чекає на українців в 2023-му, з'ясовувало видання Оbozrevatel, інформує UAINFO.org.

Чого чекати від економіки України

Український бізнес швидко адаптується до нових реалій. Якщо з початком великої війни закрилось 50% підприємств, зараз не працюють тільки близько 20%. Найгірші побоювання щодо повного блекауту також виявились марними. Водночас очікування щодо тривалості війни навпаки були занадто оптимістичними. Наприклад, бюджет України, як нагадав заступник міністра економіки Олексій Соболєв, було розроблено з урахуванням закінчення війни в середині 2023-го. Зараз же в міністерстві вважають, що війна триватиме впродовж всього року.

Сергій Марченко, міністр фінансів, під час свого виступу на конференції також зазначив: "в цьому році є багато чинників невизначеності, чи достатньо бізнес спроможний адаптуватись до реалій, які очікування бізнесу щодо можливостей реінвестицій, інвестицій. Залишається питання логістичних коридорів. Як довго триватиме війна".

Читайте також: На скільки впаде курс долара в Україні: відповідь аналітика

В Кабінеті міністрів вважають, що економіка України в 2023-му зросте на 1%. В НБУ (розробляють власні прогнози) вважають, що економіка зросте на 0,3%. Водночас експертні оцінки мають широкий коридор: від падіння на 4,6% (Oxford Economics) до зростання на 5,5% (Sense Bank). Важливо зазначити, що свої прогнози аналітики розробляли в різний період, можливо, в деяких з них не було враховано спроможність енергетичної системи вже в лютому подолати дефіцит генерації струму.

Сергій Ніколайчук, заступник голови НБУ, нагадує: до того, як Росія почала атакувати енергосистему, очікувався ріст ВВП на 4%, але об'єми виробництва вимушено зменшилось через проблеми з електроенергією. Тепер Національний банк вважає, що об'єм ВВП майже не зміниться в цьому році.

"Здається, Росія програла битву за українську енергетику. Потрібно готуватись до нового опалювального сезону. Але зараз в прогнозі не закладаються блекаути для країни", – каже Соболєв.

Крім динаміки ВВП, економісти в своїх оцінках також спрогнозували рівень інфляції та курс долара (два ці показники пов'язані).

Читайте також: В Україні встановився найнижчий курс долара з літа: що відбувається з валютою

Ціни в цьому році можуть зрости від 15% (прогноз ICU) до 19% (IER/GET). Середній прогноз становить 16,9%. Оцінки уряду більш негативні (близько 24%). Проте, як розповідає Соболєв, ймовірно, пік інфляції вже подолали. Тобто далі динаміка зростання цін буде тільки зменшуватись.

Курс долара (середній за рік) може бути від 36,6 грн/$ (Concorde Capital) до 39,5 грн/$ (Morgan Stanley). В кінці року за кожен долар доведеться платити від 36,6 грн/$ (Concorde Capital) до 45 грн/$ (Morgan Stanley).

Україна залежить від зовнішньої допомоги

В 2023-му для покриття дефіциту державного бюджету потрібно близько 38 млрд доларів. За оцінками Марченка, цю суму вдасться отримати (хоча все ще продовжуються перемовини). Без зовнішньої фінансово підтримки Україна не змогла б виконувати свої соціальні зобов'язання: не було б можливостей виплачувати зарплати, пенсії, фінансувати державні органи.

В першу чергу бюджетний дефіцит компенсують ЄС та США. Від них залежить стабільна макрофінансова ситуація в країні. Законодавством при цьому заборонено фінансувати армію за рахунок кредитів та грантів. Тому власних податкових та митних надходжень має вистачати на оборону.

Читайте також: В Україні значно зріс рівень безробіття, а доходи людей впали: чого очікувати у 2023 році

В такій ситуації кожен українець, який чесно платить податки в бюджет, фінансує обороноздатність країни й дає можливість чинити супротив російським загарбникам.

Україна у лютому отримала 2 млрд доларів фінансування. Надходження у лютому сповільнилися порівняно із січнем, коли Україна отримала 4,2 млрд доларів. МВФ вважає, що максимальна сума, яка знадобиться Україні 2023-го, становить 48 млрд доларів.

Загалом українська економіка адаптується до ситуації повномасштабної війни. А на масштабне поновлення можна розраховувати лише після перемоги над окупантами.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини