MENU

Хвороба Альцгеймера може передаватися від людини до людини, але в рідкісних випадках

857 0

Хвороба Альцгеймера може передаватися від людини до людини, але в рідкісних випадках

Вчені встановили, що хвороба Альцгеймера може передаватися від людини до людини. Однак трапляється це у рідкісних медичних випадках.

Жодних доказів передачі хвороби у побуті або під час догляду за хворим немає. Про висновки вчених пише The Guardian, передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org

Згідно зі спостереженнями вчених, у кількох людей, які отримували людський гормон росту з гіпофіза померлих донорів, на ранніх стадіях розвинулася хвороба Альцгеймера – ймовірно, через те, що використовувані гормони були забруднені білками, які спричинили хворобу.

Однак у повсякденном житті можливість такої передачі хвороби Альцгеймера вчені виключають.

"Ми ні на мить не припускаємо, що ви можете заразитися хворобою Альцгеймера. Це не передається в сенсі вірусної чи бактеріальної інфекції. Тільки тоді, коли люди були випадково щеплені, по суті, людською тканиною або екстрактом людської тканини, що містить ці білки, що, на щастя, є дуже рідкісною та незвичайною обставиною", – наголосив співавтор відповідного дослідження, директор пріонного відділу MRC (Центр глобального аналізу інфекційних захворювань при Імперському коледжі Лондона. – Ред.) Джон Коллінг.

У ході дослідження науковці також знайшли нові аргументи на користь того, що хвороба Альцгеймера має схожість з пріонними хворобами. Зокрема, подібність є у механізмі, за допомогою якого задіяні білки поширюються в мозку.

До пріонних захворювань, зокрема, відносять хворобу Крейтцфельда-Якоба (CJD) та BSE (так званий "коров'ячий сказ" або губчастоподібна енцефалопатія великої рогатої худоби. – Ред.). Їх спричиняє поширення у мозку інфекційних білків, що неправильно згортаються. Видання пише, що ці захворювання зазвичай виникають спонтанно, однак рідше вони можуть виникати внаслідок генетичної мутації або передаватися через інфікований мозок або нервову тканину.

У присвяченій результатам дослідження публікації у журналі Nature Medicine, Коллінг та його колеги повідомляють, що між 1959 і 1985 роками щонайменше 1848 пацієнтів у Великій Британії отримували людський гормон росту, витягнутий з гіпофіза трупів.

Однак ця практика була заборонена в 1985 році після того, як з'ясувалося, що деякі пацієнти згодом померли від CJD через гормони, забруднених білками, що викликають це захворювання.

"З 80 таких випадків у Великій Британії було виявлено, що у деяких після смерті в мозку виявлено протеїн під назвою бета-амілоїд – ознака хвороби Альцгеймера . Хоча було незрозуміло, чи розвинули б у них симптоми хвороби Альцгеймера, інші дослідження показали, що бета-амілоїд був присутній у деяких партіях гормонів, і що вони викликали хворобу, подібну до хвороби Альцгеймера, якщо їх вводити мишам", – пише видання.

Дослідники повідомили про висновки всіх восьми людей, які були направлені до Національної пріонної клініки між 2017 і 2022 роками.

Усі отримували людський гормон росту від трупів, але не мали CJD. П'ять мали симптоми деменції, які відповідали клінічним критеріям хвороби Альцгеймера, з початком у віці 38 років. У трьох із пацієнтів сканування мозку підтвердило діагноз, а у двох виявлено біомаркери, які відповідали критеріям хвороби Альцгеймера.

Читайте також: Еспресо проти Альцгеймера: як кава бореться з неврологічними захворюваннями

Серед інших трьох пацієнтів в одного діагностувалилегкі когнітивні порушення (посмертні дослідження показали відповідність хворобі Альцгеймера), у другого спостерігалися когнітивні труднощі (фіксувалися біомаркерні критерії захворювання), про які він повідомляв сам. У третього подібних симптомів не спостерігалося.

"У п’яти пацієнтів були дані ДНК, але лише один виявив генетичний фактор ризику пізнього початку хвороби Альцгеймера, і жоден не мав генетичних варіантів, які, як відомо, викликають ранній початок хвороби Альцгеймера", – зазначили у The Guardian.

При цьому дослідники фіксували у пацієнтів деякі симптоми, відмінні від характерних для хвороби Альцгеймера, яка або виникає спонтанно, або пов’язана з генетичним ризиком. Вони припустили, що ці відмінності можуть бути пов'язані з іншим походженням хвороби або іншими "штамами" бета-амілоїдного білка.

"Вони (дослідники. – Ред.) кажуть, що результати свідчать про те, що хвороба Альцгеймера може виникнути в результаті лікування зараженим гормоном гіпофіза. Хоча випадки стосувалися багаторазового впливу зараженого гормону росту людини протягом багатьох років, Коллінг та його колеги кажуть, що результати підвищують важливість таких заходів, як забезпечення ефективної дезактивації хірургічних інструментів", – пише The Guardian.

При цьому Ендрю Дойг, професор біохімії Манчестерського університету, підкреслив, що експерти вже дуже обережно ставляться до передачі тканин мозку між людьми. Він також наголосив, що у дослідженні брали участь лише вісім пацієнтів, у деяких з них бракувало генетичних даних, а прямих доказів існування різних штамів бета-амілоїдного білка поки що немає.

"Хоча новий тип хвороби Альцгеймера, про який тут повідомляється, становить великий науковий інтерес, оскільки він розкриває новий шлях поширення хвороби, немає причин побоюватися цього, оскільки шлях, яким була викликана хвороба, був припинений понад 40 років тому. Передача захворювання від людського мозку до мозку таким чином ніколи не повинна повторитися", – наголосив Дойг. 

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини