MENU

Вчені вивели шовкопрядів, що виробляють шовк, який міцніший за куленепробивний кевлар

639 0

Вчені вивели шовкопрядів, що виробляють шовк, який міцніший за куленепробивний кевлар

У Китаї створили генномодифікованих шовкопрядів, чий шовк перевершує за міцністю кевлар.

Як пише видання Science, вчені з Китаю вивели нову породу шовкопрядів за допомогою генів павука. Тепер гусениці цих трансгенних шовкопрядів можуть плести кокони з білкових волокон, порівнянних за вмістом, міцністю та іншими фізичними властивостями з нитками павукового павутиння. А це павутиння, своєю чергою, можна застосовувати для виробництва, наприклад, хірургічних ниток, інформує UAINFO.org.

Читайте також: У Маріанській западині знайшли дивовижний вірус

Люди вирощують шовковичного шовкопряда протягом тисячоліть, розмотуючи його кокони, щоб отримати матеріал для виробництва тканини. Проте створений у такий спосіб шовк легко рветься. Стосовно павуків існує інша проблема: вони тчуть міцні нитки, але павукоподібних важко вирощувати. Сотня шовкопрядів може мирно уживатися на невеликому просторі, тоді як сотня павуків у неволі атакуватимуть один одного, поки в живих не залишиться тільки одна або дві особини.

У спробі взяти краще від обох тварин вчені багато років намагалися створити генномодифікованих комах, здатних виробляти павучі волокна. Але проблема в тому, що білки павукового шовку великі за розміром і відповідні великі гени складно вставити в геноми інших тварин. Тож у новому дослідженні Мі Цзюньпен та його колеги вирішили попрацювати з відносно невеликим білком павукового шовку. Називається він MiSp та був виявлений в Araneus ventricosus – павука-колопряда, що мешкає у Східній Азії. Вчені впровадили MiSp на місце гена шовковичного шовкопряда, що кодує їх основний білок шовку.

Читайте також: Інженери хочуть поселити людей на дні океану уже в 2027 році: як виглядатиме підводне житло

У результаті біологам нарешті вдалося отримати трансгенних шовкопрядів, чий шовк приблизно вдвічі перевершує міцність його звичайних аналогів, а також набагато сильніше чинить опір розтягуванню та іншим механічним навантаженням. За своїми якостями генномодифікований шовк не поступається кевлару і справжньому шовку, що відкриває перспективи для масового промислового виробництва ниток з павукового шовку.

Крім того, дослідники припускають, що їхній метод дозволить створювати й інші трансгенні породи шовкопрядів, чий шовк включатиме штучні амінокислоти та інші молекули, які не зустрічаються в природі. Це дасть можливість додатково збільшити міцність, довговічність та хімічну стійкість волокон шовку.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини