Виявлено планету, яка порушує правила Всесвіту
Нещодавно вчені зробили відкриття, яке шокувало всю наукову спільноту та докорінним чином змінило уявлення про космос. Була виявлена планета, яка порушує відомі людству правила Всесвіту.
Деякі екзопланети, в тому числі і газовий гігант WASP-131b, обертаються дуже незвичним чином. Деталі розповіло видання Phys, передає Обозреватель, інформує UAINFO.org.
Спочатку про загальне. У Сонячній системі орбіти планет мають однакову орієнтацію. Площини орбіт різняться не кілька градусів, але обертання навколо Сонця вони здійснюють однаково. Астрономи зазначають, що аналогічна ситуація відбувається і в інших галактиках, тобто орбіти планет і головної зірки вирівняні.
Але є екзопланети, які нівелюють ці правила. Науковці не мають пояснень цьому явищу. Є лише теорії і гіпотези. Вчені припустили, що при процесі формування зірки навколо неї може лишитися протопланетний диск. Він містить у складі пил та газ. Так як планети починають формуватися всередині цього диска, вони мають більш-менш однакові орбіти.
Читайте також: Вчені довели, що Місяць має "залізне серце"
Ця теорія втрачає актуальність у випадку з зірковою системою WASP-131. Уявіть велику зірку (WASP-131), навколо якої обертається газовий гігант (WASP-131b). Останній має неймовірно високу температуру поверхні і обертається навколо своєї зірки лише за 5 земних діб (Земля це робить за 365 діб).
Екзопланета WASP-131b дійсно є гігантом, адже вона на 20% більша за Юпітера. А Юпітер, до речі, удвічі масивніший за всі планети Сонячної системи разом узяті. Маса WASP-131b становить 25% маси Юпітера.
Вивчивши процес обертання головної зірки, вчені заявили, що орбіта екзопланети нахилена приблизно на 160 градусів від площини обертання. Тобто WASP-131b знаходиться на високій, майже ретроградній, орбіті.
Читайте також: Сонце змінило колір і форму? Яку таємницю дізналися вчені
Загадкою лишається те, яким чином екзопланета отримала таку орбіту. Астрономи висунули дві гіпотези. Згідно з першою, відбулася взаємодія з WASP-131b та іншими, поки невідомими людству, планетами цієї системи. Це призвело до зміщення орбіти. Це явище – не така вже й рідкість. Наприклад, невелике зміщення сталося з Нептуном від взаємодії із Плутоном. Але у WASP-131b зміщення надто велике, тож запропонована теорія не витримує критики.
За другою версією, зміщення відбулося через взаємодію між WASP-131b та протопланетним диском. І трапитися це могло лише на ранньому етапі формування екзопланети.
Всесвіт приховує ще багато загадок і, можливо, людство колись зможе розгадати таємницю WASP-131b.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки