MENU

Населення в Європі скорочується швидше, ніж очікувалося - FT

678 0

Населення в Європі скорочується швидше, ніж очікувалося - FT

2024 рік може стати поворотним моментом в історії Європейського союзу, оскільки, за прогнозами ООН, населення, що становить 448 млн осіб, почало скорочуватися.

До того ж очікується, що воно продовжить безпрецедентно скорочуватися для мирного часу, інформує UAINFO.org з посиланням на Financial Times.

Зазначається, що протягом 2022 року населення ЄС зростало після тимчасового дворічного спаду, який відображав вплив пандемії. Цьому сприяв приплив біженців з України. Минулого року Євростат прогнозував, що населення досягне піку в 453 мільйони у 2026 році. Але показники 2023 року виявилися нижчими за очікування, оскільки народжуваність в ЄС впала до рівня, який Євростат не прогнозував ще два десятиліття, що свідчить про те, що піку може не бути до 2026 року.

"Стає очевидним, що давно передбачувана демографічна зміна в ЄС, схоже, настане раніше, ніж прогнозували багато експертів. Хоча протягом останніх кількох десятиліть імміграція допомагала підтримувати чисельність населення, а збільшення участі іммігрантів і жінок у робочій силі компенсувало прискорене падіння чисельності населення працездатного віку в ЄС, незабаром цих чинників буде недостатньо", – пише газета.

Читайте також: До кінця війни в Україні може залишитися всього 25 мільйонів осіб, – соціолог

За словами журналістів, в багатьох з 27 країн ЄС народжуваність залишається вкрай низькою протягом десятиліть. Оскільки найбільш продуктивна частина населення скорочується, виникає додатковий тиск на державні фінанси, що має наслідки для економічних перспектив і геополітичного становища блоку. Як наслідок, ЄС став полігоном для випробування пронатальної політики урядів, більшість з яких поки що виявилися неефективними для зупинення спаду народжуваності. Інший засіб – збільшення імміграції – є політично заангажованою темою в багатьох столицях.

"Якщо ми не будемо враховувати демографічні тенденції і не пом'якшимо [їх], де це можливо, ми можемо опинитися у жахливому сні. Ці сценарії включають "нависаючі загрози для нашої конкурентоспроможності, тиск на наші бюджети, навантаження на державні послуги та пенсії, а також потенціал для незаповнених робочих місць у кожному секторі економіки", - каже Дубравка Шуїца, перший в історії віце-президент Європейської комісії з питань демократії та демографії.

За її словами, це питання потребує більшого відчуття невідкладності серед політиків. "ЄС стоїть на порозі демографічної революції, яка вимагає "глибокого переосмислення наших інституційних, політичних, економічних і культурних рамок".

Читайте також: Незворотний процес: експерт попередив про демографічну катастрофу в Україні

Країни, які зараз утворюють ЄС, відносно недавно зіткнулися з цими демографічними викликами. Після Другої світової війни більшість європейських країн пережили бебі-бум, який сприяв значному зростанню населення на всьому континенті. З того часу  відбулось різке зниження рівня народжуваності та збільшення тривалості життя. За цей час частка населення ЄС у світовому населенні скоротилася більш ніж удвічі – до менш ніж 6%.

Вплив на економіку

За даними ООН, кількість працездатного населення ЄС у віці 20-64 років, яке забезпечує основну частину податкових надходжень, скоротилася з пікового показника у 270 мільйонів у 2011 році до 261 мільйона цього року. По відношенню до загальної чисельності населення частка працездатного населення ЄС досягла піку в 61,4% у 2008 році, а зараз знизилася до 58%.

Зі зменшенням частки зайнятого населення "ВВП на душу населення буде стабільно низьким", - каже Майкл Сондерс, економіст з Оксфордської економічної школи. "Порівняно з тим шляхом, яким ви йшли протягом більшої частини останніх 50 років, коли рівень життя продовжував підвищуватися, це відчувається зовсім інакше".

Очікується, що скорочення населення працездатного віку в ЄС загострить дефіцит робочої сили в деяких секторах більше, ніж в інших. Імміграція та зростання рівня зайнятості, особливо серед жінок, чия участь у робочій силі у віці від 20 до 64 років зросла майже на 10 в. п. з 2009 року до 70% у 2023 році, поки що компенсували загальний демографічний спад. Але більшість прогнозистів кажуть, що незабаром цього буде недостатньо.

МВФ прогнозує, що протягом наступних п'яти років загальна кількість відпрацьованих годин у Європі скоротиться, тоді як у США вона, як очікується, продовжить зростати. Цей сценарій вже очевидний у зростаючому економічному розриві зі США, де працездатне населення зростає, чому сприяє імміграція.  Ключовим фактором, що визначає конкурентоспроможність та економічне зростання ЄС, є здатність блоку залучати таланти з усього світу.

Але імміграція – це здебільшого питання держав-членів, і воно викликає найбільше занепокоєння у виборців. Намагаючись уповільнити демографічний спад, багато країн ЄС також запровадили фінансові стимули, такі як "дитячі бонуси" в Італії, Польщі та Греції, а також кредити, які списуються парам, що мають щонайменше трьох дітей, в Угорщині.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини