Відсипання у вихідні дні не зменшує шкоду для серця від недосипу у будні, – дослідження
Регулярне недосипання під час робочого тижня підриває здоров'я серцево-судинної системи, і заповнити цю шкоду за суботу та неділю не вдасться. Нове дослідження показало, що спроба надолужити втрачений сон у вихідні не змогла повернути у норму частоту пульсу і тиск, які підвищилися через систематичний недосип.
Не менш як сім годин сну на добу — важлива складова здорового способу життя. Однак багато хто не слухає лікарів і по буднях не спить рекомендований час, розраховуючи відіспатися у вихідні. Згодом такий недолік сну може призвести до серцево-судинних захворювань, чому є чимало свідчень. Свіжий доказ цього нещодавно отримали вчені з Університету штату Пенсільванія (США). У своєму дослідженні вони з'ясували, як регулярні удари по здоров'ю через недосипання можуть зробити серце схильнішим до хвороб у майбутньому, інформує UAINFO.org.
До експерименту, який тривав 11 днів, залучили 15 здорових чоловіків віком від 20 до 35 років. У перші три ночі їм дозволили спати до 10 години на добу, щоб привести всіх до одного вихідного рівня. Протягом наступних п'яти днів тривалість сну обмежили п'ятьма годинами, а потім учасникам дали дві ночі на відновлення, знову дозволивши спати до 10 години на добу.
Читайте також: Денний сон може врятувати від хвороб: вчені визначили, коли слід дрімати
Щоб оцінити, як такий режим впливає на стан серцево-судинної системи, у добровольців протягом дня через кожні дві години вимірювали пульс у спокої та артеріальний тиск. З'ясувалося, що з кожним днем дослідження пульс частішав приблизно на один удар за хвилину. Так, якщо у вихідній точці серця учасників билися із середньою частотою 69 ударів за хвилину, то до кінця експерименту, на другий «відновлювальний» день, частота серцевих скорочень зросла майже до 78 ударів за хвилину.
Систолічний артеріальний тиск теж підвищувався — на день приблизно на 0,5 мм ртутного стовпа. В результаті середній вихідний систолічний артеріальний тиск у 116 мм ртутного стовпа до кінця дослідження збільшився майже до 119,5 мм ртутного стовпа.
«Пульс та систолічний артеріальний тиск учасників з кожним днем підіймалися та не повернулися до вихідного рівня до кінця відновлювального періоду. Тобто, попри отриману можливість додаткового відпочинку, до кінця вихідних та експерименту їхня серцево-судинна система так і не відновилася», — зазначив Девід Райхенбергер, провідний автор роботи та аспірант кафедри біоповедінкового здоров'я Університету штату Пенсільванія.
Читайте також: Звичка відсипатися у вихідні дні збільшує ризик інсульту та ожиріння, – дослідження
Говорячи про важливість дослідження, його співавторка Енн-Марі Чанг наголосила, що сон не лише біологічний, а й поведінковий процес, який люди багато в чому можуть контролювати. Поряд зі станом серцево-судинної системи сон впливає на вагу, психічне здоров'я, здатність концентрувати увагу, підтримувати нормальні відносини з оточенням та багато іншого.
Вчені сподіваються, що їх дослідження та інші роботи в галузі гігієни сну підштовхнуть людей замислитись та приділяти нічному відпочинку більше уваги – як важливому фактору покращення здоров'я.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки